Trwa regulacja koryta Wisły. Rzeka będzie bardziej przewidywalna

Od kilku miesięcy na Wiśle pomiędzy Puławami a Dęblinem trwają prace nad odtworzeniem budowli regulacyjnych. Potrwają one około roku.

Na Wiśle w miejscowości Wólka Gołębska, w gminie Puławy trwają prace związane z regulacją koryta rzeki. Od tzw. tamy wojskowej w Wólce Gołębskiej do kanałów spustowych Zakładów Azotowych, na kilku kilometrach rzeki są remontowane budowle regulacyjne spływ wody. Dodatkowo, część tych budowli, czyli kamiennych tam ze względu na to że zostały przez lata zniszczone przez wezbrane wody rzeki, będzie musiała być odbudowana od nowa.

Prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia. Robotnicy na tym odcinku dokonają regulacji koryta Wisły, co pozwoli na jej większą kontrolę. A to z pewnością pomoże na przewidywanie zachowań rzeki w sytuacjach zagrożenia.

Tamy odbudowywane są za pomocą mat faszynowych na których układane są kamienie. Tych materiałów użyte będzie ogromna ilość. 20 tysięcy metrów sześciennych mat oraz 20 tysięcy ton materiału budowlanego w postaci m.in. kamieni oraz gruzu. Obecnie skład utworzono na rampie wiślanej w Wólce Gołębskiej, skąd za pomocą sprzętu pływającego materiały transportowane są we właściwe miejsca.

(fot. lublin112)
2014-11-01 17:06:09

Zobacz również

3 komentarze

 1. przy tych pracach powinien być archeolog. w tym miejscu trochę polaków wyginęło w 44r gdy forsowali w pijanym zwidzie Berlinga Wisłę.

 2. Tak, rzeka będzie bardziej przewidywalna… Będzie wylewała częściej, regularniej i z większą mocą. Gratulacje dla pomysłodawców, wykonawców i dla mediów, które będą winne zabójstwa ludzi, którzy zginą w kolejnych powodziach.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja