690 680 960

Szczątki żołnierza podziemia znaleziono na cmentarzu przy ul. Unickiej (zdjęcia)

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu przy ul. Unickiej natrafili na szczątki żołnierza podziemia. O odkryciu powiadomiony został prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

W minioną środę 26 czerwca specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Unickiej w Lublinie. Celem prac było odnalezienie szczątków żołnierza podziemia niepodległościowego poległego na początku lat pięćdziesiątych w walce z UB-MO.

W wyniku przeprowadzonych działań, pod współczesną mogiłą, ujawniono szczątki jednej osoby, przy której odnaleziono liczne artefakty, m.in. guziki mundurowe z orłem, krzyżyk z łańcuszkiem, sygnet, sprzączkę.

O rezultatach prac został powiadomiony prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. W celu identyfikacji szczątków przeprowadzone zostaną badania genetyczne.

(fot. IPN Lublin)

7 komentarzy

  1. Ale zęby zdrowe, łagodnie go traktowali skoro nie są wybite

  2. Czyli ten lubelski ipeen cos umie pozytecznego zrobic a nie tylko grac w pilke w godzinach pracy. Po tym co sie wydarzylo na „konferencji” w Krasnobrodzie pare tygodni temu to cud ze ten ten ich dyrektor jest jeszcze na stanowisku….

  3. Rzepka kolanowa na miejscu. Zakopany bez trumny. Zresztą i pozycja nienaturalna. Wszystkie zęby – młody człowiek, tyle że nie za wysoki jakieś 1.6m wg skalówki

    • Nie musiała mu czerwona zaraza zębów wybijać. Oprócz prymitywnych zwierząt i pastuchów na służbie w KBW, UB, czy milicji, służyły też tam bydlaki które nie chciały sobie ubrudzić rąk albo szmat krwią, sliną, wymiocinami bitych Polaków i prościej było im takich biedaków po prostu od razu zastrzelić i zakopać jak psa.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas