Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi szkolili się na karabinkach Grot (zdjęcia)

Na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie zakończyło się szkolenie zintegrowane żołnierzy 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa. Ponad 200 ochotników po raz pierwszy w trudnych warunkach poligonowych szkoliło się na karabinkach MSBS GROT.

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie od 17 sierpnia do 30 sierpnia br. trwało szkolenie zintegrowane żołnierzy 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. To ten batalion jako jeden z pierwszych w lubelskiej brygadzie otrzymał karabinki Grot, co potwierdza, że proces przezbrojenia z karabinków Beryl na nowoczesne Groty w lubelskiej brygadzie OT przebiega zgodnie z planem i tym samym 2 LBOT dołącza do pozostałych brygad OT, na wyposażeniu których są już karabinki Grot.

Podczas tego poligonu Terytorialsi doskonalili swoje umiejętności strzeleckie na nowych karabinkach. To wyzwanie bo wymaga to od żołnierzy „przestawienia” się z dotychczas używanych karabinków Beryl i nauki innych nawyków związanych zarówno z posługiwaniem się jak i obsługą MSBS Grot. Wrażenia z użytkowania tej broni są bardzo pozytywne, jak mówią sami żołnierze karabinek jest bardzo celny i jest też bardziej intuicyjny i funkcjonalny od dotychczas używanych Beryli.

24 maja br. podczas obchodów święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła zapowiedział, że lubelska brygada OT jeszcze w tym roku otrzyma na wyposażenie karabinki MSBS Grot. Obecnie proces przezbrajania z karabinków Beryl na karabinki Grot w lubelskiej brygadzie realizowany jest zgodnie z planem i sukcesywnie pododdziały otrzymują partie tego polskiego najnowszego karabinka. Zgodnie z założeniami do końca października br. 2 LBOT całkowicie przezbroi się na ten model broni.

Karabinek MSBS Grot jest produktem polskim, został opracowany w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej i jest całkowicie nową konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni w Radomiu i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

 

Terytorialsi szkolili się na karabinkach Grot (zdjęcia)

(fot. LBOT)

8 komentarzy

  1. Rozwiązać tę partyzantkę,szkoda pieniędzy z budżetu.Jak chcą się bawić w wojsko to niech się bawią,ale za swoją kasę.
    Tyle z tego wot pożytku,co z psa gnoju:-)

  2. ruscy w panice cofają sie za ural ze strachu

  3. Dwa barany – jeden małpa 2gi Maciej ….

  4. Brakuje informacji ile sztuk amunicji przypadło na żołnierza. 4 naboje jak zawsze? :-)))

  5. Coraz bardziej widać ze robią z nich wojsko i bardzo dobrze bo w razie bidy jakieś kadry dla powołanych rezerwistów będą .

  6. I co, wyszkolili się?

  7. Kałach,beryl,teraz grot….co będzie dalej, może wulkan z Predatora.

  8. ciekawe jak bedzie z niezawodnoscia…. po co zmieniac bylo kalachca, bron prosta, celna ( jak sie umialo strzelac ) i niezawodna

Wiadomości z info112