Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

W miniony weekend, ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyło w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Po okresie dużego zaangażowania w działania przeciwepidemiczne, żołnierze obrony terytorialnej z województwa lubelskiego powrócili do intensywnych ćwiczeń bojowych w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności.

W dniach 11-13 czerwca br., ponad 600 żołnierzy z batalionów lubelskiego, dęblińskiego, bialskiego, chełmskiego i zamojskiego doskonaliło swoje umiejętności bojowe. Tematyka ćwiczeń obejmowała, m.in. działania taktyczne, rozpoznawcze, bytowanie w terenie, strzelectwo, topografię oraz terenoznawstwo. Szkolili się również łącznościowcy i saperzy.

Szkolenia odbyły się, m.in. w rejonie Lasów Parczewskich, gdzie Terytorialsi z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty ćwiczyli wspólnie z członkami Stowarzyszenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Doskonalili umiejętności w zakresie prowadzenia działań nieregularnych oraz bytowania w różnych warunkach terenowych. Dodatkowo instruktorzy 23 bblp przeprowadzili zajęcia pokazowe z zakresu przygotowania żołnierza do działań na polu walki.

Ćwiczenia w stałym rejonie odpowiedzialności są jednym z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy WOT. To dzięki takim zgrupowaniom żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty.

Terytorialna służba wojskowa od początku cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym regionie. Wykorzystując ten potencja WOT rozbudowują swoje struktury na Lubelszczyźnie. Przypomnijmy, pod koniec kwietnia br. zapadły decyzje o sformowaniu nowej brygady OT z siedzibą w Chełmie. 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej swoim stałym rejonem odpowiedzialności obejmie bardzo ważny dla bezpieczeństwa kraju, wschodni pas województwa lubelskiego – od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Równolegle trwają również prace nad utworzeniem dodatkowego batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury 2 Lubelskiej Brygady OT.

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

Terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń w regionie (zdjęcia)

(fot. WOT)

13 komentarzy

 1. Idą usowac ule?

 2. Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Ćwiczcie chłopaki, ćwiczcie, żeby rosyjskie zielone ludziki wiedziały, że Polska to nie Krym, czy Donbas

  • Do-Pan Anioł Cieć......

   Rosjanie mają ten kraj i ciebie daleko i głęboko.
   Rosja jest światowa potęga. Cały świat liczy się z Rosją jako supermocarstwem. Czy ci się to podoba czy nie. I nie oglądaj tyle pisowizji.

   • Gondol Jerzy z Nadwisły

    Tu gdzie teraz mieszkam, zajmuję się właśnie takimi co z tej rosyjskiej potęgi spier…lają czym się da i jak popadnie.
    Przed paroma dniami „gościłem” kilku wysokich oficerów tej potęgi – jako dla mnie nieprzydatnych, wszystkich przekazałem do ośrodka dla internowanych.
    Piper PA-12 Super Cruiser, którym przylecieli, jako przedmiot popełnienia przestępstwa i ich broń zatrzymałem powiedzmy, że na pamiątkę.

  • Niech WOT najpierw zrozumie że podobnie jak reszta służb broni terytorium Polinu przed Polakami.

  • Romek ..ebać pis

   ruscy to by mozgli PL podbićw 3 dni i to nie zmyslam tylko to efekt symulacji wojskowej
   a takie WOT to tylko pogorszyło stan polskiej armi
   zamiast profesjonalnego wojska harcerzyki co z teg oże liczne? może 100lat temu to by było dobre ale dziś walczy sie czołgami i myśliwcami a nie mięsem armatnim

 3. Oni to się nadają …. Jak patrzę jacy są rozgarnięci np. Ci co stoją na wejściu do szpitala albo przychodni to sobie myślę że z taką inteligencja to oni prędzej sami siebie wystrzelają niż kogoś obronią ?

 4. Szkoda pieniędzy na to.

  Poco nam to ?? Ta parodia wojska! Ci chłopcy i dziewczęta. Żenada. Trwonimy miliony na coś co jest zbede. Rasowa armia ich rozgromi w ciągu paru chwil.

 5. Nie wspominajcie mi o tych niedorozwojach pokroju Macierewicza i Miśka co kosztują miliony i za moje pieniądze bawią się w wojnę.

 6. Widziałem obóz WOT przy Bobrówce. Przypomniały mi się harcerskie czasy. ??

 7. Ci którzy w tym momencie nawalają na WOT w sytuacjach nie daj Panie Boże kryzysowych, będą jako pierwsi lecieli po pomoc.. Ci są najodważniejsi w sieci.. a potem wszystko im się należy.

 8. A jak u tego wojska z zaprawą fizyczną? Dbają na co dzień o kondycję?

Z kraju

Sport