Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczyste obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego (zdjęcia)

Uroczyste obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego odbyły się w piątek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Podczas wydarzenia marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wyróżnili medalem pamiątkowym Województwa Lubelskiego 41 osób (duchowieństwo, naukowców, samorządowców, przedstawicieli władz, regionalistów i krajoznawców), które przyczyniły się do rozwoju regionu.

Sejmik Województwa Lubelskiego na sesji 26 stycznia br. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”. Piątkowa konferencja była okazją do uczczenia ważnej rocznicy dla Województwa Lubelskiego, które w 2024 roku obchodzi okrągły jubileusz. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli duchowni, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, posłowie, przedstawiciele służb mundurowych, kultury, nauki, biznesu i mediów oraz rektorzy wyższych uczelni.

Województwo Lubelskie specjalnie na tę okazję przygotowało pamiątkowe medale z insygniami województwa. W dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej czy kulturowej, uhonorowani medalem zostali naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, regionaliści czy krajoznawcy, łącznie 41 osób.

– Taka rocznica zdarza się tylko raz w roku i z związku z tym przy wsparciu naszych przyjaciół z UMCS chcieliśmy przypomnieć historię województwa, jego koleje, losy i znaczenie. To jest początek obchodów 550-lecia naszej małej ojczyzny oraz tej większej, czyli regionalnej. W 1474 roku województwo składało się z trzech powiatów. Solidarność narodziła się w 1569 roku podczas Unii Lubelskiej, czyli związku trzech narodów, które stworzyły pierwszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a ten wielki sojusz powstał właśnie tu, w Lublinie. Mam nadzieję, że nasz kraj dalej będzie nadawał Europie określone wizje rozwoju. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie, żeby uczcić 550. rocznicę powstania Województwa Lubelskiego i chcecie przypominać, że odegraliśmy dużą rolę w historii państwa polskiego – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Rok 2024 to rok jubileuszy, bo to także rok jubileuszu UMCS. Dziękuję wszystkim za dobrą akademicką współpracę, a przy okazji takiego święta życzyć należy, aby była ona kontynuowana w następnych latach. To dobry moment na celebrację oraz na pewne podsumowanie, refleksje i wyciągniecie wniosków z historii – podsumował prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Lista osób, które zostały odznaczone: 

 1. Jego Ekscelencja ks. abp dr hab. Stanisław Budzik – Arcybiskup Metropolita Lubelski
 2. Jego Ekscelencja ks. abp Abel Andrzej Popławski – Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski
 3. Ks. Mitrat dr Stefan Batruch – Proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie
 4. Ks. Grzegorz Brudny – Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie
 5. Symcha Keller – rabin, kantor, były przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
 6. Michael Joseph Schudrich – amerykańsko-polski religioznawca i historyk, od 2004 naczelny rabin Polski
 7. dr hab. Paweł Skrzydlewski – Rektor Akademii Zamojskiej
 8. prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 9. prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater – Rektor Politechniki Lubelskiej
 10. prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
 11. prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 12. ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski – Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
 13. dr hab. Mariusz Korczyński – Rektor Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
 14. prof. dr hab. inż. Marek Opielak – Rektor Lubelskiej Akademii WSEI
 15. dr Emilia Żerel – Rektor Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie
 16. Maria Mazur – Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 17. Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
 18. Jakub Banaszek – Prezydent Miasta Chełm
 19. Andrzej Wnuk – Prezydent Miasta Zamość
 20. Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska
 21. Mariusz Filipiuk – Starosta Bialski
 22. Andrzej Szarlip – Starosta Biłgorajski
 23. Piotr Deniszczuk – Starosta Chełmski
 24. Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski
 25. Artur Pizoń – Starosta Janowski
 26. Andrzej Leńczuk – Starosta Krasnostawski
 27. Paweł Kudrel – Starosta Kraśnicki
 28. Tomasz Marzęda – Starosta Lubartowski
 29. Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski
 30. Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński
 31. Dariusz Szustek – Starosta Łukowski
 32. Dariusz Piotrowski – Starosta Opolski
 33. Janusz Hordejuk – Starosta Parczewski
 34. Danuta Smaga – Starosta Puławski
 35. Szczepan Niebrzegowski – Starosta Radzyński 
 36. Dariusz Szczygielski – Starosta Rycki
 37. Łukasz Reszka – Starosta Świdnicki 
 38. Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski
 39. Adam Panasiuk – Starosta Włodawski
 40. Stanisław Grześko – Starosta Zamojski
 41. Tadeusz Sobieszek – regionalista, krajoznawca, przewodnik turystyczny po mieście Lublin, członek Komisji Heraldycznej.

Po koncercie Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryło nastąpiła część naukowa, którą poprowadził prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, razem z dr. hab. Dariuszem Słapkiem, prof. UMCS, dyrektorem Instytutu Historii. Następnie prof. dr hab. Grzegorz Jawor oraz dr hab. Wiesław Bondyra przekazali informację o działalności Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną. Z kolei badania nad historią i dziedzictwem kulturowym Województwa Lubelskiego zaprezentowało dwunastu naukowców.

Historia

Administracyjnie Województwo Lubelskie zostało wydzielone już w 1474 roku. To tutaj miały miejsce najważniejsza wydarzenia z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, chociażby umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, szeroko zwaną Unią Lubelską. Tu mieszały się kultury Wschodu i Zachodu.

W czasie zaborów mieszkańcy Województwa Lubelskiego dawali przykład patriotyzmu, walcząc do końca w 1813, 1831 i 1864 roku. W okresie odrodzenia Polski, Lubelszczyzna stała się na krótko siedzibą pierwszego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. To tu rozegrały się walki Kampanii Wrześniowej. Wreszcie w lipcowych strajkach w 1980 r. na ziemi lubelskiej tworzyły się zręby „Solidarności”.

(Źródło: UMWL)

6 komentarzy

 1. Jprd… te darmozjady zawsze znajdą sposób aby wydać nieswoje pieniądze!! A jutro jaką będzie rocznica?? 87 rocznicyla powołania mup ?? A pojutrze co znowu….?

 2. Lansowa banda oszołomów

 3. „Solidarność narodziła się w 1569 roku podczas Unii Lubelskiej, czyli związku trzech narodów, które stworzyły pierwszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów”.
  Nie dość, że brak logiki w tym stwierdzeniu, to jeszcze widać próbę fałszowania historii.

  • Chociaż domyślam się patrząc na fotkę, że p. Stawiarski mówiąc „trzeci naród” miał na myśli naród watykański.

 4. Banda dupowładzców sama siebie nagrodziła. Po prostu urocze. Jutro nadadzą sobie kolejne dyplomy i medale za rocznicę chrztu Mieszka. I tak co tydzień można. Wszakże tacy wspaniali obywatele. W służbie drugiemu i dla dobra ojczyzny. Wszystko w czynie społecznym, ręce czyste, aż razi…

 5. Ciekawe czy będą obchodzić rocznicę targowicy🤣
  Tam czarna stonka była by tak miło historycznie widziana 😉

Dodaj komentarz