690 680 960

Teraz jest wysypisko śmieci, niebawem w tym miejscu powstanie trawiasta łąka

Bujna trawa niebawem wyrośnie w miejscu, gdzie obecnie jest wysypisko śmieci. Wcześniej teren ten zostanie uporządkowany. Będzie to czwarte zlikwidowane wysypisko śmieci w powiecie lubartowskim.

W Nowodworze w gminie Lubartów ruszyły prace przy rekultywacji składowiska odpadów. Choć jeszcze kilka tygodni temu, kursowały tam ciężarówki przewożące zebrane od mieszkańców śmieci, to obecnie cały teren jest porządkowany. Niebawem niecka zostanie pokryta warstwami piasku, gliny oraz ziemi. Na tym zasiana zostanie trawa. Jednocześnie w trakcie prac zainstalowane zostaną studnie odgazowujące i repery. Teren zostanie zabezpieczony i wyposażony w monitoring. Aby mieć pewność, że wszystkie procesy przebiegają prawidłowo, przez 30 lat będą prowadzone w tym miejscu kontrole stanu środowiska.

Rekultywacja nieczynnych składowisk odpadów to część projektu „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”. – Koszt rekultywacji składowiska odpadów w Nowodworze wynosi 740 tys. zł. Inwestycja jest finansowana ze środków szwajcarskich – informuje Krzysztof Grzegorczyk, kierownik projektu w biurze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Wszystkie prace prowadzi Zakład Usługowo-Handlowy Tombet z Korytnicy. To będzie czwarte wysypisko z powiatu lubartowskiego zamykane przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. W miejscu poprzednich zlokalizowanych w Luszawie, Niedźwiadzie i Kolechowicach rosną dziś lasy. W Nowodworze już niebawem pojawi się trawiasta górka. Jak szacują pracownicy wykonawcy, za dwa miesiące powinno być już w tym miejscu zielono.

Wysypisko śmieci w Nowodworze zostało utworzone w 1991 roku w wyrobisku po byłej kopalni piachu. Odpady były składowane na ponad 3 hektarowej działce.

(fot. Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej)
2016-07-17 20:18:55

7 komentarzy

 1. Jak można nazwać rekultywacją zasypanie ziemią kupy śmieci ?

  • Tak robiono od wieków. Idz do Muzeum Starego Miasta Krakowa, tam dowiesz sie, ze cały Kraków położony jest na milionach ton śmieci i odpadów! Stąd podniesienie jego poziomu o ponad 4 metry od Średniowiecza.

   • to są tzw. warstwy kulturowe a nie setki butelek i reklamówek. Pewna róznica w składzie

  • Coś na zasadzie „inna czynność seksualna”.

 2. a ja to budowałem RPM Lublin

 3. Jak w piosence bedzie San Francisko i most Golden Gate Brigde o dl.2737m i Alcatraz i w nim soltys….

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas