Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ulicami Lublina przeszedł Korowód Światła. To znak, że rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci – ALFABET (zdjęcia)

W czwartek wieczorem ulicami centrum miasta, w rytm muzyki, przeszedł barwny Korowód Światła. To znak, że w mieście rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci – ALFABET.

Uczestnicy wydarzenia przeszli trasą wiodącą od Placu po Farze i dalej uliczkami Starego Miasta, Krakowskim Przedmieściem w kierunku Ogrodu Saskiego. Korowód Światła zainaugurował nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci – ALFABET. W Korowodzie udział wzięli artyści, dzieci oraz całe rodziny. Trasę przemarszu rozświetlały im trzymane w rękach lampiony.

Ulicami Lublina przeszedł Korowód Światła. To znak, że rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci – ALFABET (zdjęcia)

ALFABET, nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci

Na kilka dni Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami. Powstanie Kino Bambino ze strefą animacji, Baza Mocy jako miejsce akceptacji, samopoznania i inspiracji. Z kolei możliwość wyciszenia i wsłuchiwania się w opowieści zapewnią Baśniowe Skrytki. Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Będzie to miejsce odpoczynku, ale także czytania, słuchania i oglądania bajek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach.

Z kolei Dzikie Łabędzie, Oswajanie Wilka, Calineczka, Stalowy Jeżozwierz oraz Rękawiczka to nazwy instalacji literackich, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Jedną z nich będzie wielkoformatowa rękawiczka obszyta flagami krajów walczących o pokój, inspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową. Z inspiracji baśnią powstała także wielkoformatowa maszyna, która ożywi 11 dzikich łabędzi. Ich ruch możliwy jest tylko dzięki zaangażowaniu uczestników/widzów. Na terenie Ogrodu Saskiego wyrosną również olbrzymie tulipany, przy których każdy stanie się małą Calineczką.

Ulicami Lublina przeszedł Korowód Światła. To znak, że rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci – ALFABET (zdjęcia)

Festiwal będzie również okazją do spotkań z autorami książek. W gronie festiwalowych gości znalazły się m.in.: Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stoparczyk czy Grażyna Lutosławska. Przewidziano również spotkanie o tym, jak książki mogą pomóc każdemu rodzicowi w rozwijaniu kluczowych umiejętności bycia w relacji i także dbania o siebie. Nie zabraknie również Czytelni pod Chmurką. Książki będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty.

W dniach 1-4 czerwca odbędzie się pierwsza, lubelska edycja Festiwalu, która jest poświęcona literze A i twórczości Hansa Christiana Andersena. To bajki tego autora wyznaczyły odpowiednie wątki literackie i kierunki wydarzeń. W centrum uwagi festiwalu znalazła się także koncepcja baśni w ujęciu tradycyjnym i współczesnym oraz akceptacja jako postawa, którą można rozwijać dzięki literaturze. Każda edycja festiwalu będzie zbudowana wokół książek konkretnego autora i połączy wątki literackie i rozwojowe według kolejności alfabetycznej.

Alfabet program wydarzenia – ściągnij

Festiwal odbywa się w ramach projektu „Book=Life. Kooperatywa literacka dla rozwoju dzieci i młodzieży” („Book=Life. Literature Cooperative for Child and Youth Development”) realizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Dom Słów) w partnerstwie z Wydawnictwem Starego Lwa ze Lwowa, Miastem Münster oraz Miastem Lublin i Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle. Jego motto to „Książki i ludzie są różni. To, co nas łączy, to opowieść”, a istotą są relacje literatury i życia, ze szczególnym naciskiem na rozwój dzieci od najmłodszych lat poprzez kontakt z tekstami literackimi. Projekt ma na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy polskimi, niemieckimi i ukraińskimi instytucjami kultury i oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami działającymi w sektorze kultury, w zakresie wykorzystywania literatury jako narzędzia wspierania procesów rozwojowych dzieci i młodzieży. Realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa” i wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Przypominamy, że jednym z komponentów projektu jest wystawa People&Books, którą do 5 czerwca można oglądać na Placu Litewskim. Na ekspozycję składają się historie zilustrowane kolażami Kai Kurczuk, Anny Lee, Grycji Erde. Opowieści zostały zebrane m.in. przez Jolę Prochowicz, Beatę Jewiarz, Aleksandrę Kanar, Valentynę Merzhyievską i Onno Bargfrede.

Alfabet program wydarzenia – ściągnij

@lublin112.pl #lublin #lublin112 #korowodswiatla ♬ dźwięk oryginalny – lublin112.pl

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Zaraz Czarnek zrobi z tym porządek.
  Wszyscy wiemy, że tęcza powstaje z rozszczepienia światła.

 2. Pao*żyty znalazły nowego dawcę by się żywić łatwą kasą. No bo któż nie jest za dobrem dzieci.

 3. A już myślałem że do Chin zabłądziłem na jakieś święto ludowe. Przestaję pić.

 4. Było piękniej niż w pielgrzymce do jednej z wielu (w Polsce) matek boskich, a nawet ładniej niż w korowodzie trzech króli. Choć było daleko do brazylijskiego karnawału w Rio.

 5. Znowu jakaś eurokołchozowa jeczejka dobiera się do naszych dzieci.

  • Chyba „jajczejka”? A zresztą wszystko jedno. Facet malowany to nie facet, tylko ……

 6. A już myślałem że to kolejny kolorowy pochód ku chwale jednej słusznej i zdrowej katolickiej pisowskiej rodziny i rzecznika praw dziecka co to brata podpalił.

 7. A w ogóle to jakieś marne te występy jakby za psie pieniądze robione, ALE MOŻE CHOCIAŻ DZIECI DOWIEDZĄ SIĘ O ISTNIENIU SYSTEMU ZNAKÓW ZWANYM ALFABETEM, zamiast wszechobecnych piktogramów, obrazków których nie trzeba czytać i rozumieć…

Z kraju

Sport