Umowa na budowę nowego biurowca Urzędu Miasta rozwiązana. Powodem są koszty
20:46 01-06-2022 | Autor: redakcja
Do końca września 2023 r. miał powstać nowy budynek Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego. Wiadomo już jednak, że budowa 29-metrowej wysokości biurowca, posiadającego siedem kondygnacji naziemnych oraz parking podziemny, nawet się nie rozpocznie. Umowa, jaką zawarło miasto ze spółką Budimex, została właśnie rozwiązana.
Jak wskazują urzędnicy, nastąpiło to za porozumieniem stron. Przyczyną ma być „wystąpienie okoliczności niezależnych od stron i niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy, na skutek czego umowa nie mogła zostać zrealizowana”. Dokładnie chodzi o znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, jak też kosztów związanych płacami czy też paliwem.
Na razie miasto nie zamierza ogłaszać nowego przetargu. Zapłaci jedynie Budimexowi za wykonane do tej pory prace. Mowa tu o dokumentacji geotechnicznej, dokumentacji środowiskowej oraz projekcie rozbiórki istniejącego budynku, które spółka zdążyła stworzyć. Do tego dochodzi przygotowanie terenu pod inwestycję. Łącznie jest to kwota 105 tys. zł.
-Uznaliśmy, że ze względu na obecną, niestabilną sytuację rynkową budowa biurowca na potrzeby Urzędu zostaje wstrzymana, stąd decyzja o rozwiązaniu umowy. Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania Urzędu i obsługi Mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana. Koszty związane z wynajmowaniem pomieszczeń w wielu lokalizacjach, a przede wszystkim ułatwienie dostępu do usług świadczonych na rzecz mieszkańców, od wielu lat determinują nasze działania dla umieszczenia jednostek Urzędu w jednej lokalizacji, stąd decyzja o budowie biurowca przy ul. Leszczyńskiego, w pobliżu miejskiego biurowca przy ul. Wieniawskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Budimex już wcześniej sygnalizował, że może dojść do takiej sytuacji. Wskazywał na znaczny wzrost kosztów inwestycji, obecną sytuację gospodarczą kraju, galopującą inflację, a także utrudnienia w realizacji inwestycji związane z utrudnionym dostępem do materiałów budowlanych spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę.
Jak wynika z wyliczeń wykonawcy, od czasu zawarcia umowy z miastem, która opiewała na 82,6 mln zł, koszty realizacji inwestycji wzrosły o ok. 25 proc. Do tego sytuacja na rynku materiałów budowlanych jest tak niestabilna, że można się spodziewać dalszych podwyżek.
Warto tu zaznaczyć, że w umowach zawieranych w tamtym okresie, nie uwzględniano klauzul waloryzacyjnych cen materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji. Po tym, co zaczęło się dziać na rynku, w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych, w związku z tym w umowie o zamówienie publiczne nie została uwzględniona klauzula waloryzacyjna cen materiałów mechanizm waloryzacyjny stał się jednym z głównych postanowień zawieranych umów. Ma to na celu zapobieżenie tego typu sytuacjom, jak ta związana z przetargiem na budowę biurowca dla Urzędu Miasta.
(fot. UM Lublin)
czy ktoś może przetłumaczyć to zdanie: „Po tym, co zaczęło się dziać na rynku, w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych, w związku z tym w umowie o zamówienie publiczne nie została uwzględniona klauzula waloryzacyjna cen materiałów mechanizm waloryzacyjny stał się jednym z głównych postanowień zawieranych umów.”?
Panie Żuk, trzeba zrobić tak jak z innymi nieruchomościami, sprzedać developerowi, niech on wybuduje a miasto wynajmnie i będzie płaciło czynsz, przez kilka lat będzie się opłacać, a jak zacznie wychodzić na minus, generować niebotyczne koszty to już i tak będziesz na emeryturze, może pisowiec będzie u władzy i będzie miał problem – czyli duży plus dla nas! wtedy można podwoić opłaty za parkowanie i bardziej wyganiać strażników z blokadami, żeby nie tylko na telefon ale sami z siebie szukali, bo zawsze gdzieś się ktoś znajdzie, nawet pod własną posesją, do ukarania…. czy ja mam Cię uczyć? nie wiesz jak się robi?
Ile miasto rocznie płaci odsetek od zadłużenia?
PiSowski dobrobyt, takiej właśnie Polski chcieli wyborcy PiSu. Będą mieli jeszcze lepszą już za chwilę, gdy inflacja sięgnie 20% i więcej.
Ja nie narzekam nigdy wcześniej nie żyło mi się tak dobrze jak za rządów PiS.