Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Te pojazdy zostały stworzone w Lublinie. Każdy z nich jest wyjątkowy (zdjęcia)

Dzieci jak też wiele osób dorosłych miało okazję obejrzeć pojazdy specjalne, jakie powstają na Politechnice Lubelskiej. Są one jedyne w swoim rodzaju, niektóre z nich zbudowano od podstaw.

We wtorek na parkingu za tzw. „Rdzewiakiem”, czyli Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej, można było podziwiać wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju pojazdy. Wśród nich był m.in. Żuk z napędem 6×6, kosiarka gąsienicowa, Rysiek 8×8, Trabactor, Cetan, czy też znane już Buggy 4×4 i trenażer czołgowy MPG-69. Każdy z tych pojazdów został zbudowany od podstaw, czy też przerobiony przez studentów Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej pod czujnym okiem nauczycieli Leszka Gardyńskiego i Aleksandra Nieoczyma.

Najnowszym z pojazdów jest Rysiek 8×8 stanowiący uniwersalną platformę transportową. Dzięki napędzanym ośmiu kołom bez problemów może się poruszać w każdym terenie, a nawet wjeżdżać na strome zbocza. Co ważne, jest zdalnie sterowany a więc może znaleźć zastosowanie m.in. w armii. Projekt zakłada, aby pojazd był autonomiczny, więc samodzielnie ma wykonywać zaplanowane wcześniej zadania.

Duże zainteresowanie wzbudził również terenowy Żuk z napędem na trzy osie. Uwagę przykuwały również przerobione Trabanty a również kosiarka do trawy o napędzie gąsienicowym. Pokaz został zorganizowany z okazji odbywającego się w Lublinie XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki.

(fot. Jakub Krzysiak / SAF PL)

5 komentarzy

 1. takie koromysła to u siebie w warsztacie z nudów spawam tyle w nich wyjątkowości co w moich xD

 2. Spawasz i heftujesz jak się napier*****lisz cybancie jeden.

 3. Dobrze zrobione zdjęcia.
  Doskonale widać te 3 osie w żuku i inne ciekawostki motoryzacyjne, Szkoda że nie sprawny.
  A dla wojska napewno przyda się kosiarka gasiennicowa z kultywatorem potrafiąca przewieźć 200kg chłopa.
  Taki sprzęt w posiadaniu politechniki A trawa wyżej kolan.

 4. Z jakiego pojazdu pochodzę geje sprzęgła/hamulca/gazu w tym buggy?

 5. Prawie absolwent.

  Choc nie skonczyłem PL (próbowałem) nie mam tytułu inzyniera to i bez tytułu robię u siebie – może nie tego typu pojazdy ale też „mocno użytkowe” gadżety.

Wiadomości z info112