Upamiętniono rocznicę zdradzieckiej napaści na nasz kraj. Polacy ginęli z wycieńczenia, głodu, mrozu i brutalnych represji (zdjęcia)
17:09 17-09-2024 | Autor: redakcja
Dokładnie 85 lat temu, rankiem 17 września 1939 roku, kiedy nasz kraj zmagał się z niemieckim najeźdźcą, przysłowiowy cios w plecy zadał Polsce Związek Sowiecki. Stalin będący w zmowie z Hitlerem skierował swoje wojska do ataku na Rzeczpospolitą od wchodu. Armia Czerwona uderzyła z ogromną siłą na całej długości ówczesnej granicy. Wszystko po hasłem „troski Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.
Sowieci przeprowadzili na okupowanych ziemiach masowe aresztowania, wywózki i deportacje, które objęły setki tysięcy mieszkańców. Przeprowadzono też „referendum” po którym część naszego kraju włączono w skład ZSRR. Polska trwale utraciła też Kresy Wschodnie i na kilkadziesiąt lat została pozbawiona niepodległości.
Z okazji Dnia Sybiraka w wielu miastach i miejscowościach naszego regionu zorganizowano uroczystości rocznicowe. W ten sposób uczczono pamięć ofiar agresji sowieckiej poległych na Kresach Wschodnich, ofiar mordu katyńskiego a także tych, którzy zmarli na zesłaniu i w łagrach Sybiru. W obchodach w Lublinie i Białej Podlaskiej wzięły udział władze województwa.
– Dzisiejsza 85. rocznica agresji Rosji Sowieckiej na Polskę stanowi okazję do upamiętnienia jednej z najtragiczniejszych dat w historii naszego narodu. 17 września 1939 r. Rosja Sowiecka, realizując postanowienia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała Polskę od wschodu. Agresja ta, przeprowadzona w czasie, gdy Polska walczyła już z niemieckim najeźdźcą, doprowadziła do kolejnych cierpień narodu polskiego. Miliony Polaków zostało deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i innych rejonów ZSRR, gdzie wielu zginęło z wycieńczenia, głodu, mrozu i brutalnych represji. Ich tragiczne losy na zawsze zapisały się w polskiej pamięci narodowej – podkreślano podczas uroczystości.
Oprócz złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na mogile żołnierzy Wojska Polskiego, przy pomniku Matki Sybiraczki oraz Ofiar Katynia, pod Lampą Pamięci Ofiar Komunizmu przy ul Królewskiej 3 czy też przed pomnikiem Sybiraków obok bialskiej delegatury LUW i mogile płk Artura Górskiego na cmentarzu w Kijanach zorganizowano wydarzenia towarzyszące. W Ogrodzie Saskim odbyła się Mila Pamięci Ofiar Komunizmu a IPN zaprezentował wystawę „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”.
Będzie tusk?
Raczej Andrzej
Niemcy to kulturalnie agresję przeprowadzały , nie tak jak ta dzicz
Ruscy i szkopy zawsze knuli zdradę. I oba te narody są w Europie zbędne.
Jest za to kto inny na pierwszym zdjęciu w galerii, co to kurde jest? Co to ma wspólnego z Uroczystością? Brawo redakcja!