Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Szpitale i stacje ratownictwa medycznego w regionie otrzymają ponad 5 mln złotych na walkę z COVID-19

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym” na walkę z COVID-19 o blisko 5,3 mln zł.

Dzięki zwiększeniu dofinansowania, w projekcie skierowanym do 18 podmiotów leczniczych, podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego, będzie możliwy zakup kolejnych, niezbędnych w walce z pandemią, środków ochrony osobistej oraz 16 transportowych komór izolacyjnych. Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

– Staramy się na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z walką z COVID-19 w naszym województwie, szczególnie dla jednostek będących na pierwszej linii frontu, stąd decyzja o kolejnych środkach z funduszy unijnych, mających wspomóc szpitale i inne podmioty lecznicze w regionie – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Dodatkowa kwota pozwoli na wyposażenie szpitali wojewódzkich oraz innych podmiotów leczniczych m.in. w maski medyczne, fartuchy, rękawice, płyny do dezynfekcji rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni, transportowe komory izolacyjne (urządzania przeznaczone do transportu pacjentów o wysokim ryzyku zakażenia biologicznego), środki ochrony osobistej takie jak: półmaski FFP2 (bez zaworka) i FFP3 (z zaworkiem), maseczki chirurgiczne, kombinezony, ochraniacze na buty długie, czepki, gogle, przyłbice.

Wsparcie trafi do 18 podmiotów leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego:

– Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie – lider
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
– Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kard. Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie
– SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
– SP ZOZ Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie
– Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie – SP ZOZ
– Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli
– Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie
– Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy
– SP ZOL dla Psychicznie i Nerwowo Chorych
– SP Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu
– SP Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej
– Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej
– Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe – SP ZOZ w Lublinie
– Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie – SPZOZ
– SP Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu
– WOMP – Centrum Profilaktyczno-Lecznicze

Projekt współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Łącznie wartość całego projektu to ponad 17,3 mln zł (wkład z UE to przeszło 14,7 mln zł).

(fot. ZWL)

10 komentarzy

 1. Czy w zamian pacjenci mogą dostać normalna opiekę medyczną?

 2. Niech pokaza ile osob lezy na targach lublin…

 3. A czy nadal będzie oszczędzać na obsadach karetek i zespoły będą 2 osobowe a jak trzeba pomocy by kogoś na noszach przenieść to wzywacie straż pożarną. Taka to oszczędność że jedzie zastęp samochodem ciężarowym, no super rozwiązanie. A lekarz na dyżurze nic nie robi a że jest lekarzem to stawka musi być piec razy większa od ratownika.

 4. Zapomniano dodać i na róźne dodatki w ramach rekompesaty dla personelu medycznego , juź w ch******j pieniędzy idzie na szpital w hali targów , doją Polskę i szaraków i się śmieją źe aź ściany w budynkach chodzą jak na rysunkowych filmach.

 5. Samorząd województwa jak zwykle zapomnial o szpitalach klinicznych. Te szpitale choć nie podlegają samorządowi odwalają bardzo dużą robote zwlaszcza dla Lublina, i o ile sPSK 1 jest dofinansowane bo pełni funkcję zakaźnego o tyle ani szpital dziecięcy ani psk4 już nie a to w psl4 są oddziały, ktorych nie ma zaden inny szpital w wojewodztwie a DSK jest jedynym szpitalem dziecięcym w miescie. Może więc niech samorząd nakaże pogotowiu jezdzic z pacjentami Covid tylko do swoich szpitali a dwa pozostale kliniczne niech wrócą do normalnej pracy. Ciągle slyszymy o dofinansowaniu Krasnickich czy Jana Bożego a jak przyjdzie co do czego to pacjenci i tak trafiają do psk 4 które jest w ciąglym remoncie.

 6. Te 5 mln to pójdzie na premie dla lekarzy za to, że pracują w tak trudnych warunkach…

 7. To konieczne bo biedni ratownicy medyczni zarabiają tylko po 30 tysięcy miesięcznie a lekarze dwa razy więcej. Nawet panie z sanepidu zarabiają podwójnie w czasie pandemii wiec to nie jest w ich interesie żeby się idylla skończyła. Oczywiście nowe podatki i opłaty będą dla reszty. Brawo system opieki zdrowotnej i puste szpitale a zwłaszcza ten za 44 miliony w halach targowych na którym jest dwóch pacjentów.

 8. Mieczysław Krab operator działa Krab

  Tym sposobem szaleństwo będzie trwało wiecznie. Bo każdemu zainteresowanemu „się opłaca”. A powiedzenie prawdy odetnie strużkę mamony….

 9. Plandemia będzie trwała bardzo długo. Niewiarygodne testy na wykrywanie INFEKCJI, można łatwo manipulować. Kasty lekarzy i urzędników mają LŻEJ i LEPIEJ zarabiają.