Piątek, 13 czerwca 202513/06/2025
690 680 960
690 680 960

W Bełżycach otwarto wystawę IPN poświęconą mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” (zdjęcia)

Wczoraj w Parku Miejskim w Bełżycach uroczyście otwarto plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 76. rocznicy śmierci legendarnego dowódcy podziemia niepodległościowego.

23 maja w Parku Miejskim w Bełżycach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Hieronim Dekutowski ‘Zapora’”, przygotowanej przez lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja stanowiła część ogólnopolskiego cyklu „Biografie elementarne IPN” i została zorganizowana w związku z 76. rocznicą śmierci majora Dekutowskiego.

Wystawę oficjalnie otworzył dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie. W trakcie wydarzenia zgromadzeni goście uczcili pamięć bohatera, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Uroczystość wzbogaciło przedstawienie teatralne poświęcone jego postaci, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach.

Ekspozycja składała się z 15 plansz, na których przedstawiono najważniejsze etapy życia mjr. Dekutowskiego – od młodości, poprzez służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, działalność jako cichociemnego, aż po walkę z okupantem niemieckim i sowieckim na Lubelszczyźnie. Szczególne miejsce poświęcono jego działalności jako dowódcy oddziałów Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jedna z części wystawy ukazuje także tragiczne okoliczności aresztowania, brutalnych przesłuchań i śmierci z rąk komunistycznych oprawców w 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Wystawa w Bełżycach ma na celu nie tylko przypomnienie postaci jednego z najwybitniejszych żołnierzy powojennego podziemia, ale również popularyzację wiedzy o losach osób, które po zakończeniu II wojny światowej nie złożyły broni i kontynuowały walkę o wolną Polskę.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Parku Miejskim w Bełżycach do końca czerwca 2025 roku.

15 komentarzy

  1. Bzdurdo lurdo zwyczajna gloryfikacja powojennej bandyterki nie żadnych żołnierzy kiego nie napisze nikt ilu wymordowali niewinnych cywili w imię czego ?

  2. kiedy większość lizała d czerwonym i parła do koryta, ON ZGINĄŁ ZA WOLNĄ POLSKĘ

  3. jeden wybór Polska
    Ocena: 1

    Wspaniała inicjatywa którą należy chronić aby żli lub głupi ludzie jej nie zniszczyli. To jest nasza historia a ta historia jest niewygodna dla wielu również po prawej stronie sceny politycznej. Gonić hunów a wspierać patriotów.

    • Niewygodna dla bękartów komunistycznego reżimu,bo nie chcą przyznać iż ich nieodlegli przodkowie mają ręce unurzane we krwi po samą du.

  4. to był bandyta, i tyle w temacie. I żadne ipeeny nie przekonają nas, że było inaczej. I jak to ktoś kiedyś powiedział, prawda nas wyzwoli

  5. Ocena: 0

    Skąd wiesz że to był bandyta? Tatko lub dziadzio czerwony pajączek ci powiedział? Może jakieś dowody bandytyzmu co?

  6. Ocena: -4

    OMG,tęczowi i pod tym artykułem szczekają literkami. Szczekajcie lewacy…karawana jedzie dalej. Przegracie. 🤣🤣🤣

  7. Ocena: -13

    Kogo to obchodzi, napiszcie coś o wczorajszej debacie w której trzaskoski został upokorzony w większość ludzi bendzie na 100% głosować na nawrockiego

  8. ROMAN WIESIOŁEK.
    Ocena: -14

    Nie każdy może zostać prezesem IPN ,ale premierem(np. obecnym) byle ciamajda.

    • … na jarkowego kota zmanipulowane mohery by głosowały jakby prezes kazał !

    • Ocena: 2

      Jak widać, każdy może zostać prezesem IPN, aby tylko podobał się prezesowi partii , znanemu kryptogejowi.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia