Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczyste otwarcie wystawy w Kozłówce „Róża do wszystkich rzeczy …” (zdjęcia)

W piątek w Kozłówce odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Róża do wszystkich rzeczy …”. Wydarzeniu towarzyszy kiermasz produktów różanych, różana wystawa florystyczna oraz pokaz mody.

Wystawa „Róża do wszystkich rzeczy …” inspirowana jest popularnym motywem róży, występującym w sztuce i kulturze jako motyw dekoracyjny, symbol, znak, ale także imię kobiet w rodzinie Zamoyskich.

Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego. Wystawa od dziś do 8 września 2019 r. będzie prezentowana w teatralni zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce.

Na wystawie można zobaczyć obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy obraz Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Róże na obrazach przybrały postać martwych natur, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o imieniu Róża. Dodatkowo ekspozycję ozdabiają meble, porcelana i rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Ciekawym elementem ekspozycji jest retabulum stanowiące oprawę dla figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji osób prywatnych.

Dzisiejszemu otwarciu wystawy towarzyszył kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna, której pomysłodawcą i organizatorem jest mistrz-florysta Piotr Marzec. Prowadzona jest jednocześnie zbiórka darów dla Pacjentów Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Lublinie.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone