Uwaga na nowe oszustwo! Przestępcy wysyłają SMS-y z informacją o nagranej wiadomości głosowej

W ostatnich dniach zauważamy zmasowany atak oszustów. Czytelnicy przesyłają nam informację o SMS-ach, w których otrzymują linki przekierowujące do rzekomego nagrania na poczcie głosowej. Nie należy klikać w taki link, a informację SMS trzeba natychmiast skasować.

To najnowsza metoda oszustwa w ostatnim czasie. Czytelnicy zgłaszają nam, że otrzymują SMS-y z informacją o wiadomości głosowej. Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość SMS z treścią, z której wynika, że na naszym koncie abonenckim znajduje się wiadomość głosowa do odsłuchania.

W informacji tekstowej czytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link. Ta czynność spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy mogą wyprowadzić pieniądze z naszego rachunku bankowego.

Dodatkowo mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. Numer, z którego przychodzą wiadomości należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy.

Oprócz tego do Czytelników docierają SMS-y z informacją o rzekomej niedopłacie do przesyłki lub o przesyłce, która obecnie jest realizowana. W wiadomościach tekstowych znajdują się linki, których nie należy klikać! Wejście w link może spowodować przejęcie kontroli nad naszym urządzeniem.  Z uwagi na okres przedświąteczny  popularne są również komunikaty o gratisowym prezencie. Zdarza się także, że jesteśmy informowani o wystawieniu e-recepty lub odnalezieniu portfela.

Pamiętaj! Uważaj na fałszywe wiadomości i połączenia; nie klikaj w linki, które doprowadzić mogą do przykrych sytuacji np. w postaci utraty oszczędności, bądź zaciągnięcia kredytu na twoje dane.

Policjanci przypominają

– Otrzymując ofertę mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
– Odwiedzając stronę swojego banku, sprawdź, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Tylko wtedy masz pewność, że połączenie jest bezpieczne.
– Nie otwieraj podejrzanych wiadomości SMS z linkami, które pozwolą oszustom przejąć twój komputer, czy telefon, a tym samym zdobyć dostęp do rachunku bankowego.
– Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.
– Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
– Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.
– Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

 1. Водитель

  Złodziej na złodzieju. Czy tylko ja jestem uczciwy, czy jeszcze ktoś?

 2. Miesiąc temu miałam taką wiadomość o nagraniu na pocztę głosową. Czyli wcześniej już to się zdarzało.

  • A ja mam takie od maja
   Wystarczy wejść w zakładkę „spam i zablokowane” ile tam tego gó..a jest.

 3. „Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera”.

  Z całym szacunkiem, większość regulaminów firm kurierskich wyklucza taką możliwość (szkoda czasu kuriera). Można zgłosić reklamację po fakcie.

  • Kurier nie odmówi jak coś jest nie tak a i spiszesz z nim protokół w razie uszkodzonej zawartości .

 4. na szczęście pustaki nie potrafią podmieniać linów w sms-ach, wystarczy spojrzeć na podany adres odnośnika i wszystko jasne.

 5. Pare dni temu też dostałem takie takiego esa , tylko ,że był podany numer od kogo jest ale nie znam więc skasowałem

 6. „– Odwiedzając stronę swojego banku, sprawdź, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Tylko wtedy masz pewność, że połączenie jest bezpieczne.” – Przy czym nadal może być to połączenie do strony złodzieja, bezpieczne połączenie.

 7. „informację SMS trzeba natychmiast skasować.” – koniecznie!

  Taki nieskasowany sms może narobić bigosu…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych