690 680 960

To będzie najkrótsza noc w roku. W wielu miejscach odbędą się obchody Nocy Świętojańskiej

Tradycyjne zabawy i obrzędy ludowe, puszczanie wianków na wodzie oraz szukanie magicznego kwiatu paproci. Te tradycyjne obrzędy królować będą podczas obchodów Nocy Świętojańskiej w naszym regionie.

Pierwszy dzień kalendarzowego i astronomicznego lata oznacza również nadejście najkrótszej nocy w roku. Trwa ona dokładnie 7 godzin i 16 minut co oznacza, że dzień ma aż 16 godzin i 44 minuty. Z tą wyjątkową nocą od niepamiętnych czasów związane były równe wierzenia i legendy. Wyjątkowym wydarzeniem była z kolei dla Słowian, którzy obchodzili ją jako święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Poszukiwano wtedy magicznego kwiatu paproci, puszczano na wodę wianki, czy też skakano przez ogromne ogniska. Obecnie jest nazywana nocą świętojańską, kupały, kupalną, kupalnocką, sobótką lub sobótkami. Mówi się, ze to magiczna noc, pełna miłości i radości.

Jak co roku w całym regionie zorganizowano wiele wydarzeń z tej okazji. W sobotę 22 czerwca w lubelskim skansenie odbędzie się Noc św. Jana. Obchody wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 18:00, zaczną się od widowiska obrzędowego pt. ”Wilija św. Jana”. Wykona je zespół obrzędowy z Hańska, któremu towarzyszyć będzie korowód i puszczanie po wodzie wianków. Jak zawsze nie zabraknie zabawy przy ogromnym ognisku. Równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków. Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłych na najpiękniejszy wianek. Wydarzenie zakończy zabawa przy sobótkowym ognisku i dźwiękach muzyki ludowej.

W sobotę od godziny 17 będzie obchodzona noc świętojańska w Piotrowicach w gminie Strzyżewice. Zaplanowano bieg awdańców, prezentacje grup artystycznych, poszukiwanie kwiatu paproci, koncerty, tradycyjne obrzędy, fireshow, atrakcje dla dzieci i młodzieży a na koniec zabawę taneczną. O godzinie 16:00 Nadwiślańskie Spotkania Sobótkowe rozpoczną się na terenie stanicy nad Wisłą w Annopolu. W programie przygotowano m.in.: prezentacje pieśni, obrzędów i wianków, koncert Eleny Rutkowskiej z zespołem Cygańskie Czary, konkursy z nagrodami, ognisko i puszczanie wianków na Wiśle, koncert zespołu Rewers oraz pokaz sztucznych ogni.

O godzinie 17 rozpocznie się zabawa z okazji Nocy Świętojańskiej nad jeziorem Firlej. Na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, oprócz tradycyjnego szukania kwiatu paproci, nie zabraknie warsztatów, tradycyjnych gier i zabaw dla dzieci oraz dla całych rodzin. Będą też zajęcia rękodzielnicze, wielkie ognisko oraz konkursy na najpiękniejszy wianek i najbardziej czerwone usta. Od godziny 18:00 „Noc Świętojańska” obchodzona będzie również w Parku Miejskim w Łukowie. W programie występy obrzędowych grup teatralnych, zespołów ludowych, warsztaty plecenia wianków oraz konkurs na najpiękniejszy z nich. Poza tym m.in.: poszukiwanie kwiatu paproci, wspólna zabawa przy ogniskach i współczesnych aranżacjach folkowych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również jarmark. Warto wziąć ze sobą kocyk, dodatkowy prowiant, polne kwiaty i trawy do plecenia wianków oraz dobry humor. Noc Świętojańska będzie również obchodzona m.in. w Wąwolnicy czy też w Dęblinie.

W tym roku nie odbędzie się z kolei organizowany od 8 lat przez klub lubelskich morsów spływ kajakowy w świetle pochodni. Rozpoczynał się on zawsze w Prawiednikach a kończył w ośrodku Marina nad Zalewem Zemborzyckim. Wydarzenie zostało odwołane z powodu bardzo niskiego poziomu wody w Bystrzycy.


(fot. lublin112)

7 komentarzy

 1. Pogaństwo! Ale popieram. Powinniśmy wrócić do prawdziwej przyrodzonej nam wiary. 1000 lat i nie dali rady nas przekabacić!

  • Wróć do kamieniołomów, będziesz jeszcze bliżej natury.

  • Żadna wiara nie jest prawdziwa bo to się logicznie wyklucza. Jedyna prawda jaka istnieje to to, że jak się urodziłeś to umrzesz. A wszystko co w tym czasie to tylko wiara, że to co ci opowiadają różni kaznodzieje to prawda.

 2. No, teraz moda jest na naturę. Ludzie zaczynają jeść trawę i inne badyla, państwo z miasta wyprowadza się na wieś.

  • Dlatego przepisy skrupulatnie mówią kiedy

   Ludzie wyprowadzają się z miast bo miasta są coraz gorsze do życia p. przebudowa Racławickich czy Górki Czechowice

 3. To szukanie kwiatu to tzw. leśne orgie? Jeśli tak, to zapraszajcie wszystkich. Co to za tradycja bez takich atrakcji.

 4. Do bonifacy jeśli chodzi o orgie to jesteś 1000 lat jedno komorkowcami
  Życzę ewolucji

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas