Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi rozpoczęli nowy rok szkoleniowy

W miniony weekend ponad 1200 Terytorialsów z pododdziałów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnik oraz Zamościa wyruszyło w swoje stałe rejony odpowiedzialności na pierwsze w tym roku ćwiczenia rotacyjne. Doskonalili umiejętności taktyczne oraz współdziałanie z innymi służbami w ramach zarządzania kryzysowego.

Kalendarz szkoleniowy 2 Lubelskiej Brygady OT na rok 2024 wypełniony jest przede wszystkim szkoleniami bojowymi organizowanymi w stałych rejonach odpowiedzialności, czyli w rejonach zamieszkania żołnierzy oraz szkoleniami zintegrowanymi na poligonach. Zaplanowane są również ćwiczenia u boku innych jednostek Wojska Polskiego oraz sojuszników z NATO i USA, w tym m.in. Dragon-24. Intensywnie zapowiada się grafik kursów specjalistycznych dla strzelców wyborowych, ratowników medycznych i łącznościowców. Swoje kompetencje będzie rozwijać również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 oraz sekcja konna 2 LBOT.

Ze względu na podstawową misje żołnierzy WOT, jaką jest ochrona i wspieranie lokalnych  społeczności, szczególne miejsce w planie szkoleniowym przewidziane będzie na rozwój i doskonalenie umiejętności w obszarze zarządzania kryzysowego, w tym współpracę z innymi służbami, głównie Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Policją i Pogotowiem Ratunkowym.

W tym roku 2 Lubelska Brygada OT przeprowadzi 6 szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Pierwsza „szesnastka”, w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 26 stycznia br. Kolejne terminy szkoleń podstawowych to: 8-23.03, 10-25.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11, 14-15.12. Z kolei dla żołnierzy rezerwy, którzy zdecydują się na powrót do wojska lubelscy Terytorialsi przygotowali 5 szkoleń wyrównawczych w terminach: 26.01-2.02, 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.

W 2024 roku zaplanowano aż 9 terminów dwutygodniowych szkoleń zintegrowanych. Będą one organizowane w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. Już 17 lutego br., jako pierwsi na poligon wyruszą żołnierze 23 Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.

Terytorialsi rozpoczęli nowy rok szkoleniowy

fot. WOT

Jak zostać żołnierzem 2 LBOT?

Mieszkańcy Lubelszczyzny zainteresowani rozpoczęciem służby w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej cały czas mogą aplikować. Osoby, które nigdy nie były w wojsku, po przejściu 16-dniowego szkolenia podstawowego, a żołnierze rezerwy po szkoleniu wyrównawczym lub w ramach aktywnej rezerwy, mogą pełnić służbę w jednym z 5 batalionów lekkiej piechoty 2 LBOT w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Terytorialna służba wojskowa jako jedyna stwarza możliwości dogodnego łączenia życia zawodowego, rodzinnego lub nauki ze służbą na rzecz Ojczyzny oraz lokalnej społeczności.

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT powinny składać wnioski o powołanie do służby w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Do dyspozycji ochotników dostępni są również rekruterzy 2 LBOT, którzy pomogą sprawnie przejść procedurę rekrutacyjną. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl Z myślą o kandydatach działa również bezpłatna infolinia rekrutacyjna 800-696-077.

(Źródło: WOT)

6 komentarzy

  1. Ja już złożyłem wniosek i w marcu startuję na szkolenie.

  2. JPRDL, co ten typ z pierwszego zdjęcia ma z paznokciami!? Wygląda jak efekt jakiejś choroby albo kompulsywne obgryzanie. A jak nerwica to nie powinien dostać do ręki broni.

  3. Kiedy Donald skończy sponsorować tą amatorszczyznę z między innymi moich podatków?

Dodaj komentarz

Z kraju