Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Taka zgoda mieszkańców rzadko się zdarza. Są wyniki konsultacji w sprawie zmiany granic Chełma

Praktycznie jednogłośni byli mieszkańcy gminy Chełm w konsultacjach, jakie odbyły się w sprawie zmiany granic miasta. Aż 97 proc. z nich opowiedziało się tak samo.

Są już znane wyniki konsultacji społecznych, jakie zostały przeprowadzone w gminie Chełm. Ich celem było poznanie opinii mieszkańców na temat poszerzenia granic Chełma. Jak już informowaliśmy, starania miasta związane z przejęciem terenu ośmiu sołectw wywołały ogromny sprzeciw mieszkańców.

Posesje zostały oznaczone plakatami, organizowano protesty w Chełmie, Lublinie a nawet Warszawie. Ostatecznie wójtowi i prezydentowi udało się dojść do porozumienia, w ramach którego zaproponowano, do do miasta zostaną włączone tereny potencjalnie inwestycyjne, które są jednak niezamieszkałe i zlokalizowane w miejscowościach Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza-Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka.

W dniach od 20 do 22 listopada mieszkańcy gminy mogli wyrazić swoją opinię na ten temat w ramach konsultacji. Ankiety były dostępne w 27 punktach konsultacyjnych zlokalizowanych w każdej z miejscowości, a także u sołtysów oraz w Urzędzie Gminy. Ostatecznie zdecydowało się na to 2 986 osób z 11 793 mieszkańców gminy. Oznacza to, że frekwencja wyniosła 25,32 %.

Po podliczeniu głosów okazało się, że 2 856 osób, a więc 97,38 % biorących udział w konsultacjach, opowiedziało się, że są przeciwko zmianie granic miasta. Za było zaledwie 59 osób, a 18 wstrzymało się od głosu. W 53 przypadkach ankiety były nieważne.

Obecnie podobne konsultacje prowadzone są na terenie miasta Chełm. Mieszkańcy mogą wyrażać swoją opinię za pośrednictwem specjalnie dedykowanej platformy internetowej, a także w utworzonych do tego celu punktach konsultacyjnych w budynku Urzędu Miasta, Bibliotece Publicznej oraz w Domu Kultury. Głosy będą zbierane do 7 grudnia.

(fot. archiwum)

21 komentarzy

  1. Koza Gotówka. Jak dla mnie ujowa nazwa miejscowości.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo