Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Szykują się duże podwyżki opłat na lubelskich cmentarzach. Miasto tłumaczy to wzrostem kosztów

Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni zajmą się m.in. sprawą nowego cennika opłat obowiązujących na cmentarzach komunalnych na Majdanku i przy ul. Białej. Zgodnie z propozycją Urzędu Miasta, stawki mają wzrosnąć aż o ponad 15 procent.

Znacznym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych, Urząd Miasta tłumaczy potrzebę wprowadzenia nowego cennika opłat obowiązujących na lubelskich cmentarzach komunalnych. Tym razem podwyżka ma być znacząca, gdyż wyniesie średnio 15,5 proc. Obecny cennik obowiązuje od ubiegłego roku, kiedy to opłaty podniesiono o 4 proc.

Jak wskazują urzędnicy, koszt utrzymania nekropolii, związany z ich bieżącym funkcjonowaniem, wyniesie w tym roku blisko 2 mln zł. W tą kwotę nie wlicza się jednak prowadzonych remontów oraz realizowanych inwestycji, które to generują kolejne koszty. Plany ratusza mówią, iż wprowadzenie podwyżek sprawi, że do kasy miasta wpłynie ok. 3,1 mln zł, z czego 1,1 mln zł to nowa opłata za udostępnienie nisz urnowych na cmentarzu na Majdanku.

Kolumbarium ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku. W związku z tym do proponowanego cennika wprowadzono pozycje związane z jego użytkowaniem. Jest to opłata za udostępnienie niszy urnowej oraz opłata za pochówek w niszy urnowej. Ta ostatnia ma być w takiej samej wysokości, jak pochówek urnowy w grobie rodzinnym ziemnym lub murowanym. W przypadku opłaty za udostępnienie niszy urnowej, ustalono ją w oparciu o koszty inwestycyjne związane z budową obiektu.

Zgodnie z proponowanym cennikiem, miejsce pod grób murowany pojedynczy przy głównej alei cmentarza na Majdanku wzrośnie z 1102 zł do 1273 zł, przy alei bocznej z 634 zł do 732 zł, natomiast wewnątrz kwatery z 364 zł na 420 zł. Na cmentarzu przy ul. Białej koszt ten wyniesie 1321 zł. W przypadku grobów murowanych rodzinnych na dwie trumny, opłata przy głównej alei na Majdanku wyniesie 3039 zł, przy bocznej 1597 zł, a wewnątrz kwatery 805 zł. Każdy kolejny poziom to koszt odpowiednio: 961, 805 i 420 zł. Jeżeli chodzi o cmentarz przy ul. Białej, kwota ta wyniesie 3039 zł i 961 zł. Udostępnienie niszy urnowej w kolumbarium na cmentarzu przy Drodze Męczenników Majdanka określono na 4 tys. zł za niszę.

Wzrosnąć mają też opłaty za korzystanie z obiektów cmentarnych. Za skorzystanie z kaplicy, zamiast obecnych 260 zł, trzeba będzie zapłacić 300 zł, za chłodnię 170 zł za dobę, sala pożegnań to koszt 110 zł za 30 minut lub 180 zł za godzinę. To samo dotyczy korzystanie z terenu cmentarza w celu prowadzenia różnego rodzaju prac. Budowa lub pogłębienie grobu, postawienie lub wymiana nagrobka to koszt 240 zł, zagospodarowanie otoczenia grobu, czyli naprawa grobu, nagrobka, wykonanie napisów na nagrobku, wykonanie i remont opaski czy też ustawienie ławki kosztować ma 120 zł. Prace konserwacyjno-pielęgnacyjne grobów wyceniono na 84 zł.

(fot. UM Lublin)

26 komentarzy

  1. Hieny cmentarne!!! Tak się nazywają ci co zarabiają na ludzkiej śmierci!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo