Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wykonano pierwszy zabieg operacyjny z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci (zdjęcia)

Zgodnie z zapowiedzią Komendanta Szpitala w ostatnim dniu października 2022r. przeprowadzony został w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, pierwszy zabieg operacyjny z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

W 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, wykonano pierwszy zabieg operacyjny z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

– Operacja urologiczna, możliwa była dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu w specjalistyczne szkolenie zespołu lekarzy specjalistów w dziedzinie urologii w osobach dr n. med. Jacek Kiś oraz lek. med. Grzegorz Nowak. Lekarze ukończyli wymagane szkolenia oraz zdobyli certyfikaty umożliwiające prowadzenie zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem robota – informuje płk Bogusław Piątek rzecznik prasowy 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie.

Jak wyjaśnia płk Bogusław Piątek, jest to bardzo ważna chwila w historii szpitala, który dołączył do grona nielicznych placówek posiadających systemy robotyczne, które dają możliwość skuteczniejszego leczenia pacjentów. Dodaje, że szkolenie rozpoczynają kolejne zespoły lekarzy specjalistów w zakresie chirurgii, chirurgii onkologicznej oraz ginekologii.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy.

Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Na świecie pracuje aktualnie blisko 7 tys. robotów da Vinci w 67 krajach, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów. W Polsce w okresie od października 2020 roku do września 2021 roku zrealizowano 75% więcej zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci niż rok wcześniej.

(fot. 1WSKzP)

Komentarze wyłączone

Z kraju