Terytorialsi ćwiczyli w Łukowie (zdjęcia)

Rozpoznanie obiektów strategicznych, praca z mapą, sporządzanie szkiców i wyznaczanie posterunków – to najważniejsze zadania szkolenia Terytorialsów, które odbyło się w minioną sobotę w Łukowie.

Około 100 żołnierzy z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej w dniach 6-7 kwietnia br. szkoliło się na ulicach Łukowa, czyli w swoim stały rejon odpowiedzialności. Żołnierze poruszali się po mieście w 12-osobowych sekcjach.

Najważniejsze zadania, jakie dowódcy postawili swoim żołnierzom podczas ćwiczeń to, m.in. rozpoznawanie zaznaczonych na mapie obiektów o znaczeniu strategicznym, jak np. mosty, wodociągi miejskie, stacje uzdatniania wody, zakład energetyki cieplnej, szpital, dworzec kolejowy, Urząd Gminy, czy Starostwo Powiatowe. Rozpoznanie obiektów polegało na wykonaniu szkiców i opisów tych obiektów oraz terenów przyległych. Następnie ustalano współrzędne obiektów i wyznaczano posterunki.

Ponadto żołnierze doskonalili różne sposoby przemieszczania się pododdziałów, nawigację w terenie i sygnały dowodzenia. W niedzielę Terytorialsi udali się na strzelnicę Gołobórz k. Siedlec, gdzie szlifowali swoje umiejętności strzeleckie.

– To było bardzo cenne doświadczenie, pozwoliło nam żołnierzom odpowiedzialnym za ten teren zapoznać się z infrastrukturą krytyczną i możliwościami jej zabezpieczenia w razie sytuacji kryzysowych. To była także dobra okazja do nawiązania współpracy z lokalnymi władzami i służbami, które okazały się bardzo pomocne. Również społeczność Łukowa przyjaźnie reagowała na naszą obecność. Pokazaliśmy, że wojsko nie siedzi w koszarach, ale również intensywnie szkoli się w terenie – powiedział o szkoleniu szer. Przemysław, żołnierz OT z 23 blp, mieszkaniec Łukowa, pracownik Nadleśnictwa Łuków.

Celem tego typu szkoleń jest zapoznawanie żołnierzy z terenem oraz infrastrukturą krytyczną znajdującą się w rejonie odpowiedzialności danego pododdziału oraz ciągłe doskonalenie umiejętności topograficznych, taktycznych oraz innych elementów związanych z działaniem pododdziału w danym terenie.

(fot. LBOT)

Zobacz również

13 komentarzy

  1. Pomijając już fakt zasadności istnienia WOT to jednak jest wojsko. Noszą mundury z insygniami państwowymi a wypowiedzi i komentarze mieszające z błotem terytorialsów świadczą tylko o braku szacunku do munduru, a co za tym idzie do tego co reprezentuje czyli naszego Państwa. Wasze wypowiedzi świadczą tylko o tym że jesteście pozbawieni najważniejszych wartości, honoru i ojczyzny, ponieważ atakując reprezentantów naszego narodu jakimi są jej żołnierze, atakujecie nas jako całość pozbawiając siebie honoru i deklarując tym samym że Polska nie jest waszą ojczyzną.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności