Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga piraci drogowi! Od 1 czerwca obowiązują ostrzejsze przepisy

1 czerwca weszła w życie ustawa, która wprowadza znaczące zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy są wymierzone w piratów drogowych, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Poniżej publikujemy nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca. Ich zaostrzenie pomoże Policji na skuteczne ściganie sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Oto wprowadzone zmiany:

 • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
 • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
 • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
 • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
 • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
 • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
 • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

2017-06-02 13:30:48
(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

 1. A jaka kara bedzie mnie czekac jesli nie mialem, nie mam prawa jazdy i nie bylem nigdy karany?

 2. Czyli dla kierujących, nigdy nie posiadających uprawnień, nic się nie zmieniło?

 3. Od czasu kiedy skończyłem 18 lat poruszam się autem bez prawa jazdy i to już jest 5 lat. Ani jednej kontroli nie miałem bo jeżdze dosyć przepisowo. Rocznie robie 20000km.

 4. rysiek z lublina

  A dla piratow-rowerzystów będzie to samo prawo?czy od razu wpierd…im na miejscu

Wiadomości z info112