Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają przygotowania do Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zapowiedziano przełomowy w historii program

Już 1200 projektów zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy chcą, aby wydarzenie stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez naukowych w kraju.

W piątek przedstawione zostały pierwsze szczegóły tegorocznej, XVII już edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 18 do 24 września br. pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Zaprezentowano także program naukowy i artystyczny Festiwalu oraz Lubelskiego Pikniku Naukowego. Wiadomo już, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w formule hybrydowej. Część projektów oraz wydarzeń zostanie zrealizowana online, pozostałe zaś w formie tradycyjnej.

– Tytuł tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki „Nauka bez granic. Enjoy science!” jest znamienny i wyjątkowy. Podkreśla bowiem dwa elementy: ten związany z faktem, że nauka nie zna granic, a jej język jest językiem wspólnym i uniwersalnym oraz wskazuje, że nauka powinna cieszyć i sprawiać radość od najmłodszych lat, powinna interesować wszystkich – wyjaśniał prof. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

Jak podkreślali organizatorzy, zależy im, aby wykraczać poza sferę Lublina i regionu oraz żeby zainteresowanie festiwalem zakorzeniało jego pozycję jako jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez naukowych w kraju. Dlatego też w tym roku oferta festiwalu została wzbogacona m.in. o spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki czy tzw. część artystyczno-kulturalną. Wskazano jednocześnie, że w tym roku przygotowany został przełomowy w historii festiwalu program.

– Wydarzenie rozpocznie Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym CSK, podczas którego odbędzie się próba pobicia krajowego rekordu Guinnessa na największy polimer. Przed nami także wiele projektów, konkursów dla uczniów, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz wydarzenia kulturalno-naukowe. Zapraszamy uczniów, studentów oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w licznych projektach promujących oraz popularyzujących naukę i badania naukowe – dodała dr Monika Baczewska-Ciupak – Zastępca Przewodniczącego Komitetu XVII LFN ds. Naukowych,

Na dzień dzisiejszy zgłoszonych jest już 1200 projektów, z czego 340 to projekty online, a 150 w języku angielskim oraz w innych językach obcych. Odbędą się także spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki, m.in. prof. Robertem Huberem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii czy prof. Charlesem H. Bennettem, słynnym fizykiem i współautorem koncepcji teleportacji kwantowej. Ciekawym wydarzeniem artystyczno- kulturalnym będzie również pokaz fontann na Placu Litewskim pn. Symfonia nauki, do którego muzykę skomponował Piotr Bańka.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Głównym celem
wydarzenia jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin.

(fot. Bartosz Proll UMCS/nadesłane)

4 komentarze

  1. Od razu niech „nauka” podaje sponsorów, i po co ta „nauka” jest używana, bo nie dla interesu społeczeństwa.

  2. Tym ”przełomowym” programem w szkołach będzie obowiązkowa religia ? Bo jeżeli tak, a wszystko na to wyląda to w kraju coś czuję wybuchną następne zamieszki.

  3. Lubelski Festiwal Nauki jest super inicjatywą organizowaną przez uczelnie dla ludzi, dzieci i młodzieży.

  4. Super! Tylko ten KUL tam pasuje jak kwiatek do kożucha…

Wiadomości z info112