Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Swoją przyszłość wiążą z mundurem. Ponad 180 uczniów złożyło ślubowanie (zdjęcia)

W tym roku w oddziałach przygotowania wojskowego, służby celno-skarbowej i służby granicznej XIV LO w Lublinie rozpoczęło naukę blisko 200 uczniów. Dziś ślubowali na zamku.

W środę, na dziedzińcu lubelskiego zamku, odbyło się ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta. Jest to jedyna w mieście placówka oświatowa, w której naukę pobierają osoby widzące swoją przyszłość w służbach mundurowych. Mowa zarówno o Oddziałach Przygotowania Wojskowego, jak też służby celno – skarbowej oraz służby granicznej.

Dzisiejsze wydarzenie zorganizowano z ceremoniałem wojskowym. Oprócz dyrekcji i nauczycieli szkoły oraz rodziców, wzięły w nim udział również m.in. władze miasta i województwa czy też przedstawiciele jednostek wojskowych. Rotę ślubowania wypowiedziało 185 uczniów, wszystkim zgromadzonym zaprezentowali też musztrę.

Podczas uroczystości wręczone zostały również medale nadane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przyznano je w dowód uznania szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny oraz w dowód uznania zasług położonych na polu krzewienia postaw patriotycznych. Jeden z nich trafił właśnie do XIV Liceum Ogólnokształcącego.

Absolwenci szkoły mogą liczyć na odbycie skróconej służby przygotowawczej, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy. Do tego dochodzi pierwszeństwo w trakcie naboru do WOT oraz innych rodzajów służby wojskowej, przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach, konsultacje przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej czy też możliwość odbycia w trakcie nauki certyfikowanych szkoleń.

14 komentarzy

 1. Powodzenia. Pamiętajcie że nie każdy utożsamia się z waszym poglądem.

 2. przecież to są jeszcze dzieci może sami urzędnicy niech założą mundur i ślubują

  • Za ciebie też zdecydowali i do dziś nie wiesz jakiej płci dzisiaj jesteś

   • Po tym jak wyrzekniemy się suwerenności, przyjmiemy Euro i odetniemy kler od kasy państwowej. To przyjdzie czas na zmianę prawa, że takie twoje teksty będą karane z urzędu.

 3. Toteż to ślubowanie ma taką wagę jak ślubowanie przedszkolaków.

 4. to będą pilnować schodów żeby nikt kasy nie położył czy co xD

 5. Kumple antka i płaszczaka hehehe

 6. Sztywno, równo i posłusznie. A do tego bez wahania. Dyscyplina, dyscyplina. To podstawa wychowania!

 7. Sztywno, równo i posłusznie. A do tego bez wahania. Dyscyplina, dyscyplina. To podstawa wychowania!

 8. Niedorzecznik prasowy

  Swoją przyszłość wiążą z mundurem, bo większego wyboru jak na lekarstwo, a wojsko w każdym ustroju jest potrzebne
  Dostaną michę, mundury, jakieś niewielkie kieszonkowe, w zamian nauczą ich chodzić, a nie powłóczyć nogami, może nawet pokażą gdzie w broni jest wylot lufy, a gdzie spust. Wytłumaczą, że nie zagląda się w lufę z palcem na spuście… i że granat to niekoniecznie dalekowschodni owoc.

 9. Najlepsze do wyprania mózgu są dzieci i nastolatkowie bądź co bądź przyszle mięsko armatnie

  • W efekcie jedni pójdą walczyć za Ojczyznę, inni w imię takiego,czy innego Boga, a ci co ich wyślą w bój będą się dekować,po sztabach, po prezydenckich gabinetach, salach obrad…

 10. Jak to Mencen powiedział na nic może nie być pieniędzy, ala na armię ma starczyć. Ot myślenie typowego polityka.

Dodaj komentarz

Z kraju