Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne. W Lublinie będzie podwyżka opłat za odbiór śmieci

Gorąca i pełna emocji dyskusja towarzyszyła dziś tematowi podwyżek opłat za odbiór śmieci na terenie Lublina. Ostatecznie radni zadecydowali, że mieszkańcy od lipca zapłacą więcej.

W czwartek lubelscy radni podjęli decyzję o zwiększeniu opłat za odbiór odpadów komunalnych z terenu miasta o 4 zł 70 groszy. Tak jak można było się spodziewać, wniosek miasta wywołał sporą dyskusję. Radni Prawa i Sprawiedliwości określili podwyżkę mianem drenowania portfeli mieszkańców, wskazywali też na inne miasta, gdzie opłaty te są sporo niższe. Jako przykład podali np. Białystok, czy Warszawę gdzie mieszkańcy płacą mniej. Wskazywali, że podwyżka najbardziej uderzy w wielodzietne rodziny. Sugerowali również, iż miasto powinno przyjrzeć się działalności firm odbierających odpady, gdyż stawki jakich żądają za swoje usługi można nazwać mianem haraczy.

Radni wyszli nawet z propozycjami, aby miasto samodzielnie zajmowało się odbiorem śmieci od mieszkańców poprzez spółkę komunalną. Podawali jako przykład inne samorządy, gdzie tego typu rozwiązanie pomogło zahamować podwyżki opłat. Kolejna sprawa, jaką poruszono, to brak spalarni, gdzie odpady zamieniane byłyby na energię cieplną czy elektryczną, na której sprzedaży można zarabiać. Dyskusja była tak gorąca, że ostatecznie przewodniczący Rady Miasta postanowił zarządzić przerwę.

Ostatecznie podczas głosowania 17 radnych opowiedziało się za podwyżką, natomiast 11 było przeciw. Tym samym od 1 lipca mieszkańcy Lublina zamieszkujący w blokach zapłacą za odbiór śmieci 29,50 zł od osoby, ci z domków jednorodzinnych zaś 33,50 zł od osoby. Uchwała zawiera również ulgi. Za kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku wyniesie ona 4 zł od każdego mieszkańca, a nie jak dotychczas 5 zł od gospodarstwa domowego. W przypadku rodzin wielodzietnych opłatę ponosić będzie tylko pięć osób, szósta i każda następna zostanie z niej zwolniona.

Miasto tłumaczy, iż podwyżka podyktowana jest rosnącymi kosztami systemu gospodarki odpadami. Chodzi głównie o koszty transportu oraz zagospodarowania odpadów. W wyniku rosnących cen paliwa, energii oraz wysokości wynagrodzeń, stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, jakie miasto ponosi w ramach zawartych umów, wzrosły średnio o 22 proc. Jeżeli chodzi o kwoty, to urzędnicy wskazują, iż w ubiegłym roku z opłat od mieszkańców uzyskano ok. 89 mln zł, podobnie będzie w roku bieżącym. Tymczasem wydatki wynoszą ponad 105 mln zł, więc przewyższają dochód o ponad 16 mln zł.

(fot. archiwum)

32 komentarze

 1. złodzieje, złodzieje, złodzieje, zapamietajmy nazwiska radnych co glosowali za podwyżka, przypomnimy sobie przy wyborach na kogo nie glosowac

 2. Jakoś ostatnio nie zauważyłem podwyżki cen paliw, wręcz odwrotnie.

  • Obecne stawki opłat za odbiór śmieci obowiązują od 2021 roku. Wtedy ON był po 5,40zł/l. Uważasz, że teraz jest taniej?

 3. ZŁODZIEJE !!

 4. Od kiedy zaczęto wykorzystywać ludzi prostych z miasta – bloków, domów do segregacji śmieci, od wtedy ceny zaczęły szybować w górę niemiłosiernie. Jak już Cię jadą w d*pę, to na 500% i masz się cieszyć!

 5. Segregowane śmieci powinny być darmowe. Dopiero bio i zmieszane płatne i po problemie.

 6. Jeszcze raz napiszę jako apel do tych mądrych radnych:
  Weźcie się za tych co nie płacą. Stwórzcie narzędzia do tego, aby każdy płacił za swoje brudy i wtedy mówcie o podwyżkach.
  Niedojdy z Ratusza nie wezmą się do roboty, a swoje nic nic nie robienie załatwiają kolejną podwyżką?

  • Dokładnie. Weście za doopę wynajmujących mieszkania szczególnie LSM i Czechów. Zameldowana jedna babka a mieszka po czterech studentów i pieniądze się znajdą. Ale po co urzędnik ma pracować wystarczy dać podwyżkę tym co płacą i sprawa załatwiona.

 7. Andrzej Bartoszkiewicz

  Lament w komentarzach nic nie pomoże. Wystarczy wdrożyć System EKO AB.

 8. Banda gamoni co chcą brać kasę za nic.

 9. Pod ratuszem jest taki placyk. Tam można przywozić i palić śmieci za darmo. W końcu to teren wszystkich lubelaków, a tym z ratusza będzie przyjemniej bo zamiłowanie do smrodu wyssali z mlekiem matki.

 10. W czynszu najwyższą kwotę płacę za śmiecie.

Z kraju