Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ukrainki i Polki dla cyfrowej przyszłości. Wspólny projekt pomoże wyszkolić, wyedukować i przekwalifikowywać kobiety z Ukrainy i Polski

W dniach 1-2 grudnia odbędzie się w Lublinie międzynarodowa konferencja „INCUBATING FREEDOM – Post War Innovative Transformation of Ukraine”, poświęcona wspólnym działaniom polsko-ukraińskim w obszarze technologii informatycznych i edukacji IT.

Podczas konferencji powołany zostanie polsko-ukraiński klaster akademicki w zakresie Artificial Intelligence i Cyber Security oraz odbędzie się inauguracja wielkoskalowego programu „Adapting Women to Digital Economy” mającego na celu przeszkolenie w zakresie IT co najmniej 30 tysięcy kobiet-uchodźczyń z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce. Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Ambicją programu „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” jest pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce i zarazem wsparcie Ukrainy wobec wyzwania, jakim będzie powojenna odbudowa kraju. W tym celu przeszkolonych zostanie około 30 tysięcy kobiet, w większości uchodźczyń z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce. Pomoże to w rozwiązaniu problemów społeczno-ekonomicznych uchodźców, wzmocni docelowo gospodarkę Ukrainy i będzie też miało ważne implikacje dla polskiego rynku IT, na którym, wg raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, już obecnie brakuje 150 tysięcy informatyków.

Wyzwaniem stojącym przed Ukrainą jest przekształcenie jej gospodarki i uczynienie z niej jednego ze światowych centrów innowacji. Aby tak się stało, potrzebne będą wykształcone kadry, zwłaszcza te związane z informatyką. Atutem są bliskie relacje z Polską i innymi krajami europejskimi. Projekt „INCUBATING FREEDOM” pomoże wyszkolić, wyedukować i przekwalifikowywać kobiety z Ukrainy i Polski, aby jak najlepiej mogły służyć potrzebom cyfryzującej się gospodarki.

Wojna zmusiła kilka milionów Ukraińców, w większości kobiet, do emigracji za granicę, często wieloetapowej. W Polsce przebywa obecnie ok. 1-1,1 miliona osób, które przybyły z Ukrainy po 24 lutego br. i są objęte ochroną tymczasową (cała diaspora ukraińska w Polsce liczy ok. 2,2 miliona). To sprawia, że istnieje konieczność przeszkolenia uchodźców oraz ich dostosowania do realiów i wymagań europejskiej gospodarki i życia społecznego. Uwzględnić należy przy tym, że polski rynek pracy cierpi na deficyt pracowników o umiejętnościach w zakresie IT.

– Dobrze przygotowani imigranci z Ukrainy mogą wnieść ważny wkład w rozwój naszej gospodarki – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i współinicjator projektu INCUBATING FREEDOM. – Równie ważne jest też, że kobiety te, po zdobyciu umiejętności i doświadczenia cyfrowego, będą mogły, po powrocie, wnieść znaczący wkład w innowacyjną transformację Ukrainy. Choć Ukraina poczyniła już znaczne postępy w cyfryzacji, po wojnie będzie musiała przyspieszyć ten proces.

Profesjonalne kursy i szkolenia oferowane w ramach projektu nie będą ograniczone do kompetencji podstawowych, ale obejmą także wyższy poziom umiejętności informatycznych. Biorąc pod uwagę, że większość uchodźców to kobiety, pierwszym celem projektu będzie skupienie się na ich adaptacji do nowych wymagań.

Przekwalifikowanie kadr będzie oparte na wykorzystaniu korporacyjnych metod nauczania przy zaangażowaniu praktyków pracujących w krajowych i międzynarodowych firmach. Szkolenia będą odbywać się online, ale z zajęciami stacjonarnymi na początku i zakończeniu kursów – w formie szkoleń, projektów i seminariów z udziałem wysoko wykwalifikowanych specjalistów i wykładowców. W ramach projektu będą również oferowane usługi dla przedsiębiorstw i organizacji w Polsce i Ukrainie polegające na wyszukiwaniu pracowników posiadających potrzebne kompetencje zawodowe.

Projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” został przygotowany przez polsko-ukraińskie konsorcjum PERSPEKTYWY ACADEMY, kierowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, która posiada właściwe kompetencje i istotne osiągnięcia w promowaniu kobiet w dziedzinie IT i STEM oraz przez ukraińskiego partnera: Ukrainian Talent Foundation posiadającego doświadczenie i bogatą ofertą kursów z zakresu IT w języku ukraińskim i angielskim. Nad realizacją działań czuwa Rada Projektu złożona z osób zaufania publicznego z obu krajów.

Realizacja projektu odbywa się w ramach „Deklaracji współpracy w dziedzinie edukacji”, podpisanej 17 września 2022 r. przez ministerstwa edukacji i nauki Polski i Ukrainy na Światowym Szczycie ONZ poświęconym przekształceniom w edukacji.

Publiczne ogłoszenie projektu będzie miało miejsce 1 grudnia 2022 w Lublinie podczas międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine”, nad którą honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsze sesje szkoleniowe rozpoczną się w lutym 2023 r. Zakłada się, że w ciągu trzech pierwszych lat w ramach projektu przeszkolonych zostanie około 30 tysięcy, z czego większość to uchodźczynie z Ukrainy przebywające w Polsce.

(fot. pixabay.com\źródło: Fundacja Edukacyjna “Perspektywy”)

26 komentarzy

 1. Zaraz zawijacze stóp bandażami sie uaktywnią. rubelek nie śmierdzi

 2. Jakby to byli bracia zawijaczy stóp bandażami czyli bialorusini to bylaby cisza.

 3. brakuje 150 tysięcy informatyków i tyle samo kierowców?

 4. wincej wincej ” braci” ! wincej szkoleń i i darmoszki dla nich! jesteśmy bogatym krajem

 5. Hahahaha a nie mówiłem! I pyk rubelki w zapyziałą kieszeń 😀

 6. Tak? A wiesz ile kosztuje projekt na stadion żużlowy?

 7. … a faceci na ukraine siedzą i gniją w okopach. Gdzie ta równość ?

 8. Jarosław.Co robisz na tym forum.Zabieraj się bronić swojej Ukrainy.

  • Jako Polak nie mam takiego obowiązku. Za to mam obowiązek bronić mojej ojczyzny przed wrogami naszego narodu jakimi są radzieckie kremloboty!

 9. Dlaczego i za ile mężczyźni w sile wieku przekraczają granicę zamiast walczyć o swój kraj

 10. najbardziej „boli” że to z naszych podatków i nic nie pozostanie w naszym kraju (oby) .

Z kraju