Uroczystości 300-lecia koronacji Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie
08:03 08-09-2024 | Autor: redakcja
Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej wiąże się z sanktuarium w Sokalu, który dziś znajduje się po drugiej stronie granicy, kilka kilometrów za granicznym Bugiem. To tam w 1617 roku rozpoczęto budowę obszernego murowanego klasztoru, którego ruiny można zobaczyć do dziś za naszą wschodnią granicą.
W XVII wieku, pod względem przybywających tu pielgrzymów, Sokal ustępował tylko Częstochowie, Loreto i Montserrat. Tak ważne to było dla Polaków miejsce. Dla duchowości Polaków Sokal był wtedy drugim najważniejszym narodowym sanktuarium po Częstochowie, a sam obraz był drugim wizerunkiem koronowanym na ziemiach polskich. Świadczy o tym właśnie moment koronacji, który miał miejsce dokładnie 300 lat temu.
Dziś Cudowny Obraz z Sokala znajduje się w hrubieszowskim sanktuarium. Został tu przeniesiony w 2002 roku z Krakowa, a w wcześniej w 1951 roku z Sokala, który w tym czasie został wchłonięty przez Związek Radziecki.
W tym roku oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 na Rynku Miejskim. Chwilę później pielgrzymi i wierni przejdę do kościoła, gdzie o 11:00 odbędzie się koncert Chóru Albertus z Lublina. O godzinie 12:00 odbędzie się Msza święta Pontyfikalna pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego – metropolity lwowskiego.
Po uroczystym nabożeństwie, na godzinę 13:30 planowane jest rozpoczęcie Dożynek Miejskich. Tu w programie znajdziemy m.in.: koncert solistów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej; pokaz służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej i Nadleśnictwa Strzelce; wspólna agapa; gry i zabawy integracyjne dla dzieci oraz kącik działkowca i wiele innych ciekawych atrakcji.
Matka Boża Sokalska… – które miejsce zajmuje w rankingu skuteczności spełniania modlitewnych błagań o łaski ?
Bo takie zatrzęsienie tych matek boskich, że nie wiadomo z którą co można załatwić.
Twoja głupota przeraża.
nie wiadomo co bardziej poraża
Na ten przykład, mnie przeraża ponad 120 matek boskich w Polsce.
Czy to jeszcze wiara katolicka ?
Ale wiesz że tzw matka boska była pobożną Żydówką? Tak mówi pismo.
Wybije wam religię chrześcijańską i zrobi tutaj drugą Palestynę
Ja myślę że to nie obraz uzdrawiał a był akurat w tym miejscu gdzie Bóg czynił cuda. Ale człowiek lubi mieć swoje bożki.
Może to tak było jak bywa w szpitalach… lekarze leczą, ratują życie, a pacjenci jak „wrócą do siebie”, dziękują Bogu.
Zdarzają się tacy leniwi, że nie chce im się osobiście modlić, to płacą specjalistom od klepania zdrowasiek, żeby Szefowi dziękowali.