Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szpital przy al. Kraśnickiej znów będzie miał własną pralnię i kuchnię (zdjęcia)

Szpital wojewódzki im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie mógł korzystać z kuchni i pralni na miejscu. Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym została podpisana umowa dotycząca gruntownej przebudowy oraz wyposażenia w sprzęt obu tych pomieszczeń.

W imieniu Województwa Lubelskiego dokument podpisał Piotr Matej, dyrektor szpitala, a ze strony wykonawcy – Dariusz Kolasa, dyrektor techniczny oraz Przemysław Kuliś, dyrektor finansowy w firmie Strabag. Remont jest możliwy dzięki znaczącemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład. Koszt inwestycji wraz z wkładem samorządu województwa to łącznie 36,9 milionów złotych.

Obecnie pomieszczenia kuchni w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie są wynajmowane firmie zewnętrznej, która zabezpiecza usługi żywieniowe dla pacjentów. Także usługa prania pościeli czy bielizny szpitalnej jest wykonywania w dalekim Leżajsku. W wyniku planowanej inwestycji zarówno prowadzenie kuchni, jak i pralni będzie wykonywane na miejscu, w szpitalu.

– Projekt jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Lubelskiego na 2030 rok, ponieważ zakłada działania zapewniające poprawę jakości usług publicznych oraz dodatkowo w kompleksowy sposób gwarantuje bezpieczeństwo epidemiologiczne szpitala. Ważne jest również to, że dzięki nowej inwestycji zostaną w znaczący sposób ograniczone koszty funkcjonowania placówki – wyjaśnił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Istniejące budynki, gdzie planowane są kuchnia i pralnia są w złym stanie technicznym i wymagają doposażenia w sprzęt. Pilny remont ma szczególnie istotne znacznie w kontekście zagrożenia epidemiologicznego, wywołanego przez wirus SARS-CoV-2. Dlatego tak ważne jest wykonanie robót modernizacyjnych w pomieszczeniach pralni i kuchni znajdujących się w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej. Realizacja inwestycji (14 miesięcy od daty podpisania umowy) pozwoli na ograniczenie dostaw zewnętrznych w zakresie usług pralniczych oraz żywieniowych, a tym samym ograniczy kontakty osób z zewnątrz i rozprzestrzenianie się wirusów.

– Posiadając własną pralnię możemy na bieżąco reagować, mamy możliwość dysponowania taką ilością i takim asortymentem, aby odpowiadał potrzebom personelu oraz pacjentów. Do tego kuchnia, dobrze dobrana dieta, to ważny element procesu powrotu do zdrowia – dodał Piotr Matej, dyrektor szpitala.

Pieniądze na projekt „Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię – COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie” pochodzą z dwóch źródeł: 25,5 mln złotych zostało przyznanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostała część – 11,4 mln złotych – to środki budżetu Województwa Lubelskiego.

– STRABAG posiada duże doświadczenie w budowie placówek medycznych. Na początku tego roku oddaliśmy do użytku dwa nowoczesne obiekty zrealizowane na potrzeby Wojskowego Instytutu Medycznego – Szpital w Legionowie i Oddział Okulistyczny przy ul. Szaserów. Budujemy także Szpital Bielański w Warszawie oraz jeden z najnowocześniejszych w kraju SOR Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Podpisana dzisiaj umowa to kolejny obiekt medyczny, który realizować będziemy w Lublinie. Przypomnę, że we wrześniu 2020 roku budowaliśmy Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego. Jestem przekonany, że za 14 miesięcy spotkamy się ponownie, tym razem na otwarciu tej ważnej i potrzebnej inwestycji – zapewnił Dariusz Kolasa, dyrektor Budownictwa Ogólnego STRABAG.

Modernizacja pomieszczeń kuchni i pralni będzie polegała na generalnym remoncie, tj. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z kompleksową wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, a także wentylacji i klimatyzacji. Wzmocnione zostaną stropy w okolicy planowanych kotłów parowych (kuchnia), zaś w pomieszczeniu pralni znajdą się pod nowymi pralnicami oraz w części dedykowanej na nowoczesny magiel. Nieszczelny dach zostanie wymieniony na energochłonny. Dodatkowo planuje się wykonanie nowych świetlików dachowych, które doświetlą pomieszczenia pralni, w szczególności część czystą i brudną. Wykonawca zgodnie z podpisaną umową dostarczy oraz zamontuje wyposażenie na potrzeby szpitalnej kuchni i pralni.

Szpital przy al. Kraśnickiej znów będzie miał własną pralnię i kuchnię (zdjęcia)

Szpital przy al. Kraśnickiej znów będzie miał własną pralnię i kuchnię (zdjęcia)

Szpital przy al. Kraśnickiej znów będzie miał własną pralnię i kuchnię (zdjęcia)

Szpital przy al. Kraśnickiej znów będzie miał własną pralnię i kuchnię (zdjęcia)

(fot. UMWL)

15 komentarzy

  1. XXI wiek,środek Europy-szpital będzie miał pralnię i kuchnię na miejscu-zarząd województwa się raduje,ludzie klaszczą,pojawia się artykuł w internecie-pełnia szczęścia.

  2. W Leżajsku. To tuż za miedzą. Gdzieś słyszałem, ze zaj..iście piorą w Świnoujściu, radziłbym dyrekcji szpitala rozważenie tamtego kierunku, stawiamy wszak na zeroemisyjność.

    • a co ma do tego dyrekcja (jaka by nie była) gdzie się pierze? Przeprowadzili postępowanie na usługi pralnicze (100% cena), firma z Leżajska przedstawiła najniższą ofertę, umowa i piorą. Mogą i ze Świnoujścia prać, spoko.

      • Tak, oczywiście, zawsze kryterium to tylko cena. Tak samo wcześniej przy wyborze firmy sprzątającej w innym lubelskim szpitalu, zupełnie nie ma znaczenia, że właścicielem jest syn ordynatorki.

    • Dobrze że chociaż ten szpital ma swoje własne wychodki a nie żeby trzeba było szukac franczyzobiorców z zewnątrz.

  3. Strabag czy to może właściciel nie jest Rosjanin

  4. 37 milionów na pralnię i kuchnię. to powinny mieć chyba moce przerobowe wystarczające dla połowy miasta…

  5. Wyremontować ,wyposażyć i wynająć ponownie w celu rozkradzenia i dewastacji- ciekawe ile razy jeszcze ..??

  6. Zwykły człowiek

    Nie odczuje różnicy. Dalej będzie 3 dniowy chleb posmarowany margaryną i na górze „Lenszmit” lub pasztet… i tak przez 2 tygodnie

  7. X-X-X-X-X--X-X-X

    I znowu jest okazja do kręcenia wałów.
    Swoi będą mogli sowicie zarobić…

  8. Jest da Vinci, to musi być i ostatnia wieczerza w nowo wyremontowanej kuchni.?

  9. doskonale widać

    Zapewne w latach minionych ktoś pochodził z jakiegoś Leżańska i jego rodzina zapragnęła prać ubrania z Lublina. Możemy domyśleć się kto wtedy był u władzy i czemu miało służyć takie sztuczne zawyżanie zadłużenia szpitali. Na szczęście ta władza minęła i miejmy nadzieję że już nigdy nie powróci aby sprywatyzować i rozkradać to co inni upracowali. Szpitale mają być dla wszystkich a niedoszli oligarchowie niech swoich sił spróbują za wschodnią granicą.

  10. Przecież w tym szpitalu działała i pralnia i kuchnia przez wiele lat,ale w pewnym momencie jakiś geniusz zadecydował o likwidacji.Po jaką cholerę????
    Przez pewien czas prała….Stalowa Wola.
    A jedzenie w wykonaniu firmy zewnętrznej było obrzydliwe.
    Wiem o czym piszę,przepracowałam w tym szpitalu 24 lata

Z kraju