Terytorialsi pomagają po nawałnicy w gminie Wojciechów (zdjęcia)

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają działania strażaków w gm. Wojciechów, której mieszkańcy zostali dotknięci skutkami trąby powietrznej. Na miejscu jest blisko 200 żołnierzy lubelskiej brygady wyposażonych w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki, w odwodzie czeka w gotowości do podjęcia działań kolejnych 200 żołnierzy lubelskiej brygady OT.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminie Wojciechów w powiecie lubelskim. Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia działań strażaków przez wojsko. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem, gotowych do działania.

Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady, a kolejnych 200 pozostaje w gotowości. Do akcji skierowano tzw. kompanijny moduł zadaniowy w tym, m.in. 12 agregatów prądotwórczych, 3 maszty oświetleniowe oraz 17 samochodów ciężarowych. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

Warto nadmienić, że na apel w krótkim czasie odpowiedziało o wiele więcej żołnierzy, niż wymaga tego aktualna sytuacja. Tym samym żołnierze OT pokazali czujność i gotowość do niesienia pomocy, w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Na uwagę zasługuje również fakt, że jedną z pierwszych osób, która przekazała do lubelskiej brygady OT informację o skali zniszczeń w gm. Wojciechów był żołnierz WOT – mieszkaniec jednej z miejscowości dotkniętej nawałnicą.

Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

(fot. WOT)

22 komentarze

 1. Fajne Chłopaki i dobra robota 100%PL

  • Te lebiody? Do tego pniaka to szkoda, że więcej ich nie stanęło, jeszcze by się w kadr zmieścili. Na reszcie zdjęć to pięknie widać kto robi, a kto pozuje: najcięższa praca to rolowanie plandeki. No i obowiązkowa fotka z wdzięczną ludnością oraz z właściwymi służbami – Strażą Pożarną. Brakuje jeszcze posłanki Kruk pucującej się w kurtce Straży i szpilkach

   • Kruk już zdjęć sobie narobiła we wtorek i wystarczy!

    • TOWARZYSZE POMOŻECIE…? POMOŻEMY..!!!!
     i ORMO w akcji…

     • To nie ta bajka, mój dziadek na ten przykłąd był po drugiej stronie barykady. Brawo chłopaki, widać nie całą na szczęście Polskę toczy postkomunistyczna zgnilizna, można z nadzieją patrzeć w przyszłość.

 2. niech ktoś mi powie na co im kasko chełmy macierewicz rozdawał czy co

 3. Bo to lepsze niż zwyczajny kask

 4. Prawdę Ci powiem

  W sumie to tylko do tego się nadają:)

  • To samo mi od razu na myśl przyszło – to chyba jedyne sensowne wykorzystanie tej „formacji”.

 5. Łaskawcy, kurła. No przecież za to pieniądze biorą. Za ‚gotowość ‚ i może raz w roku sprzątanie padłych dzików czy zwalonych drzew.

 6. To zawodowi już nie mogą pomóc tylko ludzi którzy jeszcze pracują a tam mieli chodzić w 1 weekend w miesiącu ganiacie?!

  • Zawodowi to 90% gjenerały i kapelany a reszta musi ich obsługiwać. Druga sprawa gang świeżaków Macierewicza dostaje co miesiąc kasę więc jak raz na pół roku pomogą przy sprzątaniu to nic im się nie stanie… zwłaszcza że jedynie do tego się nadają…

 7. Polskie wojsko to taka fikcja….

 8. Byłem i pomagałem tam mieszkańcom i nie pozwolę by ktoś oczerniał WOT, jesteśmy na takich samych zasadach co normalne wojsko zawodowe i mamy takie same prawa.a każdy jak oczernia,i chowa się za netem jest nikim,bo jak masz odwagę powiedz mi w cztery oczy co sądzisz o wojsku?umiesz oczerniać nas, pisać głupoty na nasz temat?robisz cwaniaka,kozaka z siebie?dlaczego nie przyjechałeś tam i nie pomagałes bo co,wolisz chlac piwsko z koleżkami i być internetowym napinaczem.umiesz coś innego?

 9. Każdy cwaniak, gdy pod kołderką u mamusi śmichy, chichy. Gdyby w nocy na łóżko woda się lała, od razu każda pomoc byłaby na wagę złota. Najłatwiej powiedzieć; było się ubezpieczyć, wziąć kredyt, zmienić pracę, taka nasza aura, powodzie były i będą itp. Ludzie w nieszczęściu, a tu fircyki kabaretowy deal mają.

 10. Nie wytłumaczysz internetowym napinaczom. Są różne opinie na temat WOT – ja akurat sądzę, że jeśli ktoś chce się w ten sposób spełniać i liznąć służby wojskowej, to jak najbardziej OK. Zawsze to jakiś potencjalny pożytek z takich formacji – inaczej niż w przypadku brygady podwórkowych ochlapusów. A to, że ludzie trochę mają bekę z tego zdjęcia to musisz im wybaczyć, po prostu komicznie to wygląda jak 7 wojskowych toczy pniak w parwie pełnym rynsztunku – jakby byli pod ostrzałem. Z drugiej jednak strony wiem, że to jakby element szkolenia, a w wojsku ćwiczenia nie mają być lekkie i przyjemne. Poza tym względy bezpieczeństwa, bo jakby jedenemu czy drugiemu podczas szkolenia spadł konar na łeb to tylko problemy,a hełm nie dosć że ochroni, to jeszcze wygląda lepiej niż kask budowlany :-). Tak poza tym musisz przyznać, że część WOT-owców szkoli się bo naprawdę chce byc przydatnym dla kraju, część bo ma czas i chce się pobawić w wojsko, a część bo ma i czas i chęć polansowania się w mundurze w mediach społecznościowych. Mieszkam niedaleko waszych koszar i widuję dziunie w mundurkach puszczające dziubki do selfików 🙂 Chociaż może jest wśród Was i czwarta grupa chłopaków – którzy chcą poprzebywać w towarzystwie takich dziewczyn? Sam przyznam, że z powodu nr 1, 2 i 4 sam bym wstąpił w szeregi, gdyby warunek pt. czas był spelniony 🙂

 11. Jeśli ktoś jest społecznikiem i mu to odpowiada…to jego osobista sprawa…krzywdy nikomu ten nie robi a jeśli się spełnią w ten sposób to ku chwale jak to się tam mówi …dla mnie to i tak ściema cała Polska armia i rządzący nią…szczególnie w niedawnej przeszłości….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1428zł -0.18%
  • GBP 5.046zł -0.15%
  • EUR 4.5111zł -0.27%
  • CHF 4.26zł -0.21%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport