Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę pamiątkową na pomniku (zdjęcia)

Policjanci z Bełżyc pracują nad sprawą ustalenia sprawców zniszczenia tablicy pamiątkowej w Krężnicy Okrągłej. O dewastacji pomnika poinformował nas Czytelnik.

Kilka dni temu doszło do zniszczenia tablicy pamiątkowej w Krężnicy Okrągłej pod Lublinem. Nieznani sprawcy zerwali i rozbili tablicę z pomnika upamiętniającego bitwę oddziału mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory” z komunistami.

Sprawa została zgłoszona na policje, trwa śledztwo, które będzie miało na celu ustalenie sprawców tego czynu. Jak informuje nasz Czytelnik, parę metrów dalej stoi pomnik z potyczki Zaporczyków z Niemcami, sprawcy go oszczędzili.

Pomnik w Krężnicy Okrągłej upamiętnia wydarzenia z 1946 roku, kiedy to żołnierze oddziału mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” starli się z wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. 24 września 1946 roku grupa 30 ludzi pod dowództwem kpt. Aleksandra Głowackiego „Wisły” sprowokowała UB i KBW do podjęcia za nimi pościgu. Cel był jeden – zwabić ich w przygotowaną przy szosie Bełżyce – Chodel zasadzkę, co się skutecznie udało. Partyzanci otworzyli zmasowany ogień z broni maszynowej, czyniąc siłom KBW i UB dotkliwe straty. Ludzie „Zapory” zdobyli również sporą ilość broni, kilka samochodów ciężarowych i radiostację.

„Zapora” został skazany po niejawnym procesie na 7-krotną karę śmierci. Egzekucję przeprowadzono na początku marca 1949 roku, w chwili śmierci Hieronim Dekutowski miał 30 lat. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Został pochowany w tajemnicy, w nieznanym przez lata miejscu.

Sygnał od Czytelnika. Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę pamiątkową na pomniku (zdjęcia)

Sygnał od Czytelnika. Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę pamiątkową na pomniku (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

16 komentarzy

 1. Leopold Okulicki 19 stycznia 1945 roku wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajową i złożenie broni…! Zatem to nie byli już oficjalnie żołnie AK a jedynie delikatnie mówiąc samowolne nielegalne grupy zbrojne często napadające na chłopów i mordując ich za bimber i świniaka..! Wg. niektórych w słusznej sprawie a wg niektórych to byli 'bandyci”.
  Jak widać ludzie na wsiach nadal pamiętają ich „bohaterskie” czyny…

  • żołnierze a AK te nie byli święci, podczas odsłaniania tablicy niedaleko mnie starszy facet opowiedział mi jakie to wyczyny robili żołnierze AK za czasów AK, palenie, gwałcenie itp

  • Akurat „Zapora” to nie „Ogień” czy inny bandyta.
   Poza antysemityzmem (ale nie tyle popartym czynami, co deklarowanym) niewiele mu można zarzucić.
   Walczył z komunistami i tępił milicjantów, ubeków i sowieckich okupantów.
   Coś się tobie z jego następcą, „Uskokiem”, którego w Puchaczowie po dziś dzień niektórzy mieszkańcy pamiętają (i splunięciem „wspominają”) pomyliło.

   Przypomnij mi może też, bo jestem ignorantem, gdzie i w jakich okolicznościach zginął gen. Leopold Okulicki, którego rozkaz przytoczyłeś powyżej?

   • „bohaterstwo” wymienionych przez ciebie jest potwierdzone, natomiast rozbicie tablicy UPAmiętniającej „zaporczyków” sugerują, że oni święci też nie byli i są ludzie pamiętający ich „czyny” …

    • Wolałbym jednak szczegóły, zamiast ogólników.
     W to, że „Uskok” był bandytą mordującym cywili nie wątpię.
     Ale „Zapora” to jednak trochę inna postać. Mniej „brunatna”, a bardziej „biało-czerwona”.
     Zasadzki na UB-eków, czy rozwalanie komisariatów MO to jednak walka, a nie bandyterka.

 2. Resortowe wnuczki, w końcu kieszonkowe od dziadziów znacznie się zmniejszyło.

 3. niech mi ktoś powie, ze nie ma wśród nas komunistów, postpzprowców, zagorzałych ubeków i innych bolszewików, zresztą widać to w wyborach, ile głosowało na Cimoszewicza Millera i innych

  • tak są też krzyżacy, targowiczanie, kosynierzy i zakonnicy (zobacz ile głosowało „na Biedronia”…)…

  • lepiej porównaj z ilością głosów na Jarosława, jego rodzina to przecież działacze i kolaboranci. Który żołnierz AK po wojnie dostał od ówczesnego rządu wille? Raczej gnili w więzieniach, a rodzice Jarka bawili się w najlepsze, a dzieci robiły karierę w reżimowej telewizji. Czyżbyś o tym nie wiedział?.

 4. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Nie to że chcę się tu chwalić, ale w odzdziale „Zapory” jako 16-letni (oszukał, że ma 18) chłopak walszył mój ojciec pseudonim „Sosna”

  • Ubeckie psy a opowieści dziadzia schowaj w majtki (pewnie też ubek jak ty albo nażarty propagandą).
   Cześć i chwała bohaterom!

   • Komuchom Twojego pokroju tabliczka nie pasowała to trzeba było zniszczyć. Wypad na wschód do swoich kacapie, dość już rządów starych komuchów w Polsce!

 5. AK…a kurę,a kaczkę

 6. ubolskie scierwa

 7. Resortowe wnuczki.

 8. Jednak wydaje mi się ze to zwykły wybryk chuligański wykonany na zdrowej bańce. W tej okolicy „Zaporę” jeszcze pamiętają bo wielu jego żołnierzy pochodziło także z tej okolicy .