Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

TVP swoje, Budka Suflera swoje. Zespół chce zorganizować własny koncert poświęcony pamięci Romualda Lipko

Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski poinformowali, że Budka Suflera nie została zaproszony na koncert poświęcony pamięci Romualda Lipko. Organizator, czyli Telewizja Polska zaprzeczyła zapewniając, że zespół otrzymał zaproszenie. Muzycy twierdzą, że TVP mija się z prawdą.

Nie ustaje konflikt pomiędzy zespołem Budka Suflera a Telewizją Polską. Jak już informowaliśmy, zaczęło się od Listu Otwartego, jaki muzycy skierowali do dyrekcji TVP. W najbliższy piątek rozpoczyna się bowiem 57. już edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na zakończenie tej muzycznej imprezy odbędzie się koncert „Cisza, jak ta”, mający być artystycznym hołdem, złożonym przez artystów różnych pokoleń znakomitemu kompozytorowi, pianiście, liderowi grupy Budka Suflera – Romualdowi Lipce, który zmarł w lutym.

Jak zapowiadają organizatorzy, przypomniane zostaną największe hity tego wybitnego twórcy. Wykonywać je mają muzycy reprezentujący trzy pokolenia. Na liście są: Andrzej Lampert, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, Izabela Trojanowska, Katarzyna Cerekwicka, Felicjan Andrzejczak, Kamil Bednarek, Maryla Rodowicz, Feel, Piotr Cugowski, Blue Cafe, Ania Dąbrowska, Sławek Uniatowski, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Red Lips, Sound’n’Grace, Igor Herbut oraz Kuba Badach. TVP zapowiedziało również, że wystąpią też przyjaciele Romualda Lipki, z którymi pracował i dla których tworzył.

Jednak na koncert nie zostali zaproszeni muzycy Budki Suflera, czyli Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski, którzy przez lata tworzyli z Romualdem Lipką zespół. Skierowali oni do dyrekcji Telewizji Polskiej list otwarty w tej sprawie. Oświadczyli w nim, że jako muzycy Budki Suflera mają swój moralny obowiązek, aby uczcić pamięć zmarłego przyjaciela poprzez wystąpienie w takim koncercie. Dodali również, że zasmuciła ich informacja, że Telewizja Polska, jako organizator koncertu „Cisza jak ta”, uniemożliwiła wypełnienie im, najbliższym współpracownikom i przyjaciołom, moralnych zobowiązań wobec śp. Romualda Lipko i należyte Jego uczczenie.

W odpowiedzi przedstawiciele Telewizji Polskiej oświadczyli, że muzycy otrzymali zaproszenie na wydarzenie, co więcej, jako honorowi goście. Rozmowy w tej sprawie miały się odbyć dwukrotnie, pierwszy raz w marcu, następnie w sierpniu. Z członkami zespołu mieli się kontaktować najpierw reżyser koncertu Bolesław Pawica, następnie dyrektor artystyczny festiwalu Marek Sierocki. Jednak muzycy nie skorzystali ze złożonej im propozycji. Zdaniem organizatorów wydarzenia, zespół nie chciał wziąć udziału w koncercie ze względu na różne wizje programu. Telewizja zaplanowała koncert, w którym przedstawione zostanie cała twórczość Romualda Lipki. Tymczasem Tomasz Zeliszewski oczekiwał koncertu z utworami stworzonymi dla Budki Suflera.

Przedstawiciele zespołu zaprzeczyli tym stwierdzeniom zapewniając, że Budka Suflera ani razu nie otrzymała zaproszenia na koncert. Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski wyjaśniają, że owszem wymieniane przez TVP rozmowy się odbyły, jednak nie były one zaproszeniami. W pierwszej Bolesław Pawica miał zapytać, czy jeśli festiwal w tym roku się odbędzie, to czy może on liczyć na współpracę z Budką Suflera. Członkowie zespołu zapewnili go, że tak. Jednak nikt nie znał jeszcze wtedy żadnych konkretów na temat tego festiwalu, więc nie było mowy o jakimkolwiek zaproszeniu. Z kolei Marek Sierocki w rozmowie telefonicznej miał poinformować zespół, że jako nowy dyrektor tej imprezy potwierdza nieobecność Budki Suflera na tym koncercie, co więcej, on tego zmienić nie może, bo nie ma odpowiednich kompetencji. Nie potrafił też odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się stało.

Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski dodali, że „na osłodę” zaproponował im akompaniament do utworu „Jolka, Jolka pamiętasz”. Ponieważ nie mogli wyjść na scenę jako Budka Suflera, podziękowali za propozycję. Artyści chcą również zakończyć dyskusję na ten temat, aby koncert upamiętniający Romualda Lipkę był jak najwspanialszy. Jak ustaliliśmy, Budka Suflera planuje zorganizowanie własnego koncertu, który upamiętni ich zmarłego kolegę. Na razie jednak członkowie zespołu nie zdradzają na ten temat żadnych szczegółów.

(fot. Budka Suflera)

48 komentarzy

  1. To jest bydło. Najgorsza g… !Propaganda PRL dziennika telewizyjnego to była niewinna dobranocka w porównaniu z tym co dzieje jest w Wiadomościach TVP. Nie trzeba być dzieckiem aby to zobaczyć ocenić. Fałsz ,obluda, kłamstwa …są tam najwyzych lotów. Niegodne Polaka.
    Polacy niemoga być współautorami tego …

  2. W którymś wywiadzie w TVP ś.p. Lipko zapytany o konflikt w zespole nie chciał tego komentować. Powiedział tylko że jest mu przykro że tak go koledzy z zespołu potraktowali. Tak więc czego się spodziewać po tych panach muzykach skoro sami swojego kolegi nie szanowali.

  3. Mietek i Zeluwa zachowaliście się jak pajace. Zamiast zagrać Jolkę na koncercie 57 Festiwalu Opole to siedzicie w domu
    Jeden trzeźwy tyle lat a tak się zachował
    Wstyd mi za was. Mietek oglądasz przyjemnego odbioru. Zeluwa zdrówko.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo