Umowa podpisana, prace mogą ruszać. Rozpoczyna się największa inwestycja drogowa w Świdniku

Lada dzień rozpoczną się prace budowlane związane z jedną z największych w ostatnich latach inwestycji drogowych w Świdniku. Dzięki niej kierowcy uzyskają dogodne połączenie z drogą ekspresową.

Podpisana została umowa na budowę ul. Kusocińskiego w Świdniku. Wykonawcą inwestycji będzie Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Jest to jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat. Budowa ulicy początkowo miała zostać zrealizowana przez samorząd województwa, jednak ten odstąpił od swojego zamiaru. Również powiat świdnicki, który jest właścicielem drogi nie miał pieniędzy na budowę ważnego, choć drogiego połączenia. Ostatecznie ciężar budowy na swoje barki wzięły władze miasta.

– Ulica Kusocińskiego od lat czekała na budowę, a jej mieszkańcy byli zmuszeni do poruszania się po nierównych płytach z betonu. Powiatu świdnickiego nie było stać na jej wykonanie więc postanowiliśmy sfinansować inwestycję. Całkowity koszt budowy pochłonie ponad 24 mln zł. Inwestycja znacznie poprawi komfort lokalnych mieszkańców i usprawni połączenie Świdnika z drogą S17 – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Nowa droga połączy wschodnią część Świdnika z krajową „siedemnastką”. Zgodnie z dokumentacją przetargową, ulica Kusocińskiego będzie miała około 2 kilometrów długości i jezdnię szeroką na 7 metrów. Na całym jej odcinku powstanie 12 skrzyżowań. U zbiegu al. NSZZ Solidarność, po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew, zostało zaprojektowane rondo. W ramach inwestycji powstanie także 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżka rowerowa.

Ulica będzie oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową, sanitarną oraz sieć wodociągową. Nowa droga ma być gotowa w październiku 2020 roku. Inwestycja została wyceniona na prawie 24,5 mln zł, jednak 17 mln urząd miasta pozyskał z funduszy unijnych. Miasto dołożyło również powiatowi 2,8 mln zł do wykupu gruntów pod budowę ulicy. Właściciele działek, którzy zgodzą się na proponowaną wycenę i zdecydują się przekazać swoją ziemię w przeciągu miesiąca, mogą liczyć na 5% dopłatę do zaproponowanej sumy.

(fot. lublin112)
2018-05-18 23:38:24

Zobacz również

9 komentarzy

 1. 2 km i 12 skrzyżowań????extra

  • Przecież to jest chore… Zamiast wybudować ośrodek dla uchodźców to budują drogę, która i tak nikomu się nie przyda.

 2. !!!!!!!!!!!!!!!!

  było tak cicho, bezpiecznie, spokojnie i bezkolizyjnie ?

 3. I tym sposobem ; zacznie się jazda ham ..burczyków pod prąd ;

 4. Mieszkaniec gminy Mełgiew

  Może gmina Mełgiew ruszy się trochę i weremontuje od tego „nowego ronda” drogę do Krępca i dalej? Może jakiś chodnik? Tak Mełgiew zaprasza do swojej gminy, a dojazd ma jak na Balladyny w Lublinie. Ciężarówki ładnie tą drogę rozwaliły. Ograniczenie do 40 nic nie daje, droga nadal się rozpada.

 5. 2 km, 12 skrzyżowań… będzie luksus jak cholera. Kolejna droga do omijania szerokim łukiem.

  • Ale w czym masz problem?
   Tam nie budują obwodnicy Świdnika tylko jezdnię o szerokości 7 metrów.
   Przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców, którzy od wielu lat chodzą i jeżdżą w ciemności po betonowych płytach.

 6. 7m to lux droga tylko ze to bedzie zjazd z wezla Krepiec to nie jest droga tylko dla mieszkancow ulicy Kusocinskiego ale glowny zjazd z trasy expresowej do miasta i lotniska firma wygrywajaca przetarg budowala ul Wyszynskiego wjechanie w ta ulice od strony drogi serwisowej naraza kierowcow na urwanie zawieszenia na 10 metrze gdzie przy studzience osiada nawierzchnia dlaczego tak sie dzieje nie bede opisywal mieszkancy przy tym odcinku wiedza a jezdzacy ta ulica codziennie nauczyli sie omijac wyrwe zjezdzajac na lewy pas mam nadzieje ze ktos sie tym zajmie bo ta ulica jest dojazdem nie tylko do miasta ale dla mieszkancow osiedla i cmentarza pozdrawiam wszystkich uzytkownikow

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki