Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

W centrum Lublina otwarto wystawę „Stan wojenny 1981–1983” (zdjęcia)

Od wczoraj na placu Łokietka przez lubelskim ratuszem dostępna jest wystawa prezentująca fotografie i dokumenty przybliżające okoliczności ogłoszenia stanu wojennego. Ekspozycja pozostanie w tym miejscu do 4 stycznia.

Na placu Łokietka w Lublinie można już oglądać wystawę „Stan wojenny 1981–1983”. Została ona przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, w ramach obchodów 40. rocznicy ogłoszenia w Polsce stanu wojennego.

Wystawa prezentuje archiwalne fotografie i wybrane dokumenty, które w połączeniu z krótkimi, syntetycznymi tekstami, przybliżają okoliczności ogłoszenia stanu wojennego. Opisane są też represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, można znaleźć informacje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO, a także o instytucjach i formacjach, na których ciąży zarzut złamania obowiązującego prawa i które były znane z brutalnych represji.

Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych. Nie zabrakło wśród nich również informacji o oporze polskiego społeczeństwa i wsparciu płynącym dla Polaków z zagranicy.

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

  1. Zdjęcie kotleta co 50% zdrożał i trzeba było zastrajkować jest?

    • jest zdjecie piotra dudy pałującego strajkujących ? to jest hihot historii jak piotrowicz sędzią TK

  2. Mam nadzieję, że znowu nie blokuje nam wjazdu na postój? bo będziemy przesuwać.

  3. Ale nikomu kto uczciwie pracował żadne represje nie groziły. Tylko obiboki co im niby wolności brakowało by mżna było na legalu kraść. Wałęsa w najdroższym sanatorium i skrzynki wódki z sekretarzami.

    • polacy lubia byc okradani dlatego tak umiłowali kumunizm i rzady pis, tamci kradli dla ruskich ci kradną patriotycznie dla siebie

  4. a najważniejszy eksponat „łóżko Kaczyńskiego” jest?

  5. I tak dla tępych gimnazjalistów najwięksi bohaterowie to jaruzelski, Michnik, Kuroń, Mazowiecki, Kiszczak. Dziwnym trafem zabrakło Polaka w tej grupie

Z kraju