Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trybunał Koronny dziś jest dworcem, jutro będzie sądem. W Lublinie kręcą serial „Matylda” (zdjęcia)

Dobiega końca realizacja scen do serialu Matylda. Ekipa filmowa gości w Lublinie już od 1,5 miesiąca. Dziś, na Starym Mieście, mieliśmy okazję podejrzeć pracę aktorów.

Od sierpnia w naszym regionie ekipa filmowa realizuje zdjęcia do serialu „Matylda”. Co ważne, jego akcja dzieje się w XIX-wiecznym Lublinie i to właśnie Lublin został wybrany przez producentów na miejsce, w którym powstaje wiele ze scen. Tu, jak podkreśla reżyser Krzysztof Lang, główny wpływ miał fakt, iż jest to jedno z nielicznych miast w kraju, które jest tak przyjazne dla filmowców.

Najwięcej czasu ekipa spędziła w Muzeum Wsi Lubelskiej. Kilka dni zdjęciowych zrealizowano również w starym młynie w Strzyżewicach. Kręcono tam wątek, w którym główna bohaterka została uwięziona. Obecnie sceny kręcone są na Starym Mieście w Lublinie. Dziś w Trybunale Koronnym, a dokładnie na tylnej ścianie budynku, zaaranżowano dworzec kolejowy.

– Jest to scena, gdzie główna bohaterka znajduje się w mocno już skomplikowanym etapie swojego życia. Postanawia uciec, a jej ukochany ją tu znajduje i namawia do powrotu. Będzie to ważny punkt zwrotny w jej życiu. Fragment ten obejrzymy w jednym z późniejszych odcinków, wiosną przyszłego roku – mówi nam reżyser Krzysztof Lang.

Na wtorek zaplanowano ostatni dzień zdjęciowy w Lublinie. Ekipa pozostanie na Starym Mieście, lecz przeniesie się na drugą stronę budynku. Tym razem Trybunał Koronny stanie się sądem. Obecnie montowane są już odpowiednie emblematy, aby przed kamerą wszystko realistycznie wyglądało.

– Mamy XIX wiek, dokładnie 1877 rok, jest kilkanaście lat po powstaniu styczniowym, główną bohaterką jest 17-letnia dziewczyna, właśnie Matylda. Jest ona córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Z charakteru to niespokojna dusza, osoba niezwykle ciekawa świata. Z uwagi na jej buntowniczą naturę, trafia do najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. W związku z tym wiele scen realizowanych jest w dworach, w tym właśnie w Muzeum Wsi Lubelskiej – dodają członkowie ekipy.

Oprócz Lubelszczyzny, w serialu będzie można obejrzeć kilka wątków związanych z Warszawą. Łącznie powstało 13 odcinków. Premiera „Matyldy” planowana jest na początek przyszłego roku. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

3 komentarze

  1. Na codzień to miasto to jeden wielki serial, a właściwie ludzie mieszkający w nim… kamery gdzieniegdzie są.

  2. O, mój kufer podróżny!

  3. Czyżby kolejny kręcili szmelc niedający się oglądać

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport