Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi z Lubelszczyzny oddali w tym roku ponad 460 litrów krwi (zdjęcia)

Żołnierze WOT oddali w tym roku ponad 1100 litrów krwi, z czego ponad 460 litrów Terytorialsi z Lubelszczyzny. W sumie zorganizowano kilka, ogólnopolskich akcji HDK, takich jak: „Krwioobieg Terytorialsa”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel Krew” oraz „100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości”.

Żołnierze 2 LBOT aktywnie uczestniczyli we wszystkich tych przedsięwzięciach, a także prowadzili swoje, lokalne zbiórki. Już planują kolejne – 2 stycznia 2019 r. rusza akcja pod hasłem „Nowy rok, nowe życie, ty decydujesz, czy komuś krew ofiarujesz”.

Zbiórki krwi na rzecz społeczności lokalnych są mocno wpisane w misję i zadania żołnierzy obrony terytorialnej. Bardzo ważnym aspektem tego typu akcji jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. „alarmowego oddania krwi” – zgodnie z hasłem Terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT wzrasta, wraz z rozwojem formacji. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i zasilić system jeszcze większą ilością zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

„Krwioobieg Terytorialsa”

Kluczowym dla WOT projektem HDK jest „Krwioobieg Terytorialsa”. Jego główne cele to: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Ważnym aspektem projektu jest również propagowanie zdrowego stylu życia, a także idei transplantacji. Ambitny cel jaki postawili sobie żołnierze tj. zasilenie systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa w 2018 roku o tysiąc litrów krwi, został osiągnięty.

Warto podkreślić, że w akcję zaangażowało się sześć brygad sformowanych w pierwszym etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

W gotowości do „alarmowego oddawania krwi”

Bardzo ważnym aspektem projektu jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. „alarmowego oddania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności, np. wypadków czy klęsk żywiołowych, WOT dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. W tym celu, w każdej kompanii lekkiej piechoty powołano koordynatora HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

Terytorialsi z Lubelszczyzny oddali w tym roku ponad 460 litrów krwi (zdjęcia)

(fot. LBOT)

Jeden komentarz

  1. Pani Dyrektor RCK gratuluję zaplanowanego zamknięcia wieloletniego punktu w szpitalu przy al. Kraśnickiej i aktualnie już występującego skrócenia czasu rejestracji dawców i donacji. Dzisiaj ewentualni krwiodawcy pocałują klamkę, bo personel z dnia na dzień z partyzanta pod kątem dawców, ma wskakiwać do busa i na polowanie w teren. Może niech Pani sama spróbuje atrakcji jakie zgotowała personelowi i dawcom. Wraz z liczną grupą wieloletnich dawców, po zamknięciu punktu zamierzamy się przenieść ale… do szpitala wojskowego.

Z kraju