Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

W miniony weekend w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 56 ochotników z Lubelszczyzny, którzy już niebawem rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści, którzy wybrali aktywną rezerwę.

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędnych formalności, np. wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Dzisiaj ochotnicy otrzymali karabinki MSBS GROT, z którymi nie będą rozstawać się aż do ostatniego dnia szkolenia. Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 2 Lubelskiej Brygady OT – poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 marca br. w Kraśniku.

Szeregowy Konrad, student trzeciego roku Bezpieczeństwa Narodowego na KUL-u, złożył dokumenty do zamojskiego batalionu 2 LBOT i dostał przydział na stanowisko zwiadowcy. – Główny powód wstąpienia do WOT to przede wszystkim sytuacja za naszą wschodnią granicą – dobrze mieć przeszkolenie wojskowe i obycie z bronią. Wcześniej chodziłem do liceum o kierunku policyjnym, więc od początku interesuję się służbami i w przyszłości chciałbym wstąpić do służby zawodowej. Jestem również zawodowym kierowcą, te umiejętności na pewno przydadzą się w wojsku. O WOT dowiedziałem się od znajomych, którzy są żołnierzami zawodowymi, a wcześniej służyli w WOT. Teraz sam mam okazję poznać, jak wygląda wojsko od kuchni.

Wśród nowych ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach aktywnej rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym.

– Z wojskiem związany jestem praktycznie całe życie. Przez sześć ostatnich lat byłem w rezerwie, ale postanowiłem wrócić do służby. Wybrałem aktywną rezerwę, ponieważ pracuję zawodowo i tylko w WOT można pełnić służbę wojskową nie rezygnując z życia zawodowego – powiedział st. kpr. Andrzej, który będzie służyć w Kraśniku w 24 batalionie lekkiej piechoty 2 LBOT.

Zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

Terytorialsi rosną w siłę. Kolejni ochotnicy w szeregach WOT (zdjęcia)

(fot. źródłoWOT)

13 komentarzy

 1. Okulary i sprawność fizyczna? Stłucze okulary i ślepy jak kret będzie sprawny na polu walki?

 2. Zostawi ślad termiczny i bez okularòw,wraży dron zużyje patron,chyba takie zadanie stoi przed tzw ,,owadami ( mięso już nie eko) armatnimi.

 3. Żeby kobjeta mną rządziła? To ja nie chcę.

 4. Zabrać pieniążki za przynależność do WOT to i chętni się skończą!

  • Zabrać pieniążki za pracę to i chętnie do pracy się skończą. Ale jaki to ma sens?

 5. To ma być wojsko ?

 6. Ostatni sprawiedliwy

  Zabawa w żołnierzyka lepiej skupcie się na zawodowcach

 7. Same nieuki chcące sobą dyrygować i pomiatać przez PISlamskie państwo. Praca marzeń za psie pieniądze…

 8. Po co krokiem defiladowym prowadzi cywili po placu ??