Terytorialsi podsumowali 2019 rok (zdjęcia)

– To był bardzo dobry rok dla lubelskiej brygady. Będziemy go wspominać przede wszystkim, jako czas wielkiego sprawdzianu gotowości i przygotowania brygady do działań kryzysowych – mówi dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.

Mijający rok obfitował w ważne wydarzenia, których celem było wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. W styczniu 2019 r. brygada podpisała porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, a we wrześniu porozumienie zacieśniające współpracę z Wojewodą Lubelskim. Pod hasłem „Parasol WOT” przeprowadziła serię warsztatów szkoleniowych dla przedstawicieli samorządu terytorialnego. Kilkakrotnie też uczestniczyła w szkoleniach zgrywających z innymi służbami ratowniczymi w zakresie reagowania kryzysowego w naszym województwie.

Wiosną 2019 r, żołnierze 2 LBOT, jako pierwsi w WOT, mieli okazję sprawdzić się w działaniach kryzysowych, niosąc pomoc poszkodowanym mieszkańcom gmin Wojciechów i Modliborzyce. Na uwagę zasługuje szybkość działania oraz wysoki, 95% współczynnik stawiennictwa żołnierzy. Dodatkowo żołnierze OT kilkakrotnie brali udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych w naszym województwie. Ponadto regularnie wspierają lokalną administrację w walce z wirusem ASF.

Rok 2019 upłyną pod znakiem intensywnych szkoleń. Podczas czterdziestu weekendów szkoleniowych, żołnierze doskonalili swoje umiejętności na ćwiczeniach podstawowych, specjalisty i zgrywających. Wiele tych szkoleń było realizowanych w terenie, w stałych rejonach odpowiedzialności. Przeprowadzono również sześć tur szkoleń zintegrowanych na poligonach, które ukończyło w sumie ponad 2500 żołnierzy OT. W okresach największego natężenia szkoleniowego, podczas jednego weekendu, w naszym regionie, jednocześnie ćwiczyło ponad 1000 żołnierzy OT.

W czerwcu, lubelscy Terytorialsi brali udział w największych ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP – DRAGON-19. Wspierali zabezpieczenie przeprawy pontonowej na Wiśle, typowali i przygotowywali przygodne lądowiska i naprowadzali statki powietrzne. Po raz pierwszy żołnierze 2 LBOT brali również udział w ćwiczeniach poza granicami naszego kraju. Były to ćwiczenia Ridge Runner w stanie Zachodnia Wirginia, organizowane przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA. Nasi Terytorialsi znaleźli się również w grupie żołnierzy WOT zabezpieczających 24. Międzynarodowy Zlot Harcerzy w USA.

Ważnym wydarzeniem 2019 r. było przezbrojenie wszystkich pododdziałów 2 LBOT z karabinków Beryl na karabinki Grot. Lubelska brygada systematycznie buduje swoją kadrę oficerską i podoficerską. Jako pierwsza w WOT rozpoczęła realizację kursu „SONDA” dla niższych dowódców. Od kwietnia do grudnia 2019 odbyły się trzy edycje kursu, a promocje na stopień podoficerski odebrało w sumie 117 żołnierzy OT. Z kolei w ramach kursu oficerskiego dla żołnierzy rezerwy „AGRYKOLA”, patenty oficerskie odebrało do tej pory blisko 30 żołnierzy OT.

Rok 2019 zaowocował również rozwojem współpracy zagranicznej, czego wyrazem były wizyty partnerów zagranicznych. W lutym, na poligonie w Wędrzynie 2 LBOT gościła przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej. W czerwcu amerykańscy podoficerowie z Gwardii Narodowej stanu Illinois odbyli wizytę roboczą w batalionie w Zamościu, gdzie obserwowali szkolenie podstawowe Terytorialsów. We wrześniu brygada gościła dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben, czyli niemieckiego odpowiednika WOT.

Bardzo ważnym wydarzeniem w historii brygady było wręczenie przez Prezydenta RP sztandaru wojskowego 2 LBOT. Uroczystość odbyła się 27 września 2019 r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Lubelska brygada jest obecnie jedną z największych brygad OT w kraju. W naszym województwie terytorialną służbę wojskową pełni ponad 3500 żołnierzy – obywateli. W 2019 roku odbyło się w sumie siedem zaciągów i siedem przysięg wojskowych. To efekt niesłabnącego na Lubelszczyźnie zainteresowania służbą w WOT, zwłaszcza wśród osób młodych. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, brygada przeprowadziła w 2019 r. specjalne edycje szkolenia podstawowego – „Ferie z WOT” i „Wakacje z WOT”.

– Był to czas budowy wskaźników jakościowych. Skupiliśmy się przede wszystkim na budowie zaufania w naszym otoczeniu. Mówię tu o innych jednostkach wojskowych, służbach mundurowych i samorządach. Myślę, że w tym obszarze udało się nam zbudować wiele dobrego. Po drugie budowa korpusu oficerskiego i podoficerskiego brygady – rośnie nam zasób dobrze wyszkolonych instruktorów i dowódców, co bardzo cieszy. Oceniając gotowość kryzysową i mobilizacyjną brygady – odzew wśród żołnierzy natychmiastowy i to w większej liczbie niż czasami była potrzeba – powiedział płk Nastarowicz podsumowując 2019 rok.

(fot. nadesłane LBOT)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. Dzieci sie chwala choc nie maja czym byle facet znajacy dobrze topografie terenu I umiejaca poslugiwac sie bronia wystrzela ich jak kaczki nim ci sie polapia o.co chodzi kto I po co formuje tak bezuzyteczne jednostki DLA reklamy jedynie !!!

  • jurekburykundelek

   tylko takie zero jak ty bedzie strzelać do dzieci , a po drugie jak bezużyteczne to po co się przejmujesz idź włącz netfixa i pooglądaj sobie spidermana lub supermana twoich prawdziwych bohaterów

 2. Propaganda jak za czasów prl.Jak chcą się bawić w wojsko to niech się bawią,ale za swoją kasę.

 3. antoś od pancernej brzozy;-)

  kiedy w końcu zdelegalizują to pseudowojsko

 4. Specnaz już się ze strachu posikał.

  • jurekburykundelek

   twoi bohaterzy? ruski trolu , ty byś jednego dnia na szkoleniu nie wytrzymał , bo kto by za rączkę trzymał , mama i tata daleko

 5. „Brygada” to hiszpański wynalazek taktyczny, może za jakiś czas warto wrócić do tradycji IRP czy terytorialnej anglosaskiej i przemianować je na pułki wystawiające bataliony

 6. Same kacapskie trole (oprócz @f).

 7. Bierz Jurek broń i hulaj w las, ukręcą ci łepetynę zanim dowiesz co się stało. Szkolenia nie zastąpi pieprzenie zza monitora, wierz mi.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew