Szczątki żołnierza podziemia znaleziono na cmentarzu przy ul. Unickiej (zdjęcia)

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu przy ul. Unickiej natrafili na szczątki żołnierza podziemia. O odkryciu powiadomiony został prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

W minioną środę 26 czerwca specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Unickiej w Lublinie. Celem prac było odnalezienie szczątków żołnierza podziemia niepodległościowego poległego na początku lat pięćdziesiątych w walce z UB-MO.

W wyniku przeprowadzonych działań, pod współczesną mogiłą, ujawniono szczątki jednej osoby, przy której odnaleziono liczne artefakty, m.in. guziki mundurowe z orłem, krzyżyk z łańcuszkiem, sygnet, sprzączkę.

O rezultatach prac został powiadomiony prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. W celu identyfikacji szczątków przeprowadzone zostaną badania genetyczne.

(fot. IPN Lublin)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Ale zęby zdrowe, łagodnie go traktowali skoro nie są wybite

 2. Czyli ten lubelski ipeen cos umie pozytecznego zrobic a nie tylko grac w pilke w godzinach pracy. Po tym co sie wydarzylo na „konferencji” w Krasnobrodzie pare tygodni temu to cud ze ten ten ich dyrektor jest jeszcze na stanowisku….

 3. Rzepka kolanowa na miejscu. Zakopany bez trumny. Zresztą i pozycja nienaturalna. Wszystkie zęby – młody człowiek, tyle że nie za wysoki jakieś 1.6m wg skalówki

  • Nie musiała mu czerwona zaraza zębów wybijać. Oprócz prymitywnych zwierząt i pastuchów na służbie w KBW, UB, czy milicji, służyły też tam bydlaki które nie chciały sobie ubrudzić rąk albo szmat krwią, sliną, wymiocinami bitych Polaków i prościej było im takich biedaków po prostu od razu zastrzelić i zakopać jak psa.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7145zł 0.08%
  • GBP 5.2607zł 0.6%
  • EUR 4.5176zł 0.18%
  • CHF 4.0959zł -0.72%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”