Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

W ramach odbywających się ćwiczeń w kraju STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, z udziałem polskich żołnierzy, mają miejsce przejazdy kolumn wojskowych. Do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych.

W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Nietypowe znaki przy naszych drogach

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Przypomnijmy, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 zaplanowanych na I połowę 2024 r. i w tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.

Trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

fot. GDDKiA

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 – to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

fot. GDDKiA

(Źródło: GDDKiA)

10 komentarzy

 1. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Trzeba zademonstrować czym może da się nastraszyć Putina.
  Oby się udało.

 2. Inspiracja dla Monthy Pyton’a

 3. Na ukrainę niech jadą sobie ćwiczyć – rolników obowiązuje zielony ład, ekologia, przestrzeganie karencji na opryski i nawożenie, a tu proszę bardzo – tony paliwa idą w eter, wybuchy, rakiety, czołgi i samoloty, bo sobie muszą poćwiczyć.
  Chore to nie jest ??

  • Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

   Nooo… tony paliwa idą w eter, wybuchy, rakiety, czołgi i samoloty, różne światełka do nieba, a statystycznym Kowalskim nakazuje się wymieniać kopciuchy, na ponoć ekologiczne, nowe wyroby europejskiego przemysłu i palić tylko ekologicznym chrustem, albo węglem z Columbii (bo tańszy niż z Bogdanki) (!)

   • Węgiel tańszy choć przywleczony z odległej o kilka tysięcy mil morskich Colubii, Wenezueli i… wcale nie gorszy od tego dobrego bo po polsku drogiego z odległej o 30 parę kilometrów Bogdanki.

  • Chory to jesteś Ty że się czepiasz wojska i Ci nie pasuję że jak coś będą bronić twoich czterech liter No chyba że jesteś z tych co jeździli z flagą ZSRR i chcą interwencji putina w Polsce

 4. Czy wojsko będzie stać na wiejskich blokadach dróg?

 5. Putin też twierdził że to manewry

Dodaj komentarz

Z kraju