690 680 960

Terytorialsi szkolą się i rosną w siłę (zdjęcia)

W miniony weekend ponad 1200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT doskonaliło swoje umiejętności bojowe na planowych ćwiczeniach bojowych. WOT ponadto świętowały przyjęcie w swoje szeregi 30-tysięcznego terytorialsa.

W dniach 27-29 sierpnia br., w kilku lokalizacjach naszego regionu odbyły się planowe ćwiczenia na poziomie specjalisty oraz szkolenia zgrywające. W swoich stałych rejonach odpowiedzialności szkolili się terytorialsi z batalionów lubelskiego, dęblińskiego, chełmskiego oraz zamojskiego – w sumie blisko 800 żołnierzy. Dodatkowo ponad 400 żołnierzy z batalionu lubelskiego i bialskiego ćwiczyło w ramach szkolenia zintegrowanego, m.in. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Z kolei na terenie gminy Komarów, 27 sierpnia br., już po raz piąty odbyły się ćwiczenia „Huzar”. Terytorialsi z Zamościa mieli okazję doskonalić swoje umiejętności bojowe i współdziałanie z wojskami operacyjnymi. W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Terytorialsi czerpali z doświadczeń wyszkolonych żołnierzy grupy dalekiego rozpoznania, a w szczególności z praktyk dotyczących, prowadzenia działań rozpoznawczych, w tym nawigacji lądowej oraz rozpoznawania drogi marszu i obiektów.

WOT liczy już 30 000 żołnierzy

W miniony weekend liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 30 000. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

WOT jest formacją z coraz silniejszymi korzeniami w lokalnych społecznościach, które dzięki lokalnym strukturom WOT wzmacniają swoją odporność. Warto podkreślić, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowanie wśród osób młodych – 8% żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. Blisko 19% żołnierzy WOT stanowią kobiety.

(fot. WOT)

20 komentarzy

 1. Fajna zabawa, tylko dlaczego za nasze pieniądze?

 2. strach sie bac

 3. Oni rosna w siłę?
  70%z nich nie przetrwało by regularnego wojska z falą. Prawdziwe wojsko syf skoczyl się w latach 90tych.
  To co jest to, jest śmieszne. Jedynie co to mają wyposażanie o którym wtedy można było pomarzyć.

  • a co wtedy było? 2 miesiace ćwicszeń a potem chlanie taniego wina przez 2 lata
   zakoplexienie frajerzy którzy musieli iść bo nie mieli wyjścia

   • właśnie miałem pisać ze stare wojsko to bania , bania i jeszcze raz bania , zero zaangażowania jeszcze kradli paliwo na potęgę połowie to strach było dawać broń do ręki, a tak ktoś coś się wyszkoli więc to dobrze wydane pieniądze:)

    • „ktoś coś się wyszkoli”… i może gdzieś kiedyś z kogoś zrobią żołnierza… aaaahahahahhah
     a na razie to zbieranina zakompleksionych niedorobów, bab z dużymi d**mi i chuderlaków ze skoliozą co to się bawią w wojsko za nasze pieniądze a jak będzie potrzeba to połowa będzie na L4…
     a druga połowa popuści w spodnie po pierwszym wybuchu lub strzale od prawdziwego wroga..!!!

   • Do-sprzedam Wapno

    A ile ty masz lat że tak piszesz? Byłeś w tym czasie? Zapewne jesteś gówniarzem który się naczytał głupot i głupoty opowiadasz.
    Albo co gorsza jesteś terytorialsem.

   • Janbo do Romek.....

    Wtedy większość społeczeństwa była w wojsku. Jesteś gowniarz który opowiada głupoty.

 4. Tego typu formacja w USA służy do tłumienia zamieszek ludności, to samo będzie i u nas. Nie chcecie 100mln afrykanów i 100 mln azjatów i jakieś protesty na ulicach? Proszę, pogadaj z bagnetami Polaku, bo zwykły oddział policji z pałami to za mało.

  • izi- jestem Polakiem od ponad 72 lat,ale twojego polskiego za „cha” nie bardzo kumam.

   • Zakłuje to zrozumiesz.

    • q chwale łojczyzny

     oczywiście że to wypisz wymaluj bojówki nacjonalistyczne na usługi polityków…
     do pacyfikowania własnych obywateli jak się zorientują w jakiej czarnej d…e są
     ot taki ORMO… obecnego reżimu…

 5. gamonie i niedorajdy tylko. Kulawy i ślepy to uczestnik tych akcji. A podatnik płaci za garbatych !!!!

 6. Oby nigdy nie musieli się sprawdzić w boju, życzę im tego z całego serca. A czasy jakieś dziwne idą.

 7. Brawo! obrona terytorialna. Oni chociaż mieli odwagę tam wstąpić a wy? piszecie tylko te wątpliwe komentarze i myślicie że ten błogi spokój będzie trwał wiecznie, czy aby na pewno? (nie jestem terytorialsem nawet w woju nie byłem)

 8. Pis szkoli bojówki kikolskie.
  Będą strzelać do lewaków i krzyczeć śmierć wrogom ojczyzny

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas