Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

To oznaka zbliżającej się wiosny. W gniazdach pojawiają się pierwsze bociany (zdjęcia, wideo)

Jednym z najbardziej charakterystycznych i oczekiwanych znaków wiosny są powracające do Polski bociany. Pierwsze z nich, już od kilku dni można zaobserwować na Lubelszczyźnie.

To już pewne, na Lubelszczyznę zaczęły wracać z zimowisk pierwsze bociany. Na razie są to głównie ptaki, które w związku z coraz łagodniejszymi zimami, nie podjęły dalekiej migracji, tylko przeczekały zimę w Grecji, Bułgarii i Turcji. Z dnia na dzień bocianów będzie przybywać, gdyż również ptaki zimujące w Afryce wyruszyły w drogę do miejsc gniazdowania. Jak wskazują ornitolodzy, którzy obserwują ich trasy przelotu dzięki nadajnikom GPS, to właśnie do naszego regionu dotrą w pierwszej kolejności. Ich trasa omija bowiem Karpaty, co oznacza, że do Polski wlecą od strony Ukrainy.

Poczynania bocianów po przylocie do kraju można już obserwować dzięki zamontowanym w niektórych gniazdach kamerom. Na razie jako pierwsze zostało zajęte gniazdo zlokalizowane w Kozubszczyźnie koło Lublina. Co ważne, ciekawa jest również historia bociana, który w nim przebywa.

Jak wyjaśnia nam Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”, ptak ten pochodzi z okolic Kozienic. Tam też się wychował, jednak w lipcu 2020 roku trafił do ośrodka rehabilitacji. Był bowiem osłabiony prawdopodobnie po porażeniu prądem. Udało się go wyleczyć i w sierpniu odleciał na zimowisko. Teraz wrócił nie do miejsca, gdzie się urodził, lecz tam, gdzie udzielono mu pomocy.

Ornitolodzy zauważają również, że z roku na rok coraz więcej tych ptaków rezygnuje z długiego i wyczerpującego lotu do miejsc zimowania. Zimy są bowiem coraz łagodniejsze, a pozostające w kraju bociany mają też zapewnioną pomoc ze strony ludzi, zapewniających im schronienie i pożywienie. Dzięki temu wraz z początkiem wiosny nie muszą regenerować sił po długim locie, lecz od razu mogą zająć się gniazdem i wychowywaniem młodych.

 

To oznaka zbliżającej się wiosny. W gniazdach pojawiają się pierwsze bociany (zdjęcia, wideo)

To oznaka zbliżającej się wiosny. W gniazdach pojawiają się pierwsze bociany (zdjęcia, wideo)

(fot. Kamil Piwowarczyk)

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo