Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

To ostatnia szansa tej wiosny na obserwację przelotu ISS nad Polską. Stacja widoczna będzie dwa razy

Niebawem na niebie dostrzec będzie można przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest też szansa na zaobserwowanie gazów wylotowych rakiety Soyuz 2.1b.

W poniedziałek, późnym wieczorem, nad Polską będzie można dostrzec przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojawi się po zachodniej stronie nieba przy gwiazdozbiorze Bliźniąt i przeleci przez zenit w kierunku wschodnim. Obiekt ma być bardzo dobrze widoczny z terenu całego kraju, więc będzie go można obserwować również z naszego regionu.

ISS pierwszy raz pojawi się o godzinie 21:48. Przelot potrwa nieco ponad 7 minut. Drugi przelot rozpocznie się o godzinie 23:24 i ma trwać 4 minuty. Jak wskazuje serwis Nocne Niebo, to już ostatnia okazja na obserwację przelotów nad Polską tej wiosny.

Dokładny czas przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską można sprawdzić, korzystając ze specjalnych stron internetowych lub aplikacji np. ISS Tracker, Spot The Station, czy Heavens-above, Celestrak i Stellarium.

Jest też szansa na zaobserwowanie gazów wylotowych rakiety Soyuz 2.1b. O 22 czasu polskiego wystartuje ona z kosmodromu w Plesiecku. Jeżeli warunki będą sprzyjające, wówczas może być ona widoczna nisko przy północno wschodnim horyzoncie, a 90 minut później wysoko na niebie nad Polską.

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. Ale w naszym rejonie chyba najlepiej widać będzie chmury.Chyba że ten drugi przelot będzie widoczny.

  2. Coś tam było widać ale następny przelot na południu naszego regionu będzie przebiegał na tle tarczy Księzyca.Dopiero co Nocne Niebo opublikował miejsca z którego to będzie widać.

Dodaj komentarz