690 680 960

Trwa szacowanie strat w zalanych przez wodę miejscowościach. Wiadomo, że będą bardzo duże (zdjęcia)

Rozwiązany został sztab kryzysowy w gminie Modliborzyce. W zalanych miejscowościach rozpoczęło się szacowanie strat. Jest mowa też o pierwszej pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców.

Sytuacja w gminie Modliborzyce, po tym jak w wyniku silnych opadów deszczu, zalane zostały tam trzy miejscowości, została opanowana. W środę około godziny 15 zaczął padać deszcz, w ciągu 40 minut opady sprawiły, że woda zaczęła spływać z całej okolicy do położonych w dolinie miejscowości Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieki. Woda podtopiła około 350 posesji zalewając ponad 100 domów, uszkodzone oraz zniszczone zostały również drogi, chodniki oraz mosty. Jedna z dróg była nowa, gdyż zbudowana w ubiegłym roku.

Na pomoc mieszkańcom ruszyli strażacy oraz żołnierze obrony terytorialnej. Do działań ruszyły też służby sanitarno-epidemiologiczne. Obecnie główne działania mające na celu ratowanie zdrowia i życia a także mienia zostały już zakończone. Wciąż jednak pozostało bardzo dużo do zrobienia, aby mieszkańcy mogli normalnie funkcjonować. Niektóre domy są bardzo poważnie uszkodzone. W większości zalanych budynków zniszczone zostało całe wyposażenie. Do praktycznie wszystkich przywrócono już energie elektryczną. Sanepid potwierdził też przydatność wody do spożycia.

Straty wywołane żywiołem mogą być większe nawet od tych, które powstały w wyniku przejścia trąby powietrznej w gminie Wojciechów. W trybie pilnym zwołane zostało posiedzenie Zarządu Powiatu Janowskiego, dotyczące sytuacji w gminie Modliborzyce. Powołane zostały komisje, które będą odwiedzać każde gospodarstwo i na miejscu szacować straty. Jak zapewnił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, od razu po sporządzeniu przez burmistrza miasta i gminy Modliborzyce wstępnego protokołu szacującego straty, będzie możliwość realizowania wypłat pierwszych pieniędzy dla właścicieli każdego z gospodarstw, które ucierpiały. Mają to być kwoty do 6 tys. złotych. Mieszkańcy będą też mogli ubiegać się o znacznie większe środki, nawet do 100 tys. zł, ale to wymaga już większych szacunków.

(fot. nadesłane Barbara)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas