Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne. Egzaminy na prawo jazdy będą znacznie droższe

Radni praktycznie jednogłośnie uznali, iż opłaty za egzaminy przeprowadzane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w naszym regionie należy podnieść. Podwyżka będzie dość spora.

Na dzisiejszej sesji Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego podjęli decyzję o ustaleniu nowych stawek za egzaminy na prawo jazdy. Dotychczas obowiązujące opłaty nie były zmieniane od 2013 roku, a więc obowiązują już 10 lat. W międzyczasie znacząco wzrosły koszty, jakie muszą ponosić ośrodki egzaminowania kierowców. Tymczasem te nie mogły wprowadzić zmian w cenniku, gdyż to Ministerstwo Infrastruktury decydowało o tym, ile kandydaci na kierowców mają płacić za egzamin.

Apele o zmianę tych przepisów pojawiały się już od wielu lat. Zaczęli protestować również egzaminatorzy, domagając się podwyżek płac. Jednak WORD-y nie były w stanie sprostać ich żądaniom, gdyż ich sytuacja finansowa również była kiepska. W końcu wraz z nastaniem tego roku wprowadzona została nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami. Nowe przepisy dały możliwość Urzędom Marszałkowskim, które są właścicielami WORD-ów określanie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

Ministerstwo Infrastruktury pozostawiło sobie jednak decydowanie w kwestii maksymalnej kwoty, jaka może obowiązywać za egzamin. I tak określono, że nie może ona przekroczyć 50 zł za część teoretyczną, a w przypadku części praktycznej 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Radni dziś praktycznie jednogłośnie uznali, iż opłaty za egzaminy przeprowadzane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w naszym regionie należy podnieść. Za opowiedziało się 25 radnych, 1 był przeciw, zaś 3 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że za egzamin teoretyczny trzeba będzie zapłacić 50 zł, a za praktyczny na kategorię B 200 zł, czyli całość ma kosztować 250 zł. Obecnie jest to 170 zł. Za praktyczną część egzaminu na kategorie: AM, A1, A2, A, B1, C1, D1 lub T opłata również wyniesie 200 zł, zaś osoby ubiegające się o kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E zapłacą 250 zł.

(fot. lublin112)

15 komentarzy

 1. Szkoda, że nie ma egzaminów dla rowerzystów i hulajnogistów.

 2. Ostatni sprawiedliwy

  I dobrze wszystko drożeje niestety teraz kolej na przeglądy i zmianę przepisów wprowadźcie te zdjęcia już i kary za brak jak za oc

 3. wUkrainę lecą za nasze podatki agregaty, karetki i co tam przyjdzie tym pas oż ytom do głów za darmo (no bo rozdawać nie swoje to oni wiedzą) a egzaminy dla Polaków w górę, paliwo w górę bo trzeba wUkraińskie(tzn. nasze) czołgi zatankować. No ale pocieszam się że nie wszystko zdrożało. Np. potaniały lokomotywy, a czołgi, hałbice, broń rozdają za darmo.

 4. Znacznie droższe?? Egzamin powinien kosztować kilka tys zł. To by była najprostsza forma eliminacji bałwanów za kierownicą. A tych bogatych bałwanów miałaby czas eliminować Policja, bo nie zajmowałaby się bałwanami na rondzie przy Makro i rondzie z pniakiem.

  • Terroryści drogowi

   Ma to sens.

  • A najlepiej ze dwieście tysi, a co tam, stać nas 😉 .O, nie. Precz z podwyżkami stawek za egzaminy! Nie ma dobrego transportu publicznego, to czym się przemieszczać do pracy, na uczelnie itp? Kursy i egzaminy powinny być bezpłatne, jako że obecnie każdy zdrowy na umyśle powinien mieć możliwość, pod okiem fachowców, zdobyć wiedzę i umiejętności do kierowania pojazdami. Kursy i egzaminy podpiąć pod budżetówkę, i problem się rozwiąże. I może przestaną na egzaminach „oblewać” za byle co.

 5. Powinien być jeszcze odgórnie wprowadzony egzamin dla rowerzystów że znajomości przepisów ruchu drogowego. Te france jeżdżą jak chcą, bez przerwy powodują jakieś problemy

 6. co z egzaminu jak ciemnoty nie potrafią jeździć – wczoraj babsko wyjechało z podporządkowanej i od zaraz na lewy pas – wlokło się tak 2 km i skręciło w prawo ( prawy pas pusty )

 7. nie chodzi o kasę bo każdy ma – chodzi o szkolenie!!! tego nie ma i nie będzie-kiedyś dawno temu chciałeś być instruktorem nauki jazdy musiałeś mieć 20 lat prawo jazdy kat. B- a teraz ! Matura !!! i jedziemy

 8. Ja nie umię a ciebie nauczę

 9. To ile teraz będzie kosztowało kupienie prawka?

 10. Za to bolciarze z prawem jazdy że straganu z innych krajów są przez naszą władze chętnie przyjmowani. Tylko Ty Polaku utrzymuj ją, swoimi opłatami, przy życiu.

Z kraju

Sport