Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trąba powietrzna przeszła przez cztery miejscowości, miała szerokość kilkudziesięciu metrów. Zobacz nagranie i nowe zdjęcia (wideo)

Trąba powietrzna, która przeszła dzisiaj na terenie gminy Wojciechów uszkodziła co najmniej 120 budynków. Żywiołem dotkniętych jest ponad 40 gospodarstw.

Od kilku godzin strażacy pracują nad usuwaniem skutków trąby powietrznej, która przeszła przez cztery miejscowości w gminie Wojciechów. Silny wiatr wyrządził największe szkody w Stasinie, Palikijach Pierwszych i Sporniaku.

Łącznie uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych jest około 120 budynków, część z nich została zrównania z ziemią. Żywioł wyrządził szkody w co najmniej 42 gospodarstwach. Miejscowości, gdzie trąba wyrządziła największe zniszczenia zostały odcięte od zasilania. Wiatr uszkodził część słupów energetycznych, trwa ich wymiana, ponieważ nie nadają się one do naprawy.

Na kilku posesjach został uszkodzony sprzęt gospodarski, trąba powietrzna przesuwała ciągniki rolnicze, latający eternit uszkodził m.in. okna i ściany budynków. W miejscu przejścia trąby powietrznej drzewa zostały dosłownie ukręcone na wysokości kilku metrów, zaś z domów zostały zerwane całkowicie dachy. Ich elementy leżą rozrzucone na pobliskich polach, często kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów od posesji.

Są miejsca, gdzie wiatr zniszczył budynki do samych fundamentów. Strażacy zakrywają uszkodzone dachy plandekami. Na miejscu do godziny 16 pracowało 35 zastępów straży pożarnej, jak ustaliliśmy na miejsce mają udać się żołnierze WOT. Działania strażaków wspomagają policjanci. Dysponowane są również agregaty prądotwórcze do zasilania, plandeki i woda pitna.

Jak tłumaczą strażacy, chcą oni do wieczora zabezpieczyć najbardziej zniszczone budynki. Od zasilania odłączone są cztery miejscowości, energetycy cały czas pracują nad usuwaniem zniszczonych linii energetycznych oraz słupów. Zniszczenia infrastruktury energetycznej są bardzo duże. Na miejscu pojawił się wójt gminy Wojciechów Artur Markowski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, przedstawiciele PiS Beata Szydło i Beata Mazurek. W godzinach wieczornych ma przybyć w rejon dotknięty żywiołem premier Mateusz Morawiecki.

 

– Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął. Najważniejsze jest to, że bardzo szybko zadziałały służby. Teraz najważniejsze jest, aby zabezpieczyć ludziom możliwość mieszkania. Przerwałyśmy na ten czas naszą kampanię. Mieszkańcy mogą występować o zasiłki w wysokości 6 tys. złotych. To jest ta pierwsza pomoc, która będzie udzielana – powiedziała mieszkańcom Beata Szydło.

Przedstawiciele rządu odwiedzili gospodarstwa dotknięte żywiołem. Z ust Beaty Szydło i Beaty Mazurek padały zapewnienia pomocy poszkodowanym mieszkańcom gminy Wojciechów.

Na filmie zobaczycie moment przechodzenia trąby powietrznej (wideo Monika)

 

 

 

(fot. wideo lublin112.pl, nadesłane Monika, Sylwia Paulina – dziękujemy!)

8 komentarzy

  1. kiełbasa wyborcza , ciekawe co obiecają tym razem … , tam i tak w nich wpatrzeni

  2. Będą widzieć jak swinia niebo

  3. Ubezpieczeni czy burackie przygłupy ?

  4. do komentujących, ofiar przemysłu gumowego (specjalnie z małej litery) wasze pojęcia o życiu to tyle co wam matka na talerz wrzuci

  5. a gdzie prezydent miasta wojewódzkiego czyli mister Żuk,rozumiem że tam gdzie Pis pomaga to PO już się nie wtrąca

  6. W socjalizmie jakoś nie było tego typu zjawisk. Zimy i lata były normalne.Palono węglem.Samochody nie truły bo ich nie było albo paliwa nie było. I komu to przeszkadzało?

  7. Rada dla części dygresyjnych komentarzy:
    Lepiej siedzieć cicho i wydać się głupim niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości

Z kraju