TVP swoje, Budka Suflera swoje. Zespół chce zorganizować własny koncert poświęcony pamięci Romualda Lipko

Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski poinformowali, że Budka Suflera nie została zaproszony na koncert poświęcony pamięci Romualda Lipko. Organizator, czyli Telewizja Polska zaprzeczyła zapewniając, że zespół otrzymał zaproszenie. Muzycy twierdzą, że TVP mija się z prawdą.

Nie ustaje konflikt pomiędzy zespołem Budka Suflera a Telewizją Polską. Jak już informowaliśmy, zaczęło się od Listu Otwartego, jaki muzycy skierowali do dyrekcji TVP. W najbliższy piątek rozpoczyna się bowiem 57. już edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na zakończenie tej muzycznej imprezy odbędzie się koncert „Cisza, jak ta”, mający być artystycznym hołdem, złożonym przez artystów różnych pokoleń znakomitemu kompozytorowi, pianiście, liderowi grupy Budka Suflera – Romualdowi Lipce, który zmarł w lutym.

Jak zapowiadają organizatorzy, przypomniane zostaną największe hity tego wybitnego twórcy. Wykonywać je mają muzycy reprezentujący trzy pokolenia. Na liście są: Andrzej Lampert, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, Izabela Trojanowska, Katarzyna Cerekwicka, Felicjan Andrzejczak, Kamil Bednarek, Maryla Rodowicz, Feel, Piotr Cugowski, Blue Cafe, Ania Dąbrowska, Sławek Uniatowski, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Red Lips, Sound’n’Grace, Igor Herbut oraz Kuba Badach. TVP zapowiedziało również, że wystąpią też przyjaciele Romualda Lipki, z którymi pracował i dla których tworzył.

Jednak na koncert nie zostali zaproszeni muzycy Budki Suflera, czyli Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski, którzy przez lata tworzyli z Romualdem Lipką zespół. Skierowali oni do dyrekcji Telewizji Polskiej list otwarty w tej sprawie. Oświadczyli w nim, że jako muzycy Budki Suflera mają swój moralny obowiązek, aby uczcić pamięć zmarłego przyjaciela poprzez wystąpienie w takim koncercie. Dodali również, że zasmuciła ich informacja, że Telewizja Polska, jako organizator koncertu „Cisza jak ta”, uniemożliwiła wypełnienie im, najbliższym współpracownikom i przyjaciołom, moralnych zobowiązań wobec śp. Romualda Lipko i należyte Jego uczczenie.

W odpowiedzi przedstawiciele Telewizji Polskiej oświadczyli, że muzycy otrzymali zaproszenie na wydarzenie, co więcej, jako honorowi goście. Rozmowy w tej sprawie miały się odbyć dwukrotnie, pierwszy raz w marcu, następnie w sierpniu. Z członkami zespołu mieli się kontaktować najpierw reżyser koncertu Bolesław Pawica, następnie dyrektor artystyczny festiwalu Marek Sierocki. Jednak muzycy nie skorzystali ze złożonej im propozycji. Zdaniem organizatorów wydarzenia, zespół nie chciał wziąć udziału w koncercie ze względu na różne wizje programu. Telewizja zaplanowała koncert, w którym przedstawione zostanie cała twórczość Romualda Lipki. Tymczasem Tomasz Zeliszewski oczekiwał koncertu z utworami stworzonymi dla Budki Suflera.

Przedstawiciele zespołu zaprzeczyli tym stwierdzeniom zapewniając, że Budka Suflera ani razu nie otrzymała zaproszenia na koncert. Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski wyjaśniają, że owszem wymieniane przez TVP rozmowy się odbyły, jednak nie były one zaproszeniami. W pierwszej Bolesław Pawica miał zapytać, czy jeśli festiwal w tym roku się odbędzie, to czy może on liczyć na współpracę z Budką Suflera. Członkowie zespołu zapewnili go, że tak. Jednak nikt nie znał jeszcze wtedy żadnych konkretów na temat tego festiwalu, więc nie było mowy o jakimkolwiek zaproszeniu. Z kolei Marek Sierocki w rozmowie telefonicznej miał poinformować zespół, że jako nowy dyrektor tej imprezy potwierdza nieobecność Budki Suflera na tym koncercie, co więcej, on tego zmienić nie może, bo nie ma odpowiednich kompetencji. Nie potrafił też odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się stało.

Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski dodali, że „na osłodę” zaproponował im akompaniament do utworu „Jolka, Jolka pamiętasz”. Ponieważ nie mogli wyjść na scenę jako Budka Suflera, podziękowali za propozycję. Artyści chcą również zakończyć dyskusję na ten temat, aby koncert upamiętniający Romualda Lipkę był jak najwspanialszy. Jak ustaliliśmy, Budka Suflera planuje zorganizowanie własnego koncertu, który upamiętni ich zmarłego kolegę. Na razie jednak członkowie zespołu nie zdradzają na ten temat żadnych szczegółów.

(fot. Budka Suflera)

Zobacz również

48 komentarzy

 1. czy oni wszystkiego czego się nie dotkną muszą spi sdolić?

 2. kolejni artyści którzy chcą robić politykę i wywoływać chaos bo im się demokracja nie pasuje

  • Kolejny naiwny, który wierzy że demokracja w tym kraju istnieje naprawdę.

  • Pabloo(oryginał)

   Spieprzaj dziadu, Budka to Romek…żadna PiSowska menda internetowa nie ma moralnego prawa do oceny, manipulowania ani mieszania się w sprawy zespołu. Rozpiep…rzyliście Trójkę, teraz chcecie mieszać się w Budkę Suflera….GNIDY WON OD BUDKI SUFLERA i Śp. Romka Lipko. Nie wycierajcie waszych buńczucznych mord zespołem z Lublina, który zawsze był, jest i będzie w naszych sercach na zawsze. Czy będziecie przy władzy, czy inni zajmą wasze miejsce. Powtórzę….GNIDY WON OD BUDKI. Lublinianin. Syn Śp. Eli J. Paweł, Pan Mietek i pan Tomek powinni ją pamiętać z Milejowa(Kadryle)

 3. Czyli była propozycja grania, tylko chcieli główną rolę. Główną rolę gra Lipko i nikt nie powinien konkurować. Człowiek, to nie tylko zespół, ma bogatszy życiorys. Pytanie czy będzie walka o prawa autorskie zagranych na koncercie utworów.

  • Budka Suflera, to wyłącznie Lipko i Cugowski. To są jej jedyni członkowie i założyciele.

   Zeliszewski, Jurecki, Raduli i etc. (bo przewinęło się ich masę), to tzw. muzycy sesyjni, tworzyli tylko skład grupy. A że Ci dwaj najdłużej grali, to niczego nie dowodzi i nie zobowiązuje. Nie mają żadnych praw do nazwy. Teraz wszystko jest w rękach Cugowskiego, bo to on jest jedynym właścicielem nazwy grupy i to on o wszystkim decyduje. Zeliszewski i Jurecki nie mają żadnego prawa grać czy koncertować jako BS bez Cugowskiego, Chyba, że się na to zgodzi.

   Analogiczna sytuacja jest z KOMBI. KOMBI to tylko i wyłącznie Sławek Łosowski i żadne przepoczwarzane nazwy tego nie zmienią.

   Prawa autorskie do utworów ma ZAIKS, które zostały zarejestrowane u nich, zostały zgłoszone, tak więc jak chcesz zagrać jakikolwiek utwór, to płacisz ZAIKSowi. Tyle w tym temacie.

   • zgadza sie a gdzie oni sie pojawiaja to zawsze jakiejs pretensje maja.niech se rtobia swoj koncert.

   • Pabloo(oryginał)

    Kolego, Budka Suflera to nie nazwiska….to Lublin lat 70 i 80. Rozumiem że jesteś prawnikiem jednej z osób z zespołu…ale wiedz, i zapytaj wszystkich obecnych i byłych członków Budki…nikt, ale to nikt z Nich nie uzurpuje sobie praw(tak se myślę) do Bezmózgich wojen gwiezdnych co do uczczenia pamięci Pana Romka…nikt z nich przez pamięć o Nim nie będzie sobie gęby wycierał twoimi prawniczymi ble ble ble. Budka Była, Jest i Będzie Lubelska…niczyja inna i Chwała wszystkim muzykom z BS. Amen

    • Typowe myślenie zacietrzewionych dziadów co zatrzymali się w rozwoju 40 lat temu xaxaxa

     • Pabloo(oryginał)

      Zatrzymaj swoje ego i posłuchaj w internecie albo obejrzyj publikę Budki z lat 80, pogadamy wtedy kto się rozwijał.

      • Pabloo(oryginał)

       To między innymi Budka i Bajm byli prekursorami przemian w muzyce rozrywkowej, tak jak Chłopcy z P.B. jak O.z. jak inni , których nie wymienię, a ty nie byłeś jeszcze w planach, dlatego nie pojmiesz sensu tego, o czym piszę. Masz smarkfon, tablet i laptok ? pomyśl przez chwilę, komu je zawdzięczasz. Gdyby nie nasze pokolenie, zaiwaniałbyś na maszynie do pisania z KRLD i słał maile przez telegraf jak ma to miejsce w Korei Płn.

       • Pabloo, nieco się pogubiłem – to w końcu Ty czy Cugowski wymyślił telefon komórkowy i laptop?

   • Jak weźmiesz kilkuletnią absencję Cugowskiego w latach 80-tych, to wyjdzie,że Zeliszewski jest dłużej w Budce.

 4. Cała *** w pełnej krasie.

 5. zaproszenie dostali – możliwość zagrania znanego najbardziej utworu Romka
  ale nie pasuje skoro można zrobić od razu politykę na tym
  Mietek ! wiesz co to pokora ? a jak nie to masz kogo zapytać

 6. Emerytura za niska? Kasy mało na starość?

  • Napewno będzie tak w Twoim przypadku. Mietek to człowiek ikona lubelskiej sceny bluesowej, mimo że z Budką siana zarobił nie mało, to nie obnosi się z tym, to normalny człowiek, którego można spotkać na ulicy, nie nosi drogich ciuchów, chodzi piechotą zamiast wozić się drogimi furami i używa starego telefonu. Gdyby miał parcie na kasę to wcisnąłby się tam do TVPiSu, żeby wyrwać chociaż co kolwiek.

 7. Koks jest drogi.

 8. „pamięci Romualda Lipko” Raczej Romualda Lipki

 9. Spoko. TiVieN i POlsat już zacierają rączki, tylko czekać jak otrzymają zaproszenie na koncert upamiętniający Romualda Lipke, a P. Kraśko lub Anita Werner w Faktach zapowiedza koncert jako wielkie wydarzenie. Tego nie można przegapic!

 10. A Kabareton w Opolu będzie?

 11. Woda sodowa jednak do łbów strzeliła… Rozmowy się odbyły ale ..nie w formie zaproszenia. No sorry panowie to nie wy tu jestescie podmiotem koncertu a Romek. Zawsze możecie sobie zrobić alternatywną imprezę w tvn, podejrzewam że tam byscie nawet zgodzili się zagrać jako support dla Zenka Martyniuka…

 12. Tomek z Szarowoli

  A jakie zdanie w tej sprawie ma Krzysiek Cugowski?

 13. W tej sprawie decydujące zdanie powinno należeć do wdowy po Panu Romualdzie.

  • Krzysiek??? zrobil juz swoje. Jako senator PIS w telewizji PIS. Nie cierpi konkurencji. Wszystkie laury powinny spadac na niego, chociaz kilka razy olał budke.

 14. Tak to jest gdy starzy kumple się pokłócą. Od dawna trwała wojna między Krzychem a Romkiem i Tomkiem. Wiadomo o co, o kasę. Krzycho pogodził się z Romkiem przed jego śmiercią ale wojna miedzy żyjącymi nadal trwa. Tym razem wygrał Krzycho a następnym razem kto? Tylko ukochanej Budki z głosem Krzycha żal…

 15. Mam propozycje. Najlepiej nic nie róbcie. Romualdowi jest już wszystko obojętne.

 16. Wszystkim lubelskim starym gwiazdom ciężko się pogodzić z zejściem ze sceny i byciem nieważnym w showbiznesie… Kozidrak, Cugowski, Budka Suflera, Urszula, Hołdys… jeszcze coś próbują uszczknąć na stare lata, tu się pokażą, tam pomarudzą, tam zamieszają w polityce, zrobią ze dwa zakończenia kariery potem wielkie powroty na scenę… muzeum geriatryczne przyklaśnie wspominając stare lata „kiedy(ś) to było lepiej”, ale pozostała już tylko stęchlizna, zmarszczki, chałturzenie i dziadowanie…

 17. Pabloo(oryginał)

  Proszę państwa…nie wiem kto z Was jest z Lublina, a kto nie. Ja mieszkam w nim od 50 lat(od urodzenia) byłem świadkiem wielu wydarzeń, wielu faktów ze scen rozrywkowych i nie tylko. Byłem świadkiem odwożenia panów C. do szkoły muzycznej jako małych berbeciów, byłem świadkiem tworzenia nut do „Białej Armii” przez kolegę Pawła S. w bursie SM na Manifestu Lipcowego(pseudo Królik) byłem świadkiem rozwoju lubelskiej sceny rozrywkowej w czasach komuny, i sam w niej miałem jakiś tam udział(mały) ale jednak. Apeluję do ludzi światłych muzycznie…rozrywkowo bądź poważnie…. Dajmy przykład całej Polsce, że Lublin potrafi uczcić bez tego finansowego patosu, pamięć Naszego Mentora rozrywkowego, a jednocześnie człowieka, który był, jest i będzie na zawsze naszym Idolem życiowym oraz starszym, młodszym i na zawsze pamiętanym kolegą ze scen. Mniejszych lub większych. Romek…..Pamiętamy !!!

 18. BYDŁO! WON Z TA TVP. Podłość , fałsz,hipokryzja w największym wydaniu. Tym jest dziś ta znienawidzona przez większość społeczeństwa zapluta telewizja.

 19. Znienawidzona….

 20. Sprane mózgi tefauenem.

 21. To jest bydło. Najgorsza g… !Propaganda PRL dziennika telewizyjnego to była niewinna dobranocka w porównaniu z tym co dzieje jest w Wiadomościach TVP. Nie trzeba być dzieckiem aby to zobaczyć ocenić. Fałsz ,obluda, kłamstwa …są tam najwyzych lotów. Niegodne Polaka.
  Polacy niemoga być współautorami tego …

 22. W którymś wywiadzie w TVP ś.p. Lipko zapytany o konflikt w zespole nie chciał tego komentować. Powiedział tylko że jest mu przykro że tak go koledzy z zespołu potraktowali. Tak więc czego się spodziewać po tych panach muzykach skoro sami swojego kolegi nie szanowali.

 23. Mietek i Zeluwa zachowaliście się jak pajace. Zamiast zagrać Jolkę na koncercie 57 Festiwalu Opole to siedzicie w domu
  Jeden trzeźwy tyle lat a tak się zachował
  Wstyd mi za was. Mietek oglądasz przyjemnego odbioru. Zeluwa zdrówko.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7038zł -0.88%
  • GBP 4.9426zł -0.96%
  • EUR 4.4642zł -0.28%
  • CHF 4.1112zł -0.28%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach