Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ta niepozorna kamera ma zrobić porządek na Starym Mieście. Mandaty mają być wystawiane automatycznie (zdjęcia)

Za wjazd samochodem na teren Starego Miasta grozi mandat karny w kwocie do 500 zł i 8 punktów karnych. Jednak wielu kierowców nic sobie z tego nie robi. Niebawem każde auto nieposiadające zezwolenia zostanie zarejestrowane a kierująca nim osoba ukarana.

Niebawem w Lublinie ma ruszyć elektroniczny system identyfikacji pojazdów oraz kontroli wjazdu na Stare Miasto. Jego zadaniem będzie raportowanie wjazdu nieuprawionych do tego aut na teren Starego Miasta. Każda tego typu sytuacja ma zostać udokumentowana za pomocą zdjęcia podobnego do tych z fotoradarów. Oprócz tego zarejestrowana będzie data i czas wjazdu i wyjazdu oraz lokalizacja wykroczenia. Do tego dochodzi numer rejestracyjny samochodu a także jego rodzaj, marka, model oraz kolor.

W ten sposób miasto postanowiło rozwiązać problem licznych przypadków nieuprawnionego wjazdu pojazdów na Stare Miasto. Próby uporządkowania ruchu na tym terenie czynione są od wielu lat. Pomóc miały specjalne zezwolenia wydawane mieszkańcom i osobom uprawnionym, jednak to także nie przyniosło zamierzonego rezultatu. Nie brakuje bowiem kierowców, którzy nic sobie nie robią z zakazu wjazdu.

Pod koniec 2016 roku zamontowano kamerę, za pomocą której wypatrywano pojazdy nieprzestrzegające przepisów. Jednak to również nie było dobrym rozwiązaniem, gdyż trzeba było najpierw zapisać numery rejestracyjne danego pojazdu, następnie „ręcznie” sprawdzać, czy nie ma ich na liście aut uprawnionych do wjazdu na Stare Miasto. To zajmowało sporo czasu, zwłaszcza, że takich pojazdów są setki. W końcu postanowiono, aby zamówić specjalny system, który będzie to wykonywał automatycznie.

W jego skład wchodzą dwie specjalne kamery, których zadaniem będzie rejestrowanie samochodów wjeżdżających oraz wyjeżdżających ze Starego Miasta. Pierwsza z nich zlokalizowana jest na kamienicy przy ul. Lubartowskiej, druga na ul. Olejnej. Zadaniem tej drugiej będzie rejestracja aut, których kierowcy chcieliby uniknąć zarejestrowania przez pierwszą z nich i wjechać na Stare Miasto pod prąd.

Obecnie trwa integracja urządzeń z systemem rozpoznającym tablice rejestracyjne oraz modułem zarządzającym listą pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren Starego Miasta. Chodzi o auta mieszkańców oraz instytucji i firmy prowadzących tam działalność. Kiedy proces ten dobiegnie końca, pozostanie tylko przetestować prawidłowość działania systemu i wówczas nastąpi jego uruchomienie.

Ta niepozorna kamera ma zrobić porządek na Starym Mieście. Mandaty mają być wystawiane automatycznie (zdjęcia)

Ta niepozorna kamera ma zrobić porządek na Starym Mieście. Mandaty mają być wystawiane automatycznie (zdjęcia)

Ta niepozorna kamera ma zrobić porządek na Starym Mieście. Mandaty mają być wystawiane automatycznie (zdjęcia)

(fot. lublin112)

31 komentarzy

 1. Kolejny bubel. Kamery nie rozwiązują problemu wjeżdżania nieuprawnionych samochodów, które zajmują miejsca parkingowe uprawnionym a ci z kolei parkują poza miejscami wyznaczonymi itd. To ma służyć tylko nabijaniu kasy i możliwości kombinowania. Tylko i wyłącznie słupki lub szlaban może rozwiązać problem wjeżdżania nieuprawnionym na teren Starego Miasta co zresztą panujący nieudacznik z wydziału zarządzania ruchem obiecywał kilka lat temu.

  • Żadne tam słupki, czy szlabany…
   Po sławetnej krucjacie w Afganistanie, gdzie Talibów nie dało się nauczyć ani demokracji, ani nawrócić ich na jedynie słuszną wiarę, zostało nam sporo wysoko wyspecjalizowanych snajperów…
   Może trzeba by było ich zatrudnić… wieści o odstrzeliwaniu niepokornych szybo by się rozniosły…

 2. Bardzo dobrze…. a dostawcy to mają jakieś okreslone godziny na dostawy a nie przez cały dzień wsród spacerujacych jeżdzą. Taksówki też trzeba pogonić bo jest ich za duzo, jezdża po placu niezbyt wolno jak na takie miejsce wsród masy ludzi na strówce

 3. Jeśli mandaty miałyby być wystawiane automatycznie, to wielce wskazane byłoby wprowadzić czipowanie Obywateli RP wszelkiej płci, bez wyjątku, a najlepiej tuż po urodzeniu.

  • Nooo, zesr…ł y się małolat nie o tej godzinie co trzeba, a w kilka dni potem rodzice otrzymaliby mandat, za to, że nie użyli święconego pampersa.

 4. Z dostawcami rzeczywiście może być problem – jeździłem tam z jedzonkiem do przedszkola, zazwyczaj było to jedno auto, ale w przypadku awarii i jechało się tym co akurat stało wolne, czasem nawet prywatną osobówką szefa.

 5. Super, wreszcie się za to wzięli.

  • gdzie ty pało mieszkasz? bo na starówę to chyba cie nie stać więc po co zabierasz głos? jak przyjechałeś ze wsi do miasta to tym bardziej leżeć i nie szczekać.

 6. Ostatnio byłem na „awarii” Rozumiem że teraz mam zaparkować na lubartowskiej i z walizkami drałować na piechotę ? A jak czegoś zapomnę to …..
  Miasto inspiracji.
  Zamiast Straż Miejska jeździć po osiedlowych uliczkach za źle zaparkowanymi pochodzili by spacerkiem po starym mieście.

 7. a kiedy zakaz dla rowerów ?

 8. Na wjeździe, przy Lubartowskiej i Rybnej oznakowanie musi być widoczne tzn. na wysokości wzroku kierowcy a nie na wysokości 3 m i 1,5 m od skrętu.

Z kraju

Sport