Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Ukraina znalazła sposób na ominięcie protestu przewoźników. Zaczynają wozić ciężarówki pociągami (wideo)

Na Ukrainie na wagony załadowane zostały 23 samochody ciężarowe i pociąg ruszył w kierunku Polski. W ten sposób postanowiono ominąć kolejki na granicy spowodowane protestem przewoźników.

W czwartek otrzymaliśmy sygnały dotyczące rzekomego ukraińskiego pociągu przewożącego samochody ciężarowe, który miał kierować się w stronę polskiej granicy. Na przesłanym nam nagraniu rzeczywiście widnieje skład kolejowy złożony ze specjalnych wagonów, na których znajdowały się pojazdy. Pojawiły się podejrzenia, iż w ten sposób firmy zza naszej wschodniej granicy chcą ominąć blokadę prowadzoną przez polskich przewoźników.

Od razu postanowiliśmy sprawdzić ten sygnał. W ostatnim czasie w sieci znów pojawia się bowiem wiele rosyjskich materiałów propagandowych, w tym takich, których zadaniem jest skłócenie Polaków i Ukraińców. Skontaktowaliśmy się z kilkoma osobami ze spółek kolejowych, jednak nie potwierdziły one tej informacji. Wskazano nam, iż kilka lat temu próbowano rozwijać przewóz koleją ciągników siodłowych z naczepami, jednak nie spotkało się to z zainteresowaniem przewoźników.

Okazuje się jednak, że informacja ta jest jednak prawdziwa. O ile największy polski przewoźnik towarowy, czyli PKP Cargo, nie realizuje tego zadania, tak skład z ciężarówkami ma być skierowany na linię szerokotorową zarządzaną przez spółkę PKP LHS.

Agencja Reutera przekazała, iż pierwszy tego typu skład został utworzony na znajdującej się kilka kilometrów od granicy z Polską stacji w Izowie. Na wagony załadowane zostały 23 samochody ciężarowe i pociąg dotarł do granicy. Tam ma zostać dokładnie sprawdzony przez polskie służby. Miejscem docelowym jest zaś Hrubieszów.

Cytowany przez Agencję Reutera Wałerij Tkaczow, zastępca dyrektora działu handlowego Ukrzaliznycy, czyli ukraińskich kolei państwowych nie ukrywa, iż pociąg ten jest odpowiedzią na protest polskich przewoźników. Dodał, że na razie jest to skład testowy, jednak jeżeli uda się sprawnie zrealizować przewóz, wówczas kolejne będą uruchamiane na masową skalę.

Ukraińskie władze wskazują, że w kolejce na wjazd do Polski oczekuje około 3 tys. ukraińskich ciężarówek. W związku z tym przewożenie ich pociągami ma być sposobem na jej ominięcie.

31 komentarzy

  1. To nie chochoły znalazly sposób, tylko polskojęzyczne judeouhrowskie sprzedawczyki

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo