Turyści zaczęli już planować wyjazdy na majówkę 2021. Jedno z miast woj. lubelskiego na liście perełek turystycznych

Ostatnie miesiące były bardzo nerwowe dla branży turystycznej. Widzimy jednak, że mimo pewnych obaw turyści nie rezygnują z planowania wiosennych wyjazdów. Pojawiają się już rezerwacje na Święta Wielkanocne, ale prawdziwy boom przypada jednak na majówkę.

Trudno się dziwić, że Polacy już teraz planują wyjazdy na długi weekend. Pamiętamy przecież sytuację sprzed roku, gdy majówka została „odwołana”. Zakaz wynajmowania noclegów został cofnięty zaraz po jej zakończeniu, co mocno dotknęło turystów. Wszyscy liczą na to, że podobny scenariusz już się nie powtórzy.

Polscy turyści mają dużą nadzieję na wyjazdy na początku maja, co widać po wysyłanych przez nich zapytaniach i dokonywanych rezerwacjach w obiektach noclegowych.

TOP 10 lokalizacji na majówkę 2021

Tegoroczna majówka nie będzie niestety zbyt długa – obejmie trzy pierwsze dni maja: sobotę, niedzielę oraz poniedziałek. Wbrew pozorom może to stanowić jeszcze lepszy bodziec do zaplanowania wyjazdu. Wiele osób nadal pracuje zdalnie, co powoduje, że potrzeba zmiany otoczenia staje się szczególnie silna. Każdy chce w pełni wykorzystać ten króciutki przedłużony weekend.

– W tym roku szczególnie chętnie wybierane są polskie perełki turystyczne. Dużym zainteresowaniem na weekend majowy cieszą się klimatyczne miasteczka oraz uzdrowiska. Nie brakuje też popularnych kurortów w górach – mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.

Najpopularniejsze kierunki na majówkę 2021 to właśnie polskie góry! Wśród miast, do których wysłano największą liczbę zapytań mamy: Karpacz (9,3% wszystkich zapytań dotyczących majówki), Zakopane (9,1%) oraz Szczawnicę (5,5%). W tym roku wiele zyskały kurorty w Karkonoszach, co widać po czwartym miejscu naszego zestawienia, na którym znalazła się Szklarska Poręba (4,9%).

Kolejne miejsca na liście najpopularniejszych miejsc na majówkę zajmują odpowiednio: Solina (4,7%) Międzyzdroje (4,3%), Polanica-Zdrój (3,8%), Polańczyk (2,5%), Kazimierz Dolny (2,4%) oraz Sandomierz (2,3%).

Wszystkie te lokalizacje są doskonałe na krótkie wiosenne wypady. Obfitują bowiem w atrakcje turystyczne, które sprawiają, że długi weekend mija szybciej niż zazwyczaj. Mamy tu interesujące trasy spacerowe, wspaniałe zabytki, parki i muzea. Liczymy również, że do majówki zostaną zdjęte obostrzenia dotyczące restauracji i turyści znowu będą mogli siedzieć w klimatycznych knajpkach na rynku w Kazimierzu Dolnym czy Sandomierzu.

Turyści chętnie wynajmują domki


Jeżeli jest taka możliwość, turyści najchętniej rezerwują noclegi w domkach oraz apartamentach. Taka tendencja utrzymuje się już od ubiegłego roku, odkąd tak duży nacisk kładziony jest na zachowywanie dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Najłatwiej o to w obiektach należących właśnie do kategorii domki albo apartamenty.

Podczas wczasów goście przebywają tylko we własnym gronie, nie spotykając się zbyt często z innymi urlopowiczami. Poza tym warunki, jakie panują w obiektach z powyższych kategorii noclegowych, są takie jak w domu. Do dyspozycji jest kuchnia, łazienka, pokoje dzienne i sypialnie. To szczególnie ważne, gdy planowany wypoczynek dotyczy większej grupy – rodziny lub znajomych.

Z kolei w mniejszych miasteczkach, takich właśnie jak Kazimierz Dolny i Sandomierz, turyści najchętniej wynajmują kwatery i pokoje gościnne. Wynika to ze specyfiki tych miejsc, które najczęściej znajdują się w prywatnych domach, z daleka od dużych skupisk. W tym nurcie mieści się również agroturystyka, od roku przeżywająca swój renesans. Ludzie zaczynają jeździć na wieś i na pewno szybko się to nie zmieni.

Ile zapłacimy za noclegi podczas majówki 2021?


Majówka należy do tzw. gorących terminów w turystyce. W związku z tym, że jest popyt na noclegi, właściciele często stosują w tym czasie cenniki specjalne. Koszty pobytu bywają więc wyższe. Ile zapłacimy w tym roku za wypoczynek podczas długiego weekendu majowego?

Dane portalu Nocowanie.pl pokazują, że ceny noclegów będą kształtować się pomiędzy 50 zł a 60 zł za osobę. Wiele zależy też od lokalizacji, jaką wybierze turysta. Wygląda na to, że najtańsze noclegi dostępne są w Bieszczadach – średnia cena za jedną noc w Polańczyku i Solinie wynosi odpowiednio 48 zł oraz 49 zł. Na przeciwległym biegunie, jeśli chodzi o koszt wypoczynku, mamy Międzyzdroje i Kazimierz Dolny (odpowiednio 62 zł i 60 zł za nocleg).

Średnie ceny noclegów w pozostałych mieszczą się w podanym przez nas przedziale. I tak w Zakopanem i Szklarskiej Porębie zapłacimy 57 zł, w Karpaczu i Polanicy-Zdroju – 55 zł, w Szczawnicy – 51 zł, natomiast za nocleg w Sandomierzu trzeba zapłacić 52 zł.

(fot. lublin112.pl, autor: Katarzyna Stępień)

10 komentarzy

 1. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Szanowni Turyści – zacznijcie kalkulować ryzyko, przekalkulujcie, czy Wam się będzie opłacać za spore pieniądze zarazić się COVID’em za granicą, czy wręcz za darmo w miejscu Waszego zamieszkania.

  Jedna z moich adopcyjnych córek w ub. r. została zaproszona przez Julio Iglesias’a na nagranie wspólnego teledysku na Dominikanę (zaszczyt to nie lada), ale po przegadaniu tematu oboje odłożyli to do dyskusji na ten rok – kto wie czy nie odłożą tego na dużej.
  Dlatego zachęcam do naśladownictwa.

  • Co tam COVID. Jest majówka, trzeba nawalić się przy grilu a później się martwić.

 2. Opłata za wjazd samochodem do tego miasteczka powinno zaczynać się od 100 za dobę, a być może dużo więcej. Samochody w miastach to tragedia, ale w Kazimierzu to już koszmar. Korki, smród i wszystko zastawione tym szrotem.
  Z głodem ludzie wygrali, z wieloma chorobami także, szarańcza już plonom nie zagraża, dzikie zwierzęta ludzi nie atakują, ale tą 4-kołową plagę nie dość, że sami stworzyliśmy, to nadal ją karmimy, rozwijamy i liczymy, że sama przeminie albo jakoś to będzie. Ale bez działań zaradczych, bez przeciwdziałaniu temu ona nie przeminie.
  2 lata temu staliśmy w korku godzinę. Rok temu staliśmy 2 godziny. W tym roku postoimy 3 godziny, a za rok 4. Itd.

  • A kto jedzie do Kazika w majówkę? Wystarczy zatrzymać się w Bochotnicy, zdjąć z uchwytów rower i pobujać się dzień cały po okolicznych górkach po jednej i drugiej stronie Wisły. A Kazimierz i jego tłumy podziwiać z bezpiecznej odległości …

 3. Do Kazimierza tylko w środku tygodnia. W soboty i niedziele dzikie tłumy,psują cały urok tego miejsca.

 4. Warszawka się zejdzie i wszystko zepsuje.

 5. najpierw to powini zrobić tam drogi normalne a nie dziury i dziury i normalny dojazd na prom wogole co to tam jest ??

 6. Gdzie normalny dojazd na prom ??

 7. Latem trawa nad wałami jak w jakimś buszu

 8. Żadnej majówki nie będzie, tak samo jak i świąt. Za chwile wprowadzą kolejny lockdown i obowiązek noszenia podwójnych maseczek. Nie szykujcie się nawet, nie ma sensu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika