Sygnały od Czytelników. Zniszczony mural, niebezpiecznie na skrzyżowaniu i apel do kierowców

W ciągu ostatnich kilku dni zwróciliście się do nas z prośbą o poruszenie kilku nurtujących Was kwestii. Dwie dotyczą ruchu drogowego, jedna zaś aktu wandalizmu.

Skrzyżowanie ul. Wodopojnej z al. Solidarności

Pierwszy z tematów dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w rejonie skrzyżowania al. Solidarności z ul. Wodopojną. Nasz Czytelnik słusznie zauważył, że po godzinie 23:00, kiedy sygnalizacja jest już wyłączona dochodzi tam do groźnych sytuacji drogowych.

Skręcając w ulicę Wodopojną kierowcy aut osobowych zupełnie nic nie widzą. Ekipy remontowe umieściły w fatalnym miejscu betonowe elementy, które zupełnie zasłaniają kierowcom aut osobowych widoczność.

Jazda po ul. Abramowickiej

Czytelnik Grzegorz zwraca się za naszym pośrednictwem do kierowców z prośbą o zwrócenie uwagi tym, którzy przemieszczają się codziennie nowo wyremontowanym fragmentem ulicy Abramowickiej, od salonu Renault do wysokości ul. Kwiatów Polnych. Kierowcy nagminnie poruszają się lewym skrajnym pasem przy osi jezdni. Jest tam oznakowanie w kształcie znaku informacyjnego. Jezdnia ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, z czego prawy pas jest oznaczony jako zjazdy, a kierowcy nagminne jeżdżą lewym pasem. Być może myślą, że to jest znak nakazu.

Zniszczony mural

Z kolei nasza Czytelniczka Katarzyna zauważyła, że zniszczony został nowy mural przy wiadukcie na ulicy Droga Męczenników Majdanka. Jak pisze pani Katarzyna, czyn ten jest nie do zaakceptowania, należałoby go napiętnować.

(fot. nadesłane Mario, Grzegorz, Katarzyna – dziękujemy!)

31 komentarzy

 1. Jest kilka niewybaczalnych wykroczeń:
  -nieuzasadniona jazda lewym pasem
  -wszystkie zakazy dotyczące rowerzystów

  Nie znam fachowej interpretacji tego znaku. Ale jeżeli po prawej stronie nie ma „strzałki do góry (czyli na wprost)” to nie jestem przekonany czy tak oznacza się zwykły pas do jazdy. Pasy na znakach pionowych oznacza się strzałkami.

  • Istnieje zasada ogólna nakazująca obowiązek jazdy możliwie prawym pasem (i możliwie blisko prawej krawędzi jezdni – dodam, że każdym pojazdem, a nie tylko rowerem) ale pasem zdatnym (przewidzianym) do jazdy. Czy pas oznaczony „ZJAZDY” jest takim pasem – nie mam pewności.

   • Ten pas co kilkaset metrów (w okolicach zatok przystankowych) jest oznaczany ponadto znakami pionowymi i poziomymi BUS, po których to odcinkach z całą pewnością zwykła osobówka nie może jeździć. Wątpię,czy wskazana jest zatem jazda slalomem – po pasie „ZJAZDY” prawym, omijając pasy BUS lewym. Bzdura. Zwłaszcza, gdy poruszam się z maksymalną dopuszczalną prędkością i nie muszę uciekać na prawo bo trzeba mnie wyprzedzać 100 km/h.

    • Źle mnie zrozumiałeś. Moje wpisy są właśnie w kontrze do autora, który wygląda mi mi na uzurpatora lewego pasa, bo każdy kto jedzie wolniej od niego mu przeszkadza.

     • Kolego, zgadzam się z Tobą. Piszesz o zasadzie ogólnej – jeździmy prawym pasem. Ale jak wiadomo zasada szczególna uchyla zasadę ogólną, a tutaj oznakowanie prawego pasa jest właśnie zasadą szczególną – prawy zjazdy na posesję i miejscami buspas, a lewym śmiało do przodu.

    • tzn. starałem się wykazać, że WŁAŚNIE NIE MA NAKAZU jazdy prawym pasem (zjazdowym), żeby zrobić dobrze nadkierowcom jeżdżącym szybko ale bezpiecznie.

    • Jak to?
     Gdy jedziesz autostradą lewym pasem 140km/h, bo wyprzedzasz ciężarówki to masz obowiązek zwolnić do 80km/h i schować się na prawy pasie pomiędzy ciężarówkami, bo ten jadący za tobą 160km/h ma sraczkę i nie ma ochoty zwalniać, by dać tobie zakończyć manewr.
     Drogi postały i są tylko dla lepszych kierowców, a nie dla zawalidróg.

    • A to znaki informacyjne czytelnika nie obowiązują. Pas prawy jest zjazdowy lub bus pas. BMW policyjne, które tam lat też trzyma się lewego. Poza tym to jest teren zabudowany, więc jak tak się komuś spieszy może wyprzedzać auta z prawej.

 2. Za niszczenie murali łapy powinni poprzetrącać. Jak jełop sam nie potrafi nic ładnie namalować tylko bazgrze sprayem po ścianach to przynajmniej niech nie niszczy tego co inni stworzyli. Połamać przykładnie rączki i będzie spokój. Tak kiedyś wychowano kieszonkowców na targu przy PKS. Niezbyt humanitarne ale skuteczne.

 3. Na Wojciechowskiej przy okazji budowy skrzyżowania z Mazowieckiego został wydzielony na jezdni pas zjazdowy. Coś co miało poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo przy skręcie w lewo – stało się pasem do omijania. czyli powstała infrastruktura, która jest używana niezgodnie z przeznaczeniem.

  Czekam na zdjęcia i artykuł dokumentujący to niebezpieczne wykroczenie.

 4. Ten mural też zniszczył mur.

 5. To murale to już dzieła sztuki czy cóś ? Ktoś nabazgrał na ścianie cóś i to już sztuka podlegająca ochronie albo łamaniu rąk ? Popsuł jeden tynk a drugi poprawił należałoby pomalować ścianę ustawić monitoring albo SM niech pilnują aby nie niszczyli ścian wątpliwej jakości sztuką.

 6. Tam obok odjeżdżają autobusy do Świdnika, niech ten „artysta” pojedzie tam zobaczyć jak się robi murale

 7. Gdyby prawy pas na Abramowickiej był normalnym pasem ruchu to tak byłby oznakowany, a skoro jest oznakowany jako „zjazdy” to należy z niego korzystać tylko w celu zjazdu na posesję.

 8. Ten, pożal się Panie Boże, bohomaz nazywany muralem – tylko na tym zyskał.
  „Artysta” Marcin Czaja z Krakowa dostał za to 5000zł nagrody…

 9. Co do jazdy prawym pasem po wyremontowanym odcinku Abramowickiej, to prosiłbym Redakcję o informację jakie jest stanowisko policji tej sprawie. Czy można po zjazdach i buspasie jechać na wprost? Jeżeli nie to jak to powinno prawidlowo wyglądać?

 10. Ten pseudo-mural obraża pamięć przetrzymywanych i pomordowanych w KL niemieckim oraz obozie NKWD sowieckim, umiejscowionym na Majdanku. Nie dziwię się, że ktoś coś do niego dodał od siebie. Całe szczęście, że jest to logicznie dość umieszczony krzyż. Będzie on jedynym elementem na rzeczonym „dziele”, godnie upamiętniającym ofiary. Ciekawe, ile publicznych pieniędzy zostało zutylizowanych na gażę „artysty” z Krakowa.

  • Bury, nie pisz takich rzeczy, bo w/w niejaka Fryta łapy Ci poprzetrąca i nogami będziesz klepał w klawiaturę!

 11. Bo to jest pas do zjazdów…pasem do ciągłej jazdy jest ten na lewym skraju przy osi jezdni.

 12. Czy aby tylko droga redakcja sprawdziła informacje dotyczące prawego pasa na ulicy abramowickiej. Czy aby tylko szanowny autor artykułu zdaję sobie sprawę co to jest bus pas i ile kosztuje poruszanie się po nim?

  • Akurat w tym miejscu nie ma bus pasa. Jak widać, na pasie ruchu nie ma znaków poziomych. Wiemy o czym piszemy, a pas oznaczony jako „Zjazdy” to normalny pas ruchu, jak każdy inny, tylko z informacją, że można z niego zjechać np. na posesję.

   • Jeżdżę codziennie i widzę pionowe i poziome oznaczenie pasa jako „Bus” więc proponuje bardziej dokładnie przyjrzeć się sprawie, być może z moim wzrokiem jest coś nie tak,ale myślę że inni też widzą podobne oznaczenia i stosują się do nich. Pozdrawiam

 13. Co wy z tym prawym pasem? W Polin musimy przyzwyczajać się do obyczajów Europy bliskowschodniej. A na pewno do Juesej rules, gdzie jeździmy pasem, jakim chcemy.

  • To jest jak zapasy że ś… w błocie chyba zrozumiałem że to pisanie sie wam … Życzę miłego wieczoru i pozdrawia. Wszystkie dobrego.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach