Piątek, 24 stycznia 202524/01/2025
690 680 960
690 680 960

„Tango 1” – Ćwiczenia Straży Ochrony Kolei na stacji Lublin Tatary. Współdziałanie służb w sytuacjach kryzysowych

Funkcjonariusze GOI SOK ćwiczyli, razem z policyjnymi kontrterrorystami i żołnierzami WOT na kolejowym wagonie PKP Intercity. Wypracowywali procedury działania w sytuacjach kryzysowych. Organizatorem szkoleniowego przedsięwzięcia była lubelska Straż Ochrony Kolei.

W listopadzie na terenie stacji Lublin Tatary odbyły się specjalistyczne ćwiczenia pod kryptonimem „Tango 1”, zorganizowane przez Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Lublinie. Szkolenie miało na celu wypracowanie procedur współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych, takich jak działania bojowe i ratunkowe.

W ćwiczeniach uczestniczył wagon pasażerski udostępniony przez PKP Intercity, co umożliwiło realizację różnorodnych scenariuszy. Funkcjonariusze doskonalili umiejętności związane m.in. z formowaniem szyku przy podejściu do wagonu, zabezpieczaniem okien, przeszukiwaniem pomieszczeń w wagonie, ewakuacją osób postronnych i VIP, a także szturmem na wyznaczony wagon z obezwładnieniem osób niebezpiecznych.

W szkoleniu wzięło udział 30 funkcjonariuszy i żołnierzy, w tym przedstawiciele lubelskiej Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie oraz 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie. Wykonywane zadania wymagały od uczestników nie tylko doskonałej sprawności fizycznej, ale także umiejętności współpracy i radzenia sobie w warunkach stresu.

Dzięki uprzejmości PKP Intercity, wykorzystanie autentycznego wagonu pozwoliło na przeprowadzenie ćwiczeń w realistycznych warunkach, co znacząco przyczyniło się do podtrzymania wysokiego poziomu wyszkolenia. Takie działania pomagają służbom w przygotowaniu do realnych sytuacji kryzysowych, w których liczy się szybka reakcja i skuteczne działanie.

Ćwiczeniom przyglądał się m.in. Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ochrony, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei są odpowiedzialne za prowadzenie działań specjalnych zapobiegających przestępstwom na terenach kolejowych, w pociągach i na dworcach.

Realizacja tego typu szkoleń potwierdza gotowość służb do działania w każdej sytuacji oraz ich zaangażowanie w zapewnianie bezpieczeństwa publicznego.

3 komentarze

  1. Ocena: 3

    Na Tatarach to co wieczór powinna być jakaś „Noc oczyszczenia”. 😆

  2. Ocena: 1

    A spadochrony to gdzie mają

  3. Ocena: 0

    Wy coś wiecie. Coś się szykuje.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia