Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

„Uwaga niedźwiedzie”. Jedna z gmin w regionie ostrzega mieszkańców

Jedna z mieszkanek miejscowości Skomorochy Małe w powiecie zamojskim na swojej posesji natknęła się na niedźwiedzia rozgrzebującego składowane w workach odpady. Gmina Grabowiec podeszła do zdarzenia na poważnie i rozpoczęła akcję informacyjną wśród mieszkańców.

Ogłoszenie na stronie internetowej Gminy Grabowiec jest pokłosiem wydarzeń, do których doszło na jednej z posesji w miejscowości Skomorochy Małe. Tam jedna z mieszkanek, na swojej posesji, zauważyła niedźwiedzia rozgrzebującego worki z odpadami. Kobieta zdążyła zrobić jeszcze zdjęcie, zanim zwierzę opuściło posesję i oddaliło się w kierunku lasu.

Gmina Grabowiec na poważnie podeszła do sprawy i zamieściła na stronie internetowej ostrzeżenie skierowane do mieszkańców, co więcej sołtysi otrzymali specjalne plakaty z informacja, co należy robić w momencie napotkania tego dzikiego zwierzęcia. Spis zasad zawiera wskazówki, jak należy się zachować w terenie, gdzie mogą występować niedźwiedzie, a także, co robić kiedy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem.

To nie pierwszy sygnał o tych zwierzętach w regionie. W pierwszej połowie lipca informowaliśmy o niedźwiedziach zarejestrowanych w rejonie miejscowości Hniszów w gminie Ruda-Huta w powiecie chełmskim. Przeczytaj: Na Lubelszczyznę zawędrowały niedźwiedzie. Jest to samica z dwójką młodych

Szacuje się, że populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje nieco ponad 100 osobników. Zamieszkują one 5 ostoi (obszarów występowania), spośród których najliczniejsza jest „ostoja bieszczadzka” (80% krajowej populacji). Drugi pod względem liczby występujących zwierząt obszar to Tatry, gdzie okresowo może przebywać nawet do kilkunastu osobników. Niegdyś niedźwiedzie obecne były na terenie całego kraju, ale ich liczebność zmalała ze względu na intensywne polowania m.in. w XIX w. W 1953 roku jako pierwsze z naszych drapieżników niedźwiedzie uzyskały status gatunku ściśle chronionego. Dorosły samiec niedźwiedzia może osiągać ciężar nawet 300 kg, a samica 150 kg.

„Uwaga niedźwiedzie”. Jedna z gmin w regionie ostrzega mieszkańców

(fot. pixabay.com, Gmina Grabowiec)

8 komentarzy

  1. Na wyjściach z lasu powinny być tabliczki: „UWAGA LUDZIE”, a na wejściach: UWAGA NIEDŹWIEDZIE”, oczywiście po wcześniejszej edukacji online misiów.

  2. wilkow zatrzesienie niedzwiedzie losie ktore atakuja -uderzenie noga smiertelne sprowadzili agresywne zubry! choooore teraz do lasu nie mozna bedzie wyjsc! regulacja poglowia odbywa sie we wszystkich krajach-oprocz polski chyba ze tubylcy wezma w swe rece swoj los i…. pomoga w regulacji

    • Bierz widły i idź na pierwszego

    • Poważnie? Wilków zatrzęsienie??? Łosie atakują? A gdzież to taki Armagedon? Dzikie ssaki stanowią zaledwie 3% (!) wszystkich ssaków występujących na Ziemi. Co tu jeszcze regulować? Pogłowie ludzi nie przeszkadza? Statystycznie łatwiej dostać w łeb od człowieka, niż niedźwiedzia. Matematyka jest nauką prostą.

    • ale dzban jesteś! 😀

    • Wilka już na żywo widziałem, także teraz czas na niedźwiedzia.

    • ZATRZĘSIENIE SKOŁATANYCH TRAWĄ MYŚLI MASZ WE ŁBIE

  3. plandemia groźniejsza

Z kraju