Tak będzie wyglądało zamojskie zoo. Rusza rozbudowa za ponad 30 mln złotych (wizualizacje)

Do końca listopada 2020 roku ma potrwać rozbudowa ogrodu zoologicznego w Zamościu. Miejsce to stanie się bardziej atrakcyjne dla turystów a nowe obiekty zapewnią ochronę zwierząt zagrożonych wyginięciem.

W piątek 10 maja prezydent Zamościa Andrzej Wnuk podpisał umowę z wykonawcą rozbudowy ogrodu zoologicznego im. S. Milera. Konsorcjum firm Inwex ze Szczebrzeszyna i Budomex z Białej Podlaskiej wykona szereg prac związanych z budową obiektów dla zwierząt zagrożonych wyginięciem. Powstanie woliera dla flamingów i wybieg dla arui oraz budynek dla tych zwierząt, budynek z wybiegiem dla gorali, woliera dla wielkich ptaków drapieżnych, ptaszarnia z zimowiskiem oraz wolierą zewnętrzną jak też kuchnia dla zwierząt wraz z zapleczem magazynowym i technicznym.

Do tego zespół budynków i wybiegów dla zwierząt Ameryki: piesków preriowych, mrówkojadów olbrzymich, leniwców, aguti, wikunii, mar patagońskich i nandu, dikdików oraz dla zwierząt Afryki: świń rzecznych i guźców oraz wybiegów dla antylopy afrykańskiej i osła somalijskiego. Wybudowany zostanie budynek gospodarczy, miejsce gromadzenia odpadów z zoo, miejsce pod chłodnię ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, kompostowni i tunele szklarniowe. Zagospodarowane zostaną również alejki spacerowe, przebudowę i rozbudowę czekają instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, deszczowa, ciepłownicza, gazowa, elektryczna oraz teletechniczna, w tym instalacja nagłośnienia i monitoringu. Rozebrane zostaną też stare obiekty takie jak: wiata na liściarkę, stodoła i kuchnia.

Inwestycja, której wartość wynosi ponad 30,9 mln złotych jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Głównym celem rozbudowy ogrodu zoologicznego jest zachowanie i ochrona ex situ zwierząt zagrożonych wyginięciem, co zostanie osiągnięte dzięki zwiększeniu możliwości zamojskiego zoo w zakresie hodowli zwierząt. Dodatkowo miejsce to stanie się bardziej atrakcyjne dla turystów. Zgodnie z umową, prace mają być wykonane do końca listopada przyszłego roku.

(fot. Rysy Architekci)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Nie ma to jak beton ;]

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja